جنگ روانی با سیگار بهمن

حمید داودآبادی، رزمنده محقق و نویسنده، خاطرات جالبی از تجربیات جنگ و پس از جنگ دارد که آنها را در کانال شخصی خود منتشر می کند. یکی از آن خاطرات شنیدنی اش مربوط به سفر به لبنان پس از خروج اسرائیل از جنوب لبنان می شود که در ادامه با هم میخوانیم:

اوایل خرداد 1379، ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی زیر ضربات مقاومت اسلامی، مجبور شد پس از 18 سال اشغال، از جنوب لبنان فرار کند. شهرها و روستاهای زیادی در جنوب لبنان آزاد شدند. هر طوری که بود، با هزینه شخصی عازم شدم تا از صحنه های افتخارآفرین عکس بگیرم.

در سفارت ایران در دمشق منتظر نشسته بودم تا اگر ماشینی به طرف بیروت می رود، با آن بروم. تلویزیون روی شبکه ایران بود و رئیس شرکت دخانیات داشت از این می گفت که: “شرکت سوئیسی که سیگار بهمن را با برچسب “ساخت ایران” تولید می کند، برخلاف تعهدات و قراردادش، بدون اطلاع و اجازه ایران، سیگار بهمن را به کشورهای دیگر هم فروخته است.”

چون سیگاری نیستم، اصلا موضوع برایم مهم نبود، ولی ناخواسته خبر در ذهنم نشست. چند روز بعد که به جنوب لبنان آزادشده رفتم، با خبر عجیبی روبرو شدم.

اهالی آن جا که 18 سال تحت سلطه صهیونیست ها زندگی می کردند، مدعی بودند: “دولت ایران به ارتش اسرائیل کمک می کرد!”

قضیه را که جویا شدم، به خبر تلخی برخورد کردم. نیروهای مقاومت اسلامی گفتند: “وقتی ارتش اسرائیل از شهرهای لبنان فرار کرد و رفت، چند کامیون از آنها برجای مانده بود. وقتی آنها را باز کردیم متوجه شدیم مملو است از سیگار بهمن با برچسب “ساخت ایران”. صهیونیستها سیگارهای بهمن را به صورت رایگان بین مردم و اهالی جنوب لبنان پخش می کردند!

خیلی جالب شد. تازه رابطه اینها را فهمیدم:
– اظهارات رئیس شرکت دخانیات ایران مبنی بر فروش سیگار بهمن توسط سوئیس به کشورهای دیگر
– ادعای مردم جنوب لبنان مبنی بر کمک ایران به ارتش اسرائیل
– کامیونهای سیگار بهمن در مناطق اشغالی

به این می گویند جنگ روانی!

تاریخ درج مطلب: جمعه، 22 فروردین، 1399 1:36 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *