اتفاقی که مسیر زندگی مولاوردی را به سمت موضوع زنان تغییر داد!

آنچه میخوانید بخشی از گفتگوی شهیندخت ملاوردی با روزنامه اعتماد است:

حالا چرا رفتید سراغ دوم خرداد؟

می‌خواستم به موضوعی بپردازم كه زندگی‌ام را وارد فاز جدیدی كرد. در چهارمین كنفرانس جهانی زن در پكن از ایران برای نخستین بار یك هیات صدنفره به ریاست خانم شهلا حبیبی شركت كردند. من اخبار را پیگیری می‌كردم و روزها بیشتر در خانه بودم، چون داشتم برای انتخاب عنوان و موضوع پایان‌نامه‌ام آماده می‌شدم. پای تلویزیون بودم كه این خبر در نظرم جالب آمد. بعد از پایان اجلاس، كتابی در همان رابطه به دست من رسید و در واقع گزارش سفر بود. در آن كنفرانس دوازده محور به عنوان محورهای نگران‌كننده زندگی زنان مطرح شده بود، از جمله خشونت علیه زنان. تا قبل از آن، من خیلی به واژه خشونت توجه نكرده بودم. به نظرم رسید كه بهتر است اقدامات بین‌المللی مقابله با خشونت علیه زنان را برای موضوع پایان‌نامه انتخاب كنم. قبل از دوم خرداد، از پایان‌نامه‌ام دفاع هم كرده بودم. خانم شجاعی از زمانی كه مشاور وزیر كشور وقت بودند با من آشنایی داشتند چون من به دفترشان رفت و آمدهایی داشتم. آن موقع، كمیسیون‌های امور بانوان تازه در استان‌ها شكل گرفته بود و من گزارش عملكرد این كمیسیون‌ها را آن زمان تدوین كردم.
ایشان در جریان عنوان پایان نامه من قرار داشتند برای همین، زمانی كه كمیته ملی امحای خشونت علیه زنان برای نخستین بار در مركز امور مشاركت زنان ایجاد شد، از من دعوت كردند كه به این كمیته بروم و گزارشی از پایان نامه‌ام را ارایه بدهم. جلسات متعددی را به آنجا رفتم و بالاخره افرادی كه در كمیته حضور داشتند با من آشنا شدند.

این رفت و آمدها و آشنایی‌ها به كجا رسید؟

رسید به اینجا كه برای دفتر امور بین‌الملل مركز امور مشاركت زنان از من دعوت به همكاری شد. قبول كردم و به عنوان كارشناس مشغول به كار شدم. یعنی همه مراحل را پله به پله طی كردم.

شما كه حقوق بین‌الملل خوانده بودید خیلی انتخاب‌های دیگر و شاید بهتر پیش‌رو داشتید؛ چرا حوزه زنان؟

اصلا آن پایان نامه نگاه و مسیر من را عوض كرد. از آن به بعد همیشه این دغدغه با من بود. فرضیه پایان نامه این بود كه آیا این اقدامات موثر بوده یا نبوده است؟ بعد به این نتیجه رسیدم كه موثر نبوده و باید به دنبال راهكارهای عملی‌تر بود و فراتر از آنچه الان روی كاغذ است. همین موضوع من را سوق داد كه به سراغ این راهكارها بگردم كه از آن كمیته سر درآوردم.

در كمیته چه كارهایی انجام می‌شد؟

البته فعالیت كمیته متاسفانه بعدا متوقف شد. یكی از اقدامات مهم آن انجام پروژه ملی در حوزه خشونت علیه زنان بود كه در ٢٨ استان به بررسی اشكال آن پرداخت، اما نتایج آن زمانی بیرون آمد كه دوره دولت اصلاحات به پایان رسید و بعد هم در دولت بعدی متاسفانه هیچ استفاده‌ای از یافته‌های آن پروژه نشد.

منبع: روزنامه اعتماد، دوشنبه ۱۳۹۶/۵/۱۶

تاریخ درج مطلب: دوشنبه، ۱۶ مرداد، ۱۳۹۶ ۱۰:۱۱ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات اجتماعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 5 = 20

چندرسانه‌ای