ماجرای پر کردن قلب رآکتور آب سنگین اراک با سیمان چه بود؟

حمید بعیدی نژاد از اعضای اصلی تیم مذاکره کنده هسته ای ایران، در یادداشتی تلگرامی نوشت: با فرارسیدن سالگرد برجام، مباحث مربوط به برجام از جمله موضوعات مربوط به رآكتور آب سنگین اراك مورد بحث رسانه ها قرار دارد. تكرار توضیحاتی در این خصوص شاید مفید باشد:

حفظ ماهیت آب سنگین رآكتور اراك و مدرن سازی آن از مهمترین نتایج و افتخارات برجام برای ماست. سازمان جنگ روانی صهیونیسم جهانی برای تبدیل این پیروزی به شكست، تمثیل ساختگی پر كردن قلب رآكتور با سیمان را مطرح كردند كه خبرنگاران در بازدید به دروغ بودن آن پی بردند.مراقب توطئه دشمن باشیم. موضوع این بوده است كه پس از آنكه اعضای ١+٥ مجبور به پذیرش حفظ ماهیت آب سنگین رآكتور اراك و مدرن سازی آن شدند، آنها اصرار داشتند چون جهت مدرن سازی، قلب موجود رآكتور یا همان كالاندریا با قلب جدید مدرن تعویض میشود، برای جلوگیری از سوءاستفاده و یا استفاده احتمالی، قلب موجود باید به خارج از ایران ارسال گردد.
ایران با این موضع مخالفت نموده و اعلام كرد هیچ قطعه ای از تجهیزات هسته ای خود را به خارج نمی فرستد. بعد از گفتگوی طولانی نتیجه آن شد كه راهی فنی پیدا شود كه تنها امكان استفاده فوری مجدد از كالاندریا وجود نداشته باشد. آنها پیشنهاد دادند كه محفظه ی فولادی كالاندریا با جوشكاری به چند تكه بریده شود.
ایران با این پیشنهاد نیز مخالفت نمود و اعلام نمود كه قصد دارد این محفظه را بعنوان محصول خلاقیت دانشمندان هسته ای برای بازدید مردم و نسل آینده، حفظ نموده و در موزه به نمایش بگذارد. در آخرین مرحله پیشنهاد گردید كه فقط “منافذ كالاندریا” و نه خود قلب با سیمان پُر شود تا امكان استفاده ی فوری از آن وجود نداشته باشد.

منبع: کانال تلگرام حمید بعیدی نژاد، @Baeidinejad

تاریخ درج مطلب: دوشنبه، 2 بهمن، 1396 1:16 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات علم، صنعت و فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ ten = thirteen