خاطره بعیدی نژاد از تقارن لحظات حساس مذاکرات هسته ای با جشن تحویل سال 94

حمید بعیدی نژاد، یکی از اعضای تیم مذاکرات هسته ای، در کانال تلگرامی خود خاطراتش از تقارن لحظات حساس مذاکرات هسته ای با جشن تحویل سال 94 را روایت کرده است:
سال گذشته در روزهای پايانی سال مذاكراتی حساس در جريان بود. ديگر هوای بهاری در شهر لوزان با شكوفه های درختان و گلها نويد آمدن خود را داده و هتل “بوريواژ” مملو از ديپلماتها و خبرنگاران بود. مذاكرات به مرحله سختی رسيده بود. بر اساس تصميم قرار بود كه حداكثر تا دهه اول فروردين ماه مجموعه راه حلهای تفاهم جامع هسته ای تدوين شوند. ولی هنوز راه زيادی تا پايان كارداشتيم و زمان زيادی در اختيار نبود. در مجموع، ده روز زمان مانده بود و كلی اختلافات كه هنوز لاينحل مانده بودند. جلسات پشت جلسات برگزار ميشد. از اعضای پنج بعلاوه يك فقط آمريكائيها بودند كه در سطح وزير آنجا بودند، و جلسات در تمامی سطوح در جريان بود و آقای كری و آقای مونيز نيز بطور مرتب چه انفرادی و يا جمعی با آقای دكتر ظريف و آقای دكتر صالحی تشكيل جلسه مي دادند.
در آستانه نوروز بوديم و در كنار هفت سين ايرانی، هيات آمريكا نيز با ابتكار خود يك هفت سين ديگر را در يكی از اتاقهای كنفرانس ترتيب داده بودند. تا لحظات آخر قرار بود كه مذاكرات تا هر زمان كه ممكن است ادامه يابد و بعد با حضور يافتن تمام وزرای خارجه پنج بعلاوه يك، تفاهم لوزان بعنوان كليد تفاهم جامع هسته ای به جهان معرفی شود.
در اين روزها حياط پشتی هتل كه فضای آزاد بزرگی را تشكيل ميداد تنها محلی بود كه هياتهای مذاكره كننده ميتوانستند برای همفكری و مشورت كه خيلی وقتها با قدم زدن همراه ميشد مورد استفاده قرار ميگرفت. و حضور وزرا در اين حيات البته خبرنگاران را كه عمده آنها خيلی دورتر در خيابان دوربين های خود را بر روی آنجا زوم كرده بودند، به جنب و جوش وا ميداشت. عكسهای خيلی زيادی از آن روزها توسط رسانه ها گرفته شدند. با نزديك شدن به سال تحويل قرار شد همان شب برنامه ای ايرانی با حضور همه ايرانيان كه با جمع خبرنگاران جمعيت قابل توجهی ميشدند برگزار شود و مقدمات كار مهيا گردد. جالب، واكنش خبرنگاران ايرانی شبكه های خارج ی بود كه مرتب پيام ميدادند كه هر طور شده ميخواستند در اين جمع حضور يابند.
روز قبل از سال تحويل يك اتفاق ناگوار هم افتاد كه فوت مادر آقای دكتر روحانی و آقای فريدون بود. روزی كه برای تسليت به آقای فريدون به اتاق ايشان در هتل رفتيم روز تلخی بود. آقای كری و خانم شرمن نيز جهت تسليت نزد ايشان حاضر شدند. ايشان همان روز تصميم به مراجعت به تهران گرفته بودند.
اما در اتاق مذاكرات پيشرفتها اصلا خوب نبود. اختلافات محتوايی مهمی وجود داشت كه مانع يك توافق ميشد. در خصوص راه حل نهايی، طبيعی هم بود كه در آن مقطع حساس برخی اختلاف برداشتها ميان خودِ اعضای پنج بعلاوه يك وجود داشته باشد. بر اين اساس بود كه با صلابت مواضع ايران آقای كری نياز به همفكری و مشورت بيشتر بويژه با اعضای اروپايی پنج بعلاوه يك داشت. آقای كری برای دعوت از وزيران خارجه سه كشور اروپايی با آنها در تماس بود ولی هماهنگی جلسه جمعی ظرف چند ساعت با توجه به برنامه های مجزا ی هر يك از وزرا كار سختی بود. حتی ايده برگزاری جلسه ای از سوی آنها در محلّی غير از لوزان مطرح گرديد.
اينجا بود كه يكباره اين پيشنهاد جرقّه زد كه برای فراهم ساختن امكان مشورت بيشتر برای اعضای اروپايی پنج بعلاوه يك روی برخی اختلافات اساسي، چند روزي مذاكرات با تعليق روبرو شود، بدين ترتيب هيات آمريكايي مي توانست براي مشورت حتي در محل ديگري با ديگر اعضا برنامه ريزی كند و هيات ايرانی هم ضمن انجام مشورتهای بيشتر ميتوانست در سال تحويل در تهران باشد. آنقدر اين تصميمات سريع اتفاق افتاد كه هنوز آقای فريدون كه بعداز ظهر برای سفر به تهران به فرودگاه ژنو رفته بود سوار هواپيما نشده بود. چون سفر ايشان با دو پرواز سفری طولانی بود، سريعا اين تصميم به اطلاع ايشان رسانده شد كه اگر چند ساعتی صبر كنند ميتوانند همراه همه اعضای هيات به تهران بروند.
شوری در ميان اعضای هيات خودمان ايجاد شده بود. اينكه يكباره ميديديم كه ميتوانستيم سال تحويل و سه چهار روزی از نوروز را در كنار اعضای خانواده باشيم خيلی همه را به هيجان در آورده بود. بله اينگونه بود كه خلاف انتظار به تهران برگشتيم و يادم هست كه دو ساعت قبل از سال تحويل به منزل رسيديم. خاطرات آن روزها هيچوقت از ياد و دلهای ما و ياد و دلهای ملت عزيزمان بيرون نميرود.
فرارسيدن سال نو و آمدن بهار طبيعت را به شما عزيزان تبريك عرض نموده و موفقيت روزافزون و سلامتی را برای همه شما آرزو ميكنم.

تاریخ درج مطلب: یکشنبه، 1 فروردین، 1395 10:14 ق.ظ

دسته بندی: خاطرات اجتماعی

1 دیدگاه برای «خاطره بعیدی نژاد از تقارن لحظات حساس مذاکرات هسته ای با جشن تحویل سال 94»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

67 + = sixty nine