توجه جهانی به مساله عزل آیت‌الله منتظری

خاطره روز ۰۸ فروردین سال ۱۳۶۸

ساعت هشت و نیم به مجلس رسیدم. در گزارش‌ها مسأله آیت‌الله منتظری مورد توجه جهانی قرار گرفته، ولی برایشان مبهم است. آقای [محمدعلی] نظران [رئیس کمیسیون اسرا] برای امور اسرا و كارهای كمیسیون مشورتی شورای عالی دفاع آمد. آقای [محمد حسین] ملك زادگان [فرمانده نیروی دریایی ارتش] آمد و گزارش سفر دریایی دانشجویان نیروی دریایی را داد كه تا جنوب آفریقا رفته و برگشته‌اند. از موفقیت سفر خوشحال است و اجازه انجام مانور گرفت. قرار شد من هم شركت كنم.
آقای [عباسعلی] عمید زنجانی [نایب رئیس کمیسیون امور قضایی و حقوقی مجلس] آمد. گزارش سفر به تایلند، اندونزی و مالزی در ارتباط با مسأله كتاب آیات شیطانی را داد. معتقد است خیلی موفق بوده. انتظار داشتم درباره مسأله آقای منتظری سئوال كند؛ نكرد.
آقای ابراهیم امینی از قم تلفن كرد و گزارش ملاقاتش با آقای منتظری بعد از رسیدن نامه امام را داد و خبر نامه عذر خواهی و استعفای ایشان را داد و خواست كه كمك كنیم تا جریان خوب ختم شود. آقای [قربانعلی] درّی [نجف آبادی] هم تلفن كرد و همین را گفت.
آقای سعید الذاكرین آمد. گزارش كارهای اداری مجلس را داد و برای انتقال استمداد كرد. معتقد است بعد از رفتن من از مجلس نمی‌تواند اینجا كار كند. گفتم هنوز معلوم نیست که بروم.
آقای [حسین] ابراهیمی مسئول امور افغان‌ها آمد. لیست نیاز تسلیحاتی مجاهدان را آورد و بودجه خواست. گفت سران [ائتلاف] هشتگانه [شیعیان] آمادگی دارند که گروه‌های سنی اگر نخواهند حقوق اینها را بدهند، با جریان حاكم همكاری كنند. معتقد بود عوامل [دکتر محمد] نجیب‌الله [رئیس جمهور افغانستان] مقاومت زیادی خواهند كرد.
آقایان [غلامعباس] زائری، [عباس] عباسی و [غلامرضا] فدائی نمایندگان بندرعباس و اراك آمدند و درباره مسأله آقای منتظری پرسیدند. آقایان نظران و ابراهیمی هم پرسیده بودند و عجیب است كه به جز آقای نظران، كسی اظهار ناراحتی نمی‌كرد.
عصر [آقای محمد علی نجفی] وزیر آموزش و پرورش همراه با دانش آموزان ممتاز ریاضی كه در مسابقه المپیاد شركت كرده‌اند، آمدند. برایشان صحبت كردم . سفیر جدیدمان در لهستان آمد. برای كار جدیدش مشورت كرد. آقای شاهمرادی و همكارانش در صنایع سپاه برای انتقال به سازمان انرژی اتمی آمدند و صحبت كردند.
احمدآقا تلفن كرد و متن نامه آقای منتظری و جواب امام را خواند؛ خوشحال بود از حل نسبی مسأله كه قرار است اعلان شود. با جواب امام از تلخی مسأله كاسته شده است. با آیت‌الله خامنه‌ای در این خصوص تلفنی صحبت كردم. به خانه آمدم. شب آقای موسوی اردبیلی هم تلفن كرد و از حل نسبی مسأله اظهار رضایت كرد.
آخر شب آقای [حسین] مرعشی استاندار كرمان آمد. گزارش جلسه استانداران را داد كه در جهت توضیح علل عزل آقای منتظری براساس نامه امام توجیه شده‌اند و آخر جلسه فهمیده‌اند كه امام جواب محبت آمیزی با قبول استعفای ایشان داده‌اند. قرار گذاشته‌اند كه مطالب جلسه نادیده انگاشته شود.

منبع: کارنامه و خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۸، بازسازی و سازندگی، نشر معارف انقلاب، خاطره روز ۸ فروردین

تاریخ درج مطلب: پنج شنبه، ۹ فروردین، ۱۳۹۷ ۴:۵۲ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 2 =