خاطرات هاشمی رفسنجانی: مذاکره با رهبری درباره اختلافات زشت علامه فضل الله و آیات وحید خراسانی و تبریزی/ رهبری گفت هنوز اجازه محاكمه کرباسچی را نداده‌اند.

روزنوشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، 20 مهر 1376

مصاحبه‌اى با [آقای میشی كاوا، خبرنگار] روزنامه ماینیچى ژاپن داشتم. ابتدا گفت، 15 سال پیش در ایران، یك سال و نیم اینجا بوده و فارسى هم یاد گرفته و امروزكه برگشته، پیشرفته‌هاى ایران او را شگفت‏ زده كرده و مایل است بداند كه من چگونه توانسته‌ام، این همه امكانات را براى سازندگى بسیج كنم و چگونه توانسته‌ام از امكانات نیروهاى مسلح، در این سطح براى سازندگى استفاده كنم. پس از جواب طولانى من، سئوال‌هاى زیادى درباره امور سیاسى، اقتصادى، فرهنگى و سیاست خارجى، انتخابات و مجمع تشخیص مصلحت و… در ارتباط با ژاپن و آمریكا داشت. با حوصله به همه آنها جواب دادم. مى‌گویند، روزنامه‌شان حدود پنج میلیون نسخه در روز، تیراژ دارد.
آقاى [کمال] خرازى، [وزیر امورخارجه] آمد. گزارش سفر به نیویورك را داد و از فضاى مناسب‌ترى گفت كه بعد از انتخابات [ریاست‏ جمهوری در دوم خرداد] در سطح جهانى به‏ وجود آمده و باید استفاده كنیم و نیز از راه حلى كه براى مراجعت سُفراى اروپایى باز شده و رهبرى موافقت‏ كرده‌اند، سُفراى آلمان و فرانسه، با هم با فاصله یك هفته از سایر سُفرا بیایند؛ اظهارخوشحالی‏ كرد. گفت آقای [علی] آهنی، برای ترتیب كار به فرانسه رفته است. از كار زیاد اظهارخستگی كرد و براى سفر به آسیاى میانه و كشورهاى غربى، مشورت نمود و براى حل مشكل با امارات، راهكار خواست.
در مورد رفتار نامناسبى كه در جریان دعوت چند خانم آمریكایى داشته‌اند، تذكر دادم كه خود آقاى خرازى، از نیویورك نامه نوشته و آنها را معرفی كرده و خواسته‏ كه دعوت شوند، ولى پس از مواجه شدن با انتقاد مطبوعات، وزارت امورخارجه از خود سلب مسئولیت كرده است. گفتم، فاطى [رییس انجمن همبستگى زنان]، خیلى نجابت كرده كه نامه‌اش را به مطبوعات نداده، با اینكه آنها دنبال مى‌كرده‌اند.
عصر آقاى كرباسچى، [شهردار تهران] آمد و ملاقاتش با رهبرى را تعریف‏ كرد؛ نتیجه‌اى نگرفته است. از روحیه‌اى كه به‏ وجود آمده و باعث تضعیف سازندگى خواهد شد، اظهار ناراحتى‎كرد. آقاى سردار [حسن] دانایی‌فر، [فرمانده قرارگاه خاتم‏ الانبیا] آمد و گزارش كار ساخت سد كرخه را داد؛ از طرف سپاه، مدیر كار است. از كم‏ توجهى دولت به سازندگى و نیز روحیه فرمانده جدید سپاه، اظهار نگرانی كرد و از من خواست كه براى حفظ سیاست سازندگى مواظبت‏ كنم.
دكتر [موسی] زرگر، [نماینده تهران و رییس بیمارستان سینا] آمد. از روحیه علاقه به اهل بیت در مردم مصر، كلى تعریف‏ كرد و خواست‏ كه براى تجدید رابطه با مصر فكرى کنیم و از دولت جدید و وزیر آموزش و پرورش شكایت‏ كرد، به خاطر امتناع از تحویل ساختمان مورد تصرف‏شان كه بنا بود در روزهاى آخر كار آقاى [محمدعلی] نجفى، [وزیر وقت آموزش و پرورش]، تحویل بیمارستان سینا دهد كه نشده و [آقای حسین مظفر]، وزیر جدید، نمى‌خواهد بدهد. آقاى [سیدمحمد] غرضى آمد. از بی مهرى آیت‌الله خامنه‌اى نسبت به او و فشار قوه قضاییه نسبت به مدیران او و تعویض وسیع [آقای محمدرضا عارف]، وزیر جدید [پُست و تلگراف و تلفن] گله‏ كرد.
شب میهمان رهبرى بودم. سرماخوردگى دارند. درباره ملاقات‏شان با [آقای غلامحسین کرباسچی]، شهردار [تهران]، گفتند كه تغییرى پیش نیامده، ولى هنوز اجازه محاكمه او را نداده‌اند؛ گرچه قوه قضاییه پیگیرى کرده است و موافقت‏ كرده‌اند که سفیر آلمان و فرانسه، با هم با فاصله از دیگران بیایند، ولى در آن فاصله، ما تبلیغ خواهیم‏ كرد؛ كمى عقب‏ نشینى است.
درباره سفرم به ارومیه و مرزها صحبت‏ كردیم و سفرآینده‌ام به قم و نامه توهین‌آمیز آقاى [احمد] آذری قمى به وزیر اطلاعات در مورد رهبرى و نیز اختلاف زشت بین علامه سید فضل‏‌الله و آیات وحید خراسانى و شیخ جواد تبریزى كه منجر به صدور اعلامیه علیه یكدیگر شده است و نیز گزارش [آقای محسن نوربخش]، رییس‏‌کل بانك مركزى، در مورد ركود اقتصادى به خاطر جو بی‌اعتمادى در اثر مسایل مربوط به ثروت‌هاى بادآورده و همچنین اظهارات آقاى [مهدی] كروبى و [قربانعلی] دُری [نجف‏‌آبادی] در همین مسأله مذاكره شد. رهبرى قبول نداشتند. نامه‌اى را خواندند كه یكى از علماى عرب به ایشان نوشته كه براى رفع اختلاف سیدفضل‏‌الله و علماى قم، بر سر فضایل و صفات حضرت‏‌ زهرا (س) دخالت كنند.

تاریخ درج مطلب: دوشنبه، 21 مهر، 1399 1:28 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *