چاپ اسکناس ترکمنستان و آذربایجان توسط ایران!

خاطره روز 28 بهمن سال 1370

نزديك ساعت هشت صبح، براى ملاقات با ميهمانان اجلاس اكو، به دفتر مطالعات وزارت امور خارجه رفتم. [آقاي اركي بايف]، معاون نخست‌وزير قرقيزستان آمد. گفت رييس‌جمهور يك استاد دانشگاه است كه در گذشته سابقه سياسى نداشته و خود او هم همكار دانشگاهى اوست و به خاطر همين صبغه فرهنگى و علمىشان، توجه به فرهنگ و دانشگاه دارند. گفت بنا دارند با كشورهاى غربى، ژاپن و كره [جنوبي]، براى استفاده از امكانات آنها همكارى كنند. توضيحات زيادى از اوضاع كشورش داد.
[آقاي اياز مُطلّب‌اف]، رييس‌جمهور آذربايجان آمد. از درگيرى با ارامنه اظهار نگرانى كرد و مدعى حمايت روسيه از ارمنستان شد. آقاى نيازُف رييس‌جمهور تركمنستان و همراهان آمدند. توضيح زيادى از وضع كشورش داد. او نسبت به روسيه و همسايگانش اظهار بى اعتمادى كرد و خواستار عبور لوله گاز از ايران به سوى تركيه شد. گزارش مذاكراتش با وزير امورخارجه آمريكا را داد كه شرط‌هايى براى افتتاح سفارت داشته و مىخواسته با مخالفان دولت تماس بگيرد كه نتوانسته و گفته است كه تركمنستان براى اصلاح روابطش با ايران واسطه شود.

اسکناس ترکمنستان

[آقاي يولداشف شوكت]، رييس‌مجلس اُزبكستان آمد. مذاكرات و درخواست همكارى شبيه ساير جمهورىها كرد. سپس [آقاي گاتايانف]، معاون نخست وزير قزاقستان آمد. اطلاعات زيادى از وضع خودشان و ساير جمهورىها به ما داد. جلسه با سران آذربايجان، تركمنستان، قزاقستان و سفير روسيه داشتيم. پيشنهاد ايران مبنى بر تأسيس سازمان همكارى كشورهاى ساحل درياى خزر مطرح شد؛ با بحث كوتاهى همگى پذيرفتند. قرار شد نماينده اى براى تدوين سازمان و اساسنامه تعيين كنيم. ظهر در همان‌جا ماندم. نماز و ناهار و استراحت انجام شد.
ملاقاتى با [آقاي قيّم‌اوف]، وزير امورخارجه تاجيكستان و همراهان داشتم. خيلى صميمى به نظر مىرسند و فارسى حرف مىزنند وكمك زياد در همه زمينه ها مىخواهند. از روس‌ها و بعضى همسايگان و منجمله فساد افغان‌ها نگرانند؛ قول همكارى دادم؛ همگى از دعوت به اجلاس اكو در ايران ممنون‌اند.
براى گنجاندن همكارى مسلمانان قبرس شمالى، جلسه خصوصى با اوزال، نوازشريف و همراهان‌شان داشتيم. تفاهم كرديم و به اعضاي اكو تقديم نموديم. جلسه اختتاميه تشكيل شد. نمايندگىهاى قزاقستان، تاجيكستان و قرقيزستان صحبت كردند. سپس گزارش اجلاس آنكارا ارايه شد. بعد از اهداي جوايز و امضاي اسناد، نواز شريف و من صحبت كرديم و بيانيه اختتاميه قرائت شد.
محل برگزاري اجلاس دوم و سوم، تركيه و پاكستان تعيين شد. بعد از ختم جلسه و نماز، با خبرنگاران مصاحبه مطبوعاتى داشتم. عكس دسته جمعى با سران گرفته شد. با رييس‌جمهور آذربايجان درخصوص آموزش نظامى آنها در ايران و سفر دكتر ولايتى به آنجا براى ميانجيگرى با سرعت بيشتر، به خاطر نگرانى آنها از وضع موجود، مجدد مذاكره كرديم.

اسکناس آذربایجان

سپس با حضور وزيران نفت، نيرو، راه و ترابري، صنايع، امورخارجه و رييس بانك مركزى، با آقاي نيازف ملاقات مجدد داشتيم درباره همه رشتههاى همكارى مذاكره كرديم و مذاكرات و توافقهاى حاصله جمع‌بندى شد. قرار شد براى چاپ اسكناس آنها و آذربايجان و… اقدام كنيم.
ساعت نُه و نيم به خانه آمدم. عفت هم امروز با خانواده نوازشريف ملاقات ديگرى داشته و از آنها راضى است. هدايا رد و بدل شده است.

منبع: کارنامه و خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1370، سازندگی و شکوفایی، نشر معارف انقلاب، خاطره روز 28 بهمن

تاریخ درج مطلب: شنبه، 30 بهمن، 1395 0:19 ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eight × 1 =