روایت همسایه امام خمینی در نجف از زندگی رهبر کبیر انقلاب

نماینده‌ کنونی میناب که در مجلس دوم هم بر کرسی نمایندگی تکیه زده بود، از خاطراتش درباره امام (ره) روایت می‌کند؛ او از دورانی می گوید که در نجف اشرف همسایه رهبر کبیر انقلاب بود.

مصطفی ذوالقدر در گفتگو با خبرآنلاین میگوید: خاطرات من از امام یکی دوتا نیست. من در نجف با امام همسایه بودم و از نزدیک شاهد بودم که ایشان چه زندگی ساده ای دارند؛ من زمانی که در نجف زندگی می کردم خانه ام برای خودم بود اما خانه امام اجاره ای بود. خانه امام یخچال نداشت و هر بار که این موضوع مطرح می شد می گفت هر وقت همه طلبه ها یخچال خریدند من هم برای خانه ام یک یخچال تهیه می کنم!

وی افزود: یادم نمی رود یک مغازه ای در نزدیکی ما بود که خادم امام همیشه از آن مغازه برای خانه ایشان خرید می کرد. او هر بار یک کیلو خرما می خرید یک روز یک کیلو نیم خرید و روز بعد دوباره به میزان قبل خرید کرد. از او علت را که جویا شدم پاسخ داد وقتی یک کیلو نیم خریدم امام به شدت ناراحت شد و به من گفت که برای خانه ما همان یک کیلو کافی است بیشترش اسراف است. مرحوم امام به شدت با اسراف مخالف بود و به واسطه همان زهد و تقوا بود که توانست انقلابی با این عظمت را رهبری کند.

او درباره برخورد امام(ره) به عنوان همسایه گفت: ما منزل امام زیاد رفت و آمد می کردیم؛ ایشان اخلاق و رفتار بسیار نیکویی داشت. امام حدودا ساعت ۱۰ شب به منزل باز می گشت ما طلبه ها به دیدارش می رفتیم و ایشان برای ما سخنرانی می کردند و اگر مسئله ای بود آن را مطرح می کردند.

ایشان هر شب به زیارت حرم حضرت امیرالمومنین می رفتند اما هیچگاه اجازه نمی دادند کسی همراه شان برود و اصلا مانند امروز نبود که مسئولان وقتی می خواهند جایی بروند چندین نفر را به دنبال خود راه می اندازند. فقط آقای محتشمی و یک شیخ افغانی بود که گاهی اجازه داشتند همراه ایشان باشند؛ هرکسی به جز این دو نفر می خواست با امام همقدم شود از او می پرسیدند آیا کاری داری و اگر او جواب منفی می داد از او می خواست که به راهش ادامه دهد.

او گفت: در نجف همه ماشین داشتند و لازمه زندگی و تردد هم این بود اما امام هرگز ماشین نداشت و هر شب جمعه به کربلا می رفت و چون ماشین نداشت تا شب جمعه بعد صبر می کرد. من بارها شاهد این بودم که ایشان با پای پیاده این طرف و آن طرف می روند.

او از دوران نمایندگی اش در زمان حیات امام نیز چنین گفت: من هیچگاه فراموش نمی کنم به همراه مرحوم هاشمی رفسنجانی و تعدادی از نمایندگان خدمت امام رفتیم؛ مرحوم هاشمی خطاب به امام گفت «اماما این نمایندگان کسانی هستند که شب و روز برای خدا کار می کنند» حضرت امام به آقای هاشمی جوابی داد که همه منقلب شدند؛ ایشان گفتند «من تا به امروز دو رکعت نماز برای خدا نخوانده ام اگر بهشت و جهنم نبود، آیا نماز می خواندم؟ پس این عبادت من برای خودم است نه برای خدا!»؛ ایشان با این صحبت یک جواب محکم به نمایندگان دادند که دعوی نداشته باشید که ما شب و روز برای خدا کار می کنیم!

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۱۵ خرداد، ۱۳۹۷ ۳:۲۳ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات مشاهیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 × = 70