خاطراتی از اردات و توسلات امام خمینی به حضرت ثامن الحجج (ع)!

صله امام

وقتی آقای فخرالدین حجازی قصیده‏ ای به نام «والفجر» را نزد امام خوانده و سپس از ایشان تقاضای صله (جایزه) کرد، امام فرمودند: «چه چیزی بدهم» ایشان گفت: «همان جایزه‏ای را که امام رضا علیه‏السلام به دعبل دادند.» پس از چندی امام پیراهن خود را برای ایشان فرستادند. [۱] (برداشت هایی از سیره امام خمینی،ج ۲، ص ۲۰۵)

قبل از هر چیز به حرم امام رضا مشرف شوید

موقعی که در مجلس شورای ملی مسأله انجمن های ایالتی و ولایتی مطرح شد، امام علاوه بر اینکه اساتید حوزه علمیه را جمع کرده و در این باره شور و مشورت می ‏کردند لازم دیدند که نامه ‏هایی را برای علمای استان ها و شهرستان ها بنویسند که حوزه علمیه قم را یاری کنند. من هم به اذن امام مأمور شدم که از مشهد تا زاهدان بروم و علمای بلاد را ببینم و نامه ‏های امام را به آنها بدهم و از آنها بخواهم که مردم را در جریان بگذارند و مصیبات اسلام را بیان کنند و طومار بدهند. ساعت ده بعدازظهر که برای وداع به محضر ایشان شرفیاب شدم، نامه ‏ها را که به من لطف کردند، فرمودند: شما قبل از اینکه با هر کس ملاقات کنید اول مشرف شوید به حرم مطهر ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) و از زبان من به آن حضرت بگویید، آقا کار بسیار عظیم و مسأله خطیری پیش آمده و ما وظیفه دانستیم که قیام کنیم و حرکت کنیم چنانچه مرضیّ شماست ما را تأیید کنید. [۲] (همان، ج۳، ص ۳۶ و ۳۷)

زیارت امام رضا آرزوی من است

در دیداری که فرماندهان کمیته‏ ها و سپاه خراسان در مورخه ۵۸/۸/۱۲ با امام داشتند رسماً از محضر امام برای سفر به مشهد و زیارت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) دعوت به عمل آمد. امام فرمودند: «زیارت امام هشتم(ع) آرزوی من است، لکن با وجود گرفتاری هایی که دارم و از طرفی ملاقات های اجتماعی، برایم امکان ندارد و نمی‏ توانم مسافرت کنم. امیدوارم که این توفیق نصیبم گردد».[۳] (همان، ۳۸ و ۳۹)

در جشن میلاد شرکت کردند

در ساعت ۳۰ / ۱۹ روز سه شنبه ۱۰ / ۷ / ۵۸ امام در مراسم جشنی که از سوی شهربانی و اداره راهنمایی و رانندگی قم در تالار اجتماعات این اداره به مناسبت میلاد حضرت امام رضا(ع) تشکیل شده بود، شرکت فرمودند.[۴] (همان، ص ۳، ۳۹)

پی نوشت:
[۱] . پاسدار اسلام – ش ۱۰۲٫
[۲] ـ حجت الاسلام و المسلمین سید محمد جواد علم الهدی – سرگذشتهای ویژه از زندگی امام خمینی – ج ۵ – ص ۱۲۹٫
[۳] ـ روزنامه کیهان – ۱۳ / ۸ / ۵۸ و پیشین – ص ۲۳۷٫
[۴] ـ روزنامه اطلاعات – ۱۲ / ۷ / ۵۸ و محضر نور – ج ۱ – ص ۲۱۹٫

تاریخ درج مطلب: شنبه، ۱۴ مرداد، ۱۳۹۶ ۱:۴۸ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات مذهبی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 3 =