بی‌مزد و منت؛ از چهارمحال تا قلعه گنج

هنوز هم میان این همه خبر بد و بی‌مهری‌ها، شنیدن خبرهای خوب و رفتارهای انسانی نور امید را در دل آدم روشن می‌كند. انجام برخی كارها نشان می‌دهد كه می‌توان در دل سیاهی‌ها سفید بود و این جمله كه باید از خودمان شروع كنیم و خودمان برای خودمان كاری كنیم، شعار نیست.  مجمع داوطلبان درمانی یا همان گروه مدد به جای اینكه انگشت انتقادش را به این و آن نشانه بگیرد و كاسه چه كنم و چه كنید و چه نمی‌كنید به دست بگیرد، خودش دست به كار شده و با رفتن به شهرهای دور‌افتاده و مناطق محروم، مردم را از خدمات درمانی و جراحی برخوردار كرده و سلامت را برای‌شان به ارمغان برده است. این تیم چندین نفری شامل متخصصان در رشته‌های مختلف كارش را از خرداد ماه سال٩٠ شروع كرده است. تاكنون ٢٩ سفر انجام داده‌اند و نتیجه‌اش ٤هزار و ٥٠٠ ویزیت و هزار و ٥٠٠ جراحی رایگان بوده است. لعبت گرانپایه، جراح عمومی كه حالا دبیر مجمع مدد هم هست، یكی از كسانی است كه در تمام سفرهای این مجمع شركت كرده و خودش حدود سیصد و سی جراحی را انجام داده است. او كه دوره پزشكی عمومی و تخصصش را در دانشگاه تهران گذرانده، بخشهایی از خاطراتش را در گفتگو با روزنامه اعتماد مرور کرده است:

این روزها معیار خیلی تصمیمات منبعث از مادیات است. مردم خبرهای زیادی می‌شوند و در راه‌حل مسائل مربوط به سلامت و درمان خود با اتفاقاتی مواجه می‌شوند كه برای‌شان باور این ماجرا كه یك جراح بدون دریافت وجه، عمل جراحی انجام دهد سخت شده است. چه چیزی باعث شد این تصمیم را بگیرید و چنین برنامه‌ای را عملی كنید؟

این ایده را از خیلی وقت قبل، من و بعضی از همكارهای دیگر در ذهن و دوست داشتیم در نواحی‌ای كه دسترسی‌شان به ما كم است، برای‌شان كاری انجام دهیم. ما جدولی از وزارت كشور گرفتیم و جاهایی كه ضریب ٨ و ٩ داشتند، صعب‌العبور بودند و دسترسی‌های سخت داشتند و به دلیل دسترسی‌شان به مراكز استان، جزو مناطق محروم محسوب می‌شدند. این مكان‌ها از نظر مالی و اقتصادی پایین و مناطق محرومی بودند. در ذهن ما بود كه اگر آنها نمی‌توانند دسترسی به امكانات و مراكز استان داشته باشند، ما پیش آنها برویم و برای‌شان كار كنیم. سال ٩٠ نظام پزشكی بر‌اساس طرح فكری كه انجام شده بود، گفت كه بیایید چنین برنامه‌ای را شروع كنیم و به این ترتیب هسته اولیه «گروه مدد» كه مجمع داوطلبان درمانگر است، آنجا تشكیل شد و از آنجایی كه من پایه تمام سفرها بودم و در تمام آنها حضور داشتم، به عنوان دبیر مجمع مدد انتخاب شدم‌. الان یكسری همكاری‌ها و مشخص كردن تیم را من انجام می‌دهم و مدیر اجرایی‌مان هم آقای ربیعی، در دبیرخانه نظام پزشكی هستند، تداركات و مدیریت اجرایی گروه را برعهده دارند. آقای ربیعی هماهنگی‌های لازم با معاونت درمان و نظام‌پزشكی‌های مناطق انجام می‌دهند و در سفر هم با همكاری آن منطقه می‌توانیم فعالیت‌ها را انجام دهیم و فكر می‌كنم شاید كوچك‌ترین دینی باشد كه نسبت به كشورمان ادا می‌كنیم؛ حالا در‌حدی كه در توان‌مان هست.

اولین سفرتان را چه زمانی انجام دادید؟

١٣ خرداد سال ٩٠ اولین سفرمان را به منطقه بازُفت در جنوب چهارمحال و بختیاری انجام دادیم. تا الان حدود ٢٩ سفر انجام داده‌ایم. هفته آینده سی‌امین سفرمان را به اطراف قم می‌رویم.

تیم‌تان چند نفر است؟

ما تیمی هستیم شامل جراحی، زنان، ارتوپدی، چشم، گوش و حلق و بینی، اطفال، داخلی، قلب، بیهوشی، رادیولوژی و… بر‌اساس نیاز منطقه مشخص می‌شود كه در هر سفر به چند نفر از تیم نیاز است. مدیر اجرایی گروه‌مان با معاونت درمان و نظام‌پزشكی آن استان هماهنگ می‌كنند و براساس نیاز و رشته‌هایی كه لازم دارند، تیم مشخص می‌شود. مثلا بعضی از سفرها تا ٢٤ ‌-٢٣ نفر بوده‌ایم و در بعضی سفرها ١٣-١٢ نفر هم بوده‌ایم. بر اساس رشته‌هایی كه نیاز است، تعداد افرادی كه به سفر می‌روند، متفاوت است.

