چریک زمان

«چریک زمان» خاطرات فیدل کاسترو را به بازار و خود چریک پیر را پس از ماه‌ها به انظار آورد.
کاسترو ۸۵ ساله ۶ سال پس از واگذاری قدرت به برادرش رائول، و درحالیکه از آوریل ۲۰۱۱ در انظار عمومی ظاهر نشده بود، به مراسم رونمایی کتاب خاطرات ۱۰۰۰ صفحه‌ای خود رفت که شرح دوران کودکی او تا شب انقلاب کوبا در دسامبر ۱۹۵۸ است.
چریک پیر در رونمایی کتاب «چریک زمان» همچنان از جنگیدن گفت: «وظیفه هر کوبایی است که تا آخرین لحظه برای کوبا، کره زمین و انسانیت بجنگد.»
بی‌بی‌سی به نقل از گرانما، روزنامه حزب کمونیست نوشت که مراسم معرفی کتاب در مرکز گردهمایی‌های هاوانا بیش از شش ساعت طول کشید. در این مراسم که روز شنبه برگزار شد، کاسترو به مسائل جاری هم اشاره کرد و به تمجید از هوگو چاوز رئیس‌جمهور ونزوئلا پرداخت.
کاسترