اعتراف آلمان به اشتباه اروپا در جنگ تحمیلی

خاطره روز 17 اردیبهشت سال 1370

ساعت هشت صبح به دفترم رسيدم. سفيرمان در بحرين آمد و اوضاع آنجا را گفت. وزير امور خارجه آلمان آمد و از طرف صدراعظم، مرا به آلمان دعوت كرد. از مواضع جمهوری اسلامی قدردانی نمود و از اشتباه اروپا در حمايت از صدام در گذشته گفت و از ضررهاى ناشى از صدام و درباره عراق و منطقه صحبت شد.
بر لزوم ادامه تحريم اقتصادى و تلاش براى محاكمه صدام و انتخابات آزاد در عراق توافق كرديم. براى اتمام نيروگاه بوشهر و توسعه همكارى موافقت كرد. [آقای هلموت كهل]، صدراعظم آلمان را به ايران دعوت نمودم.
هيأت امنای دانشگاه تربيت مدرس جلسه داشت. سه مركز تحقيقات را تصويب و نيازها را تأمين كرديم. عصر دكتر [حسن] حبيبى براى امور جارى آمد. سفير چين براى خداحافظى آمد. مدير مجموعه صنفى اقتصادى بزرگ ايتاليا آمد و گفت نخست وزير ايتاليا براى افتتاح فولاد مباركه به ايران مى‌آيد و از توسعه همكارى با ايران گفت.
شب مجمع تشخيص مصلحت جلسه داشت. مشكل بازسازى رفع شد. همچنين مصوبه مجلس درباره مسأله اجراى بقيه موارد اصلاحات ارضى رژيم گذشته كه با نظر شوراى نگهبان متوقف شده است، در دستور بود كه ناتمام ماند. شام خورديم و نزديك ساعت دوازده شب  به خانه رسيدم.

منبع: کارنامه و خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1370، نشر معارف انقلاب، خاطره روز 17 اردیبهشت

تاریخ درج مطلب: جمعه، 21 اردیبهشت، 1397 0:29 ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *