جنگ ۶ روزه اعراب، جنگ ۳۳ روزه، نفت کش انگلیسی

محمدرضا زائری، در یادداشتی در روزنامه خراسان به خاطره ای از گفتگو با یکی از چهره های شاخص لبنانی پرداخت و نوشت: در يكي از شهرهاي جنوبي لبنان به ديدار يكي از چهره هاي شاخص منطقه رفته بوديم و او در آن نشست عصرگاهي از خاطرات قديم و تجربه هاي زيسته اش مي گفت.
پيرمرد لبناني هشتاد و چندساله تعريف مي كرد كه در جريان جنگ شش روزه اعراب و اسراييل در سفري دور به سر مي برده و با شنيدن اخبار آن شكست تلخ به بستر بيماري افتاده است.
مي گفت: من كه مانند ديگر جوانان هم نسل خود در فضاي رواني حاكم بر افكار عمومي آن دوره تنفس مي كردم و مست هياهوي رسانه اي فلسطيني ها در كشورهاي اسلامي و شعارهاي پوچ غرور عربي و اصالت عربي بودم در آن سفر از فاصله اي دور هر روز اخبار راديو را دنبال مي كردم و با نگراني و حساسيت شديد خبرها را مي شنيدم.
او ادامه داد كه ما اصلا حتى تصورش را هم نمي كرديم كه نيروهاي نظامي عربي و سربازان مصري با آن همه ادعا و سروصدا در مقابل نيروهاي رژيم صهيونيستي ناتوان شوند و اشغالگران قدس بتوانند آن هيمنه و شكوه ظاهري كشورهاي عربي و اسلامي را فقط طي شش روز در هم بشكنند و براي همين وقتي از راديو خبر شكست نيروهاي عربي را شنيدم چنان فشار اين خبر سنگين و سخت بود كه از شنيدن اين مقاومت ضعيف و سست شش روزه به تلخي گريستم و تب كردم و بيمار شدم و مدتي طولاني در بستر افتادم و بعدها فهميدم كه آن رويارويي شش روز هم نبوده بلكه شش ساعت را براي آبروداري شش روز نشان داده اند!
مي گفت نسل شما كه آن خواري و خفت را لمس نكرده، امروز شيريني عزت و اقتدار رزمندگان حزب الله را به اندازه نسل ما درك نمي كنيد و اين حضور قدرتمند براي امثال من بسيار گواراتر است زيرا بعد از چندين دهه هنوز تلخي آن ضعف و ناتواني از كام خاطرم نرفته است.
اين روزها كه خبر انتقال كشتي انگليسي به سواحل جمهوري اسلامي ايران در رسانه هاي عربي نقل مي شد و تصاوير حضور مقتدرانه نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بر عرشه ناو انگليسي در تلويزيون هاي عربي به نمايش در مي آمد همواره به ياد آن پيرمرد مي افتادم.
وقتي برخي از مجريان اخبار يا كارشناسان سياسي در تحليل اين خبر و امثال آن با تعابيري شگفت و عجيب از صلابت و اقتدار ايران در برابر استكبار جهاني و آمريكا و انگليس مي گويند و در مقابل به ترس و خواري سران عرب اشاره مي كنند آرزو مي كنم كه آن پيرمرد لبناني اين خبرها را بشنود و پيش از مرگ بتواند تلخي كام خاطر خود را برطرف سازد.
كاش پيرمرد بشنود و بفهمد كه چگونه گردن كشان و طغيانگراني چون انگليس و آمريكا پس از قرنها غارتگري و چپاول منطقه، اكنون نه تنها جرأت تجاوز به خاك ايران را ندارند بلكه ناچارند براي بازگرداندن كشتي خود يا دريافت لاشه پهپادشان واسطه بفرستند و به تماس هاي ديپلماتيك متوسل شوند!

تاریخ درج مطلب: یکشنبه، ۶ مرداد، ۱۳۹۸ ۱۲:۱۸ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 × 1 =