مخالفت رهبری با کاندیداتوری محسن رضایی در انتخابات ریاست جمهوری

تاکنون روزنوشتهای آیت الله هاشمی تا سال 1375 منتشر شده است. هرسال یک جلد از روزنوشتهای جدید مرحوم هاشمی منتشر می شد که امسال هم باید منتظر خاطرات سال 1376 باشیم. سالی که حاوی ناگفته های مهمی از اتفاقات سیاسی تاثیرگزار سپهر سیاسی ایران است. پیش از انتشار رسمی خاطرات سال 76، سایت انتخاب از رسانه های نزدیک به آن مرحوم اقدام به انتشار خاطرات کرده است. روزنوشت 11 اردیبهشت 76 هاشمی رفسنجانی حاوی یکی از همان ناگفته هاست. در ادامه با هم میخوانیم:

ساعت هفت و نیم صبح به سوى مازندران پرواز كردیم. محسن و مهدى و [آقایان بیژن نامدار] زنگنه، [وزیر نیرو] و [حمید] میرزاده، [رییس سازمان برنامه و بودجه] و [مرتضی] محمدخان، [وزیر امور اقتصادی و دارایی] و [محسن] رضایى، [فرمانده کل سپاه پاسداران] و [علی] شمخانى، [فرمانده نیروی دریایی] و… هم بودند. در فرودگاه سارى استقبال رسمى بود. چهار نفر، آقایان [محسن] رضایى، [آقای اصغر گرانمایه‌پور] استاندار، [آقایان نورالله طبرسی و هادی روحانی]، دو امام جمعه، با من روى سكو ایستاده بودند كه بد نما است.

بنا بود با هلى‌كوپترها به محل سد شهید رجایى برویم؛ ابر بود، ناچار با اتومبیل رفتیم. در مسیر از استاندار راجع به مسایل استان سئوالاتى داشتم. از بخش‌هاى مختلف سد و نمایشگاه طرح‌هاى آبى خاكى استان بازدید كردم. مهم‏ترین طرح كانال سراسری آب استان است كه دو میلیارد مترمكعب آب را از بخش‌هاى غربى و مركزى استان، به قسمت شرقى منتقل مى‌كند و حدود 280 هزار هكتار زمین جدید را زیر كشت مى‌‌برد و با هزینه‌اى حدود 150 میلیارد تومان و طرح ساخت شهرك سیاحتى در ساحل دریاچه سد با كوه‏ها و جنگل‌ها و دریاچه كه بسیار باصفاست.
در مراسم، توضیحات آقایان زنگنه و وكیلى را شنیدیم. سد و كانال‌های آبیارى، حدود 33 میلیارد تومان هزینه برده است. من هم سخنرانى مفصلى درباره طرح‌هاى آبى خاكى استان كردم كه حدود 9 میلیارد مترمكعب آب را مهار خواهیم كرد. سپس با فشار دکمه‌ها دریچه‌هاى تخلیه آب سد راه باز كردم؛ منظره پرش آب در حوضچه آرامش، بسیار باشكوه است. فیلمبردارى شد. از لوح جالب آن هم پرده برگرفتم و از مهندسان و متخصصان قدردانى كردم.

هلى‌كوپترها آمدند. به سوى نوشهر پرواز كردیم. در مجمتع آموزشى نیروى دریایى فرود آمد. پس از استقبال نظامى و ناهار و نماز و استراحت، آقاى شمخانى، [فرمانده نیروی دریایی] آمد و گفت بعضى از عناصر سپاه تلاش مى‌كنند كه از رهبرى اجازه دخالت در انتخابات را بگیرند، ولى هنوز موفق نشده‌اند. آقاى رضایى، [فرمانده کل سپاه پاسداران] موافق نیست و خودش مى‌خواسته نامزد [انتخابات ریاست‏‌جمهوری] شود كه رهبرى اجازه نداده است. انجام سان رژه، براى مراسم گرفتن سردوشى و فارغ التحصیلى نیروهاى دریایى سپاه و ارتش و اعطای جوایز بود. سرودی هم در وصف من اجرا كردند. آقاى شمخانى درباره خدمات من، از ایجاد قدرت تسلط بر دریا كه در تاریخ ایران بى‌سابقه است، سخنرانى كرد. لوح سپاس جالبى، براى تشكر از من تقدیم كردند. من هم سخنرانى دلگرم‏ كننده‌اى داشتم. به سوى تهران پرواز كردیم. هوا طوفانی بود و هواپیما تكان داشت.

تاریخ درج مطلب: جمعه، 12 اردیبهشت، 1399 1:22 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *