درگیریهای خونین در افغانستان به خاطر مساله ولایت فقیه!

آنچه میخوانید بخشی از گفتگوی محمد ابراهیم شریعتی افغانستانی از اصحاب فرهنگ و صاحب انتشارات عرفان و دارای تالیفات متعدد با روزنامه جوان است:

كدام یك از گروههای افغانستان فكر و اندیشه امام را بیشتر نمایندگی میكرد؟

شیعیان افغانستان، مخصوصاً سازمان نصر.

یعنی همان حزب وحدت اسلامی؟

بله، سازمان نصر كه بعدها حزب وحدت شد، اتفاقاتی كه در این 36 سال در جامعه شیعیان افغانستان رخ داده، بر محور رهبران سازمان نصر بوده است و اینها گردانندگان اصلی وقایع بوده اند. این جریان، بیشتر از هر گروه دیگری اندیشه امام خمینی را نمایندگی میكرد، چون معتقد به پیروی از ولایت فقیه بودند. برای ولایت فقیه در افغانستان، درگیریهای گسترده ای هم شده است.

نكته جالبی است. در این باره توضیح بیشتری دهید.

برسر این مسئله درگیریهای نظامی هم اتفاق افتاد! درگیریای كه سازمان نصر با حركت اسلامی شیخ محمد آصف محسنی داشت، به خاطر همین بود.

آنها ولایت فقیه را قبول نداشتند؟

میگفتند ولایت فقیه را به عنوان یك عامل سیاسی قبول ندارند! درگیری سازمان نصر علیه جریان موسوم به حركت اسلامی در آن دوران، دقیقاً در همین راستا تصویر میشد، البته جالب است كه الان پیرو غلیظ ولایت فقیه شده است و شعارهای تندی هم میدهد! مصاحبه ای از آیت الله صالحی دیدم كه ایشان گفته بودآیت الله محسنی یكی از پیروان واقعی ولایت فقیه است! با خودم گفتم ایشان از قبل اینطور بود یا الان چنین اعتقادی پیدا كرده است؟ همه میدانند كه درگیری بین سازمان نصر و حركت اسلامی به رهبری شیخ محمد آصف محسنی در افغانستان، خونبارترین درگیری بود و جوانان زیادی – كه هر دو طرف شیعه و هزاره بودند- در این درگیریها كشته شدند. خودم در قره باغ از ولایات غزنی، شاهد یكی از درگیریها بودم و یكی از فرماندهان بسیار مشهور حركت اسلامی به نام حاجی معلم در درگیری با ابوذرِ معروف- كه با شهید مزاری به شهادت رسید- كشته شد.

شهید ابوذر غزنوی؟

بله، در آنجا بسی آدم كشته شد. غزنوی آدم بسیار مبارز، جوانمرد، رشید و غیوری بود یا درگیریهایی هم كه پاسداران جهاد اسلامی افغانستان در مركز افغانستان با شورای انقلاب اسلامی افغانستان انجام دادند، در همین راستا بودند. این دو گروه پیروان واقعی ولایت فقیه بودند، ولی بعدها اینها كنار گذاشته شدند و افراد دیگری در افغانستان جای آنها را گرفتند كه داستان مفصلی دارد.

منبعجوان آنلاین

تاریخ درج مطلب: یکشنبه، 1 مرداد، 1396 2:39 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nine + one =