تحریم و پیچ منیفولد دود و هوا

محمدرضا شهبازی، طنزپرداز و روزنامه نگار نوشت:

(این خاطره طولانی، واقعی است. اگرچه باورش سخت است!)
اواخر 91 ماشین خراب شد. هنوز گارانتی داشت. یعنی هنوز نو به حساب می آمد. بردمش نمایندگی. تعمیری کردند و چون گارانتی بود دویست و خورده‌ای برای شرکت فاکتور زدند. و البته منتش را سرم گذاشتند که ببین شرکت چقدر خوب است و «مطمئن» و هوایت را دارد! یک ماه نشده دوباره همان اشکال پیش آمد. مثل تراکتور صدا می‌داد. توی خیابان مردم با حالت عجیبی به ماشین نگاه میکردند. باز بردمش نمایندگی. چون عید شده بود، ماند برای بعد از تعطیلات و ما هم عید تقریبا خانه نشین شدیم. قرار بود دو تا مسافرت برویم که نرفتیم.
بعد از عید بردم نمایندگی و توضیح دادم که یکبار آورده ام و اینبار دقیقتر ببینید و… گفتند حتما. چند روز گذشت و زنگ نزدند. زنگ زدم و پیگیر شدم. گفتند یک قطعه مورد نیاز ماشین شما را نداریم و درخواست داده ایم که بیاورند. گفتم کی می‌آورند؟ گفتند معلوم نیست.
فردایش حضوری رفتم. گیر دادم که اینطوری نمیشود و باید بفهمم کی میاورند و… .
چند جا زنگ زدم و انقدر سماجت کردم و شماره گرفتم تا اینکه جایی گفتند، قطعه ماشین شما حتی در انبار مرکزی شرکت هم نیست باید صبر کنید. تا کی؟ خدا میداند. عصبانی شدم. طرف گفت آقا تحریمه… شده ماشین اینجا یه ماه خوابیده بخاطر قطعه… شرایط کشور رو باید درک کرد و… من هم گفتم حالا که بحث تحریم شده بهتر است من حرف نزنم و شرایط را درک کنم! ما درک نکنیم چه کسی درک کند؟!
حالا قطعه چی بود؟ پیچ منیفولد دود و هوا. در بادی امر به نظرم آمد که قطعه‌ای با چنین اسمی حداقل شصت هفتاد سانتیمتر مکعب حجم و بیش از دو کیلو وزن باید داشته باشه. شبیه آدمی که شرایط را درک کرده زدم بیرون. کنار همان نمایندگی چشمم به یک لوازم یدکی فروشی افتاد. برای افزایش اطلاعات عمومی رفتم داخل و پرسیدم فلان قطعه را دارید؟ گفت، ما نداریم، ببین این پیچ فروشی بغل داره؟!
متعجب، دوباره پرسیدم و دوباره همان جواب را داد. رفتم پیچ فروشی بغل و پرسیدم. گفت چند تا میخوای؟ گفتم چنده؟ گفت دونه‌ای 750 تومان! گفتم میشه ببینم. آورد. یه پیچ سه سانتی متری دو سر رزوه بود؛ همین! مثل اینکه اسم بچه لاغر مردنی و تکیده و ریقویی را بگذاری رستم. آنهم نه رستم خالی، بلکه پهلوان رستم! من بجای منیفولد دود و هوا شرمنده شدم که با آن اسم، چنین چیزی است.
رفتم و تعداد مورد نیاز را از تعمیرکار پرسیدم و سیزده تا خریدم و تحویل دادم و ماشین را دو روز بعد تحویل گرفتم! پیچ منیفولد دود و هوا دانه ای 750 تومن بود و پیچ فروشی آنجا یک گونی از آنها داشت؛ همان پیچی را که انبار مرکزی شرکت محترم خودروسازی میگفت بخاطر تحریم ها ندارم!

منبع: کانال تلگرام محمدرضا شهبازی، ماهبندان، @mahbandan

تاریخ درج مطلب: جمعه، 10 آذر، 1396 1:22 ق.ظ

دسته بندی: خاطرات مردمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *