«عربستان یك هفته قبل از حمله به سفارتش باخبر بود»

روزنامه اعتماد نوشت: شنبه 12 دی 94، روزی بود كه جریانات خودسر در اعتراض به اعدام روحانی شیعه شیخ باقر النمر توسط حكام آل‌سعود شبانه به سفارت عربستان حمله و ساختمان این سفارتخانه را با كوكتل مولوتوف به آتش كشیده و اموال موجود در سفارتخانه را تخریب كردند. این تجمع ساعت 22:20 دقیقه آغاز شد و این در حالی بود كه بسیج دانشجویی برای عصر روز یكشنبه درخواست تجمع داده و با آن موافقت شده بود. اقدام جریانات خودسر ضربه‌ای سخت به دستگاه دیپلماسی ایران وارد كرد؛ تا جایی كه تبعات این حمله همچنان متوجه دستگاه دیپلماسی است و همچنان تمام روابط دیپلماتیك ایران و عربستان قطع است.
امروز بیش از دو سال از آن حمله گذشته و امیر عبداللهیان معاون سابق عربی- آفریقایی وزارت خارجه برای نخستین‌بار از وجود سندی در این وزارتخانه خبر داده كه نشان می‌دهد عربستان از حمله به سفارتش در تهران باخبر بوده است. امیر عبداللهیان در اظهاراتی قابل تامل در این باره به تسنیم می‌گوید: «در ماجرای سفارت عربستان در تهران، تحلیل و ارزیابی بنده این است افرادی كه با پرتاب «كوكتل‌مولوتف» سفارت عربستان را به آتش كشیدن نیروهای حزب‌اللهی و بسیجی نبودند بلكه عوامل «نفوذی» بودند كه كاملا هدایت شده این كار را انجام دادند.»
معاون سابق عربی-آفریقایی وزارت امور خارجه برای نفوذی خواندن عوامل حمله به سفارت عربستان دلیل دارد و می‌گوید: «این را به این دلیل عرض می‌كنم كه سفارت عربستان یك هفته قبل از این حادثه به سفارتخانه‌های خارجی در ایران اطلاعیه داده و تمامی خودروهای سفارت و دیپلمات‌های خود را به فروش گذاشته؛ البته سند این موضوع در وزارت امور خارجه موجود است. این نكته نیز قابل ذكر است كه در آن شرایط هنوز نه سفارت آتش زده شده، نه اتفاقی افتاده و نه آیت‌الله نمر اعدام شده است.» عبداللهیان در ادامه ابعاد جالب‌تری از این سناریو را افشا كرده و افزوده است: «نكته جالب توجه این است كه این یادداشت را به بعضی از سفارتخانه‌هایی در ایران داده‌اند كه با خودشان رابطه نزدیك دارند، نه سفارتخانه‌هایی كه با جمهوری اسلامی ایران رابطه نزدیك دارند، یكی از این سفارتخانه‌ها، سفیرش در ملاقاتی كه با بنده داشت تصویر یادداشت را به من داد و گفت این یادداشت برای ما ارسال شده است. اما در عین حال به دلیل احساسات پاك مردم ایران و عصبانیت از رفتار عربستان در حادثه منا و از عدم مسوولیت‌پذیری در این حادثه و اعدام آیت‌الله نمر این فرصت را فراهم كرد كه عوامل نفوذی بتوانند از شرایط پیش‌آمده سوءاستفاده كنند.»

چه بر سر مهاجمان آمد؟

نكته قابل تامل افشاگری عبداللهیان آن است كه چه كسانی در این غائله نقش داشته و چه برخوردی با آنها صورت گرفته است؟ پس از حمله به سفارت عربستان در تهران، تعدادی از مهاجمین دستگیر شدند. روز دوشنبه 28 دی ماه 94 جعفری‌دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران از شناسایی و دستگیری سه متهم اصلی و كلیدی تعرض به سفارت عربستان خبر داد و گفت: تاكنون تحقیقات مفصلی از این متهمان انجام شده است و در هفته‌های اخیر دستگیری‌ها هدفمندتر شده و فهرست‌هایی در این رابطه نیز شناسایی شدند. سرانجام تعداد بازداشتی‌ها به 21 نفر رسید كه پرونده یكی از این افراد به دلیل روحانی بودن، به دادگاه ویژه روحانیت ارجاع شد. نزدیكی این روحانی به یكی از كاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 96، چالش‌هایی را برای این چهره نام‌آشنای اصولگرا به همراه داشت؛ نكته‌ای كه اسحاق جهانگیری در جریان مناظره‌های انتخاباتی به آن اشاره كرد و خطاب به این كاندیدا گفت: «حمله‌كنندگان به سفارت عربستان در حال حاضر در ستاد انتخاباتی شما مشغول كار هستند.» همین جمله كافی بود كه عكس این روحانی در شبكه‌های اجتماعی توسط كاربران دست به دست شده و مردم با چهره یكی از عوامل اصلی حمله به سفارت عربستان بیشتر آشنا شوند. در كنار این چهره روحانی 20 نفر دیگر قرار داشتند. محسنی‌اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضا در فروردین ماه 96 با اشاره به حكم این 20 نفر گفت: سه نفر از آنها تبرئه شدند، حكم شش نفر از آنها قطعی شد و باقی محكوم‌شدگان به حكم صادره اعتراض كردند. او درباره چرایی تبرئه برخی متهمان گفت: «یكی از اتهامات، تخریب سفارت عربستان بود با این حال در دادگاه هم ما اعلام كردیم كه این اتهام باید شاكی خصوصی داشته باشد، دادگاه هم پس از بررسی موضوع تخریب سفارت عربستان را منتفی دانسته است.» عدم شكایت سفارت عربستان از مهاجمین به دلیل تخریب ساختمان یكی از نكات قابل تامل این پرونده بود زیرا عربستان كه همواره از هر فرصتی برای تحت فشار قرار دادن ایران استفاده كرده، نسبت به این موضوع مهم بی‌تفاوت بود كه با توجه به اظهارات عبداللهیان درباره درجریان بودن دولت عربستان از حمله به سفارتخانه این كشور، تا حدودی ابعاد جدیدی از این اتفاق روشن شده است. 10 نفر از متهمان این پرونده به حكم دادگاه بدوی اعتراض كردند كه پنج نفر از آنها در دادگاه تجدیدنظر به شش ماه حبس و پنج نفر نیز به سه ماه حبس محكوم شدند. حال مشخص نیست كه در زمان رسیدگی به پرونده مهاجمین به سفارت، وزارت خارجه به اسنادی كه عبداللهیان به آن اشاره كرده، دسترسی داشته است یا خیر و اگر این اسناد به تازگی به دست آمده است، آیا اظهارات عبداللهیان درباره آگاهی عربستان از این حمله و پرده‌برداری از پروژه نفوذ در قائله سفارت عربستان كه هزینه‌های سنگینی به دستگاه دیپلماسی ایران تحمیل كرد؛ سبب می‌شود كه این پرونده مجددا به جریان افتد یا خیر؟

تاریخ درج مطلب: شنبه، 31 شهریور، 1397 11:53 ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *