خاطره استاد دانشگاه شریف از توانایی حل مسئله «مریم میرزاخانی»

استاد «مریم میرزاخانی» در دانشگاه صنعتی شریف در متنی به یادآوری خاطرات اش از این شاگرد ممتاز پرداخت. دکتر عبادالله محمودیان نوشت:

«میرزاخانی در سال ٢٠١٤ به دلیل پژوهش در موضوع «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است و وی نخستین زن در جهان است که این مدال را کسب کرده است.
«مریم میرزاخانی» در سال ١٣٧٢، دانش‌آموز دوم دبیرستان بود. ما اردوهایی تابستانی در دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف برای دانش‌آموزان دبیرستان‌های مختلف از تهران به صورت داوطلبانه برگزار می‌کردیم و از دبیرستان‌ها می‌خواستیم که دانش‌آموزانشان را معرفی کنند.
تیمی از این دانش‌آموزان، دختر و نیمی دیگر پسر بودند. «مریم میرزاخانی» هم در آن دوره‌ها شرکت کرده بود. هرکدام از همکاران ما در آن دوره‌ها، یکی، دو جلسه سخنرانی و در ادامه مسئله‌هایی را مطرح ‌می‌کردند.
من آنجا مسئله‌ای را مطرح کرده بودم که «مریم میرزاخانی» با دوستش «رویا بهشتی» به قسمتی از این مسئله پاسخ دادند که تا آن زمان حل نشده بود. آشنایی ما از آنجا شروع شد. «مریم میرزاخانی» و «رویا بهشتی» هر روز عصر به دانشگاه می‌آمدند و در ادامه حل آن مسئله با هم همکاری می‌کردیم تا اینکه بعد از یک سال آن مسئله را تا یک جایی حل کرده و نتیجه آن را در بیست‌ و پنجمین کنفرانس ریاضی کشور ارائه و در مجموعه‌ مقالات معتبر در خارج از کشور چاپ کردیم.
خانم «میرزاخانی» طی دوبار شرکت در المپیاد جهانی، هر دوبار مدال طلا گرفت. او بعد از دوبار گرفتن مدال طلا بدون کنکور وارد دانشگاه شد. اضافه می‌کنم زمانی که «میرزاخانی» در دبیرستان تحصیل می‌کرد، مقالاتی از وی به چاپ رسیده بود.
وی در یکی، دو مقاله دیگر نیز در دوره لیسانس کار کرده بود. ما هم سعی می‌کردیم به او کمک کنیم که درنهایت آنها چاپ شد. در حقیقت، وی قبل از خروج از ایران سه مقاله منتشر کرد که بعدها رفرنس‌های خوبی نیز گرفت.
یکی از این مقاله‌ها به کتاب‌های درسی راه یافته است. این موضوع در یک کتاب درسی معروف نظریه گراف بیان شده و در اغلب دانشگاه‌های آمریکا و دیگر کشورهای جهان تدریس می‌شود و به نام «مریم میرزاخانی» بیان شده است.
در دانشگاه نیز در همان دوره کارشناسی، چند درس کارشناسی ارشد و دکتری را با من و دیگر همکاران گذراند.
یکی از نکات جالب در مورد «میرزاخانی» این است که وی در دوره لیسانس، در همه زمینه‌های مختلف ریاضی درس گرفت و خود را به یک زمینه خاص محدود نکرد.
وی پایان‌نامه دکتری خود را با آقای مک‌مولن، یکی از ریاضی‌دانان بزرگ و از برندگان جایزه فیلدز، گذراند. در مورد پایان‌نامه وی می‌توانم به‌ طور خیلی خلاصه بگویم که کار بدیعی در مورد هندسه بود که از آن در چند رشته دیگر ریاضی نیز استفاده شده است.
هم‌اکنون «مریم میرزاخانی»، جایگاه بسیار ارزنده‌ای در میان ریاضی‌دانان و انجمن‌های ریاضی دارد. بسیاری وی را در عالم ریاضی با بزرگ‌ترین ریاضی‌ دانان دنیا مانند «امی نوتر» مقایسه می‌کنند و از این نظر در تاریخ علم ایران ماندگار شد.
موضوع بسیار مهم دیگر آن است که ما تاکنون فعالیت قابل ‌توجهی برای تجلیل از وی انجام نداده‌ایم. اقداماتی از قبیل نام‌گذاری یک بنا، یک موسسه پژوهشی یا ایجاد یک پژوهشکده و مواردی مانند این.
هرچند از انجمن ریاضی ایران و دانشگاه صنعتی شریف انتظار داریم برای نکوداشت وی اقدام کنند، اما بسیاری از مواردی را که در اینجا ذکر کردیم، هرچند اقدامات ناچیزی برای بزرگداشت این پژوهشگر ارزشمند است، اما باید تاکید کرد انجام همین‌ها از عهده یک دانشکده یا انجمن به ‌تنهایی ساخته نیست و شایسته است مسئولان نیز در این راه به یاری ما بشتابند.»

منبع: خبرگزاری مهر

تاریخ درج مطلب: شنبه، ۱۵ جولای، ۲۰۱۷ ۴:۲۸ ق.ظ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

61 + = 67