سفرهای‌تان چه مدت طول می‌كشد؟

معمولا سفرها سه‌روزه است. بعضی از جاها مثل همین قم كه نزدیك‌تر است و زمان كمتری در مسیر هستیم و ممكن است فرصت بیشتری برای ویزیت داشته باشیم، دو‌روزه هم سفر را انجام می‌دهیم اما جاهایی كه دور است و زمان بیشتری در مسیر هستیم، معمولا سه‌روزه می‌رویم كه بتوانیم حداقل ٤ یا ٥ شیفت برای ویزیت داشته باشیم. معمولا پزشك عمومی هم همراه ما هست. پزشكان عمومی اسكرین و بیماران را معاینه می‌كنند و بر‌اساس اینكه به چه رشته‌ای نیاز دارند به آنها قبض داده می‌شود و برمبنای همان نیاز، متخصصان آن رشته آنها را ویزیت می‌كنند. رشته‌هایی مثل زنان، جراحی و ارتوپدی كه می‌توانند جراحی انجام دهند هم با هماهنگی‌ای كه از قبل با معاونت درمان انجام می‌شود، جاهایی كه بیمارستان داشته باشند و با محل ویزیت بیش از دو، سه ساعت فاصله نداشته باشند، هماهنگ می‌شود و جراحی‌ها را انجام می‌دهیم. بعد هم همكاران طرحی یا ضریب k كه در آن منطقه هستند مراقبت‌های بعد از عمل یا كارهایی مانند كشیدن بخیه را انجام می‌دهند.

تیم شما چه تعداد ویزیت و جراحی انجام داده است؟

تیم ما تا به حال در رشته‌های مختلف ٥٤ هزار ویزیت داشته و حدود هزار و پانصد و خرده‌ای هم جراحی در رشته‌های مختلف داشته‌ایم. سیصدوسی و خرده‌ای از این جراحی‌ها را خودم به عنوان جراح عمومی انجام داده‌ام. در كنار اینها بعضی از مریض‌ها عمل سنگین داشتند كه كار یكی، دو روز نبوده است. ما اینها را با نامه به مركز استان معرفی كرده‌ایم یا به آنها گفته‌ایم به تهران بیایند و از طریق مددكاران یا خیران به آنها كمك كردیم تا جایی كه ممكن است كارشان انجام شود. اما خب زمانی كه كارهای‌شان از حیطه كارهای تیم مدد خارج می‌شود، دیگر نمی‌توانیم هزینه‌ها را برای‌شان صددرصد رایگان كنیم؛ بخشی از هزینه‌ها را خود بیماران پرداخت می‌كنند و بخشی هم از طریق خیران یا مددكاری بیمارستان‌ها به آنها تخفیف داده می‌شود.

هزینه‌های انجام این كارها چگونه پرداخت می‌شود؟ شما اسپانسر داشته‌اید؟

ساپورت مالی ما را نظام پزشكی انجام می‌دهد. بلیت رفت و برگشت ما حالا چه هواپیما باشد، چه اتوبوس یا هر وسیله دیگری، از سوی نظام پزشكی تهیه می‌شود. اما بعضی از سفرها (فكر می‌كنم ٣ یا ٤ سفر) اسپانسرها یا خیرینی كه یا از اقوام بودند یا ما را می‌شناختند پرداخت می‌كردند. مثلا در سفری كه ما به قلعه‌گنج در جنوب كرمان داشتیم یكی از متخصصان زن هزینه‌ها را تامین كردند و هم بلیت رفت و برگشت برای ما گرفتند هم در حد ٣-٢ میلیون دارو تهیه كردند. غالب هزینه‌ها را خود نظام پزشكی انجام داده است. ما غالبا در پانسیون‌هایی كه برای نظام پزشكی است و محل استراحت افرادی است كه در بیمارستان كشیك می‌دهند، مستقر می‌شویم بنابراین عموما اسكان‌های‌مان هزینه خاصی نداشته‌اند. البته ما در‌‌قبال انجام این كارها نه حق ماموریت می‌گیریم و نه پولی دریافت می‌كنیم و همه كارهایی كه آنجا انجام می‌دهیم به شكل رایگان است. در برخی از سفرهای‌مان اسپانسر خیر داشته‌ایم، دارو هم همراه‌مان برده‌ایم و دارو هم به طور رایگان توزیع كرده‌ایم. البته توزیع داروی رایگان در ٣-٢ سفرمان انجام شده است. در بقیه سفرهای‌مان، خود مراجعان باید داروهای‌شان را تهیه كنند و فقط ویزیت و جراحی‌هایی كه انجام می‌دهیم رایگان است.

تاریخ درج مطلب: دوشنبه، 5 شهریور، 1397 7:13 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *