سیاست ایران در برابر حمله موشکی عراق به اسرائیل چه بود؟

خاطره روز 29 دی سال 1369

ساعت هشت و نيم، به دفترم رسيدم. در اخبار و گزارش‌ها، تلاش آمريكا براى جاانداختن اينكه جنگ به سرعت تمام نمى‌شود و جلوگيرى از دخالت اسرائيل در جنگ كه ممكن است در جواب موشك‌پرانى عراق وارد شود، متمركز شده است. روز اول، اخبار به گونه‌اى پخش شد كه به نظر مى‌رسيد، عراق تعادلش را از دست داده و در حال رفتن است.
آقاى [جواد] منصورى، سفير ايران در پاكستان آمد و در مورد توسعه همكارى‌ها، ايجاد خط لوله گاز بين دو كشور، سرمايه‌گذارى در پالايشگاه در پاكستان و حضور جهادسازندگی براى امور عمرانى‌گفت.
آقاى [محمد] اسحاق مدنى، مشاورم در امور اهل سنت آمد. از ضعف ارتباط با علماى اهل‌سنت پاكستان و همچنين از لزوم كمك به مسلمانان بنگلادش در انتخابات آينده گفت و براى حل مشكل مسجد اهل سنت در مشهد، استمداد كرد. آقايان [محسن] نوربخش و [سيدمحمد حسين] عادلى آمدند. گزارش سفر به يوگسلاوى و زمينه‌هاى همكارى را دادند. درباره سياست‌هاى ارزى و اقتصادى مذاكره شد. بر تسريع احداث خط لوله گاز به سوى غرب تأكيد داشتند و توصيه زيادى برلزوم حفظ بى‌طرفى در جنگ جارى كردند.
عصر شورای عالى امنيت ملی را در حضور آقاى خامنه‌اى تشكيل داديم. بررسى وضع جارى سياست تبليغاتى و خبررسانى، نحوه موضع‌گيرى در خصوص فرض دخالت اسرائيل در جنگ، ادامه سياست بى‌طرفى و پرهيز جدى از كشيده شدن به جنگ در هر حال و جواب نامه امروز گورباچف به من كه خواسته از توسعه جنگ جلوگيرى كنيم، مورد بحث قرار گرفت و تصميم‌گيرى شد.
به دفترم رفتم و كارها را انجام دادم. امروز عراق، باز به اسرائيل حمله موشكى كرده است؛ تاكنون اسرائيل از نشان دادن عكس‌العمل خوددارى نموده است. به خانه آمدم. باران خفيفى از ديشب تاكنون مى‌بارد.

منبع: کارنامه و خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1369، نشر معارف انقلاب، خاطره روز 29 دی

تاریخ درج مطلب: جمعه، 29 دی، 1396 9:05 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 11 = 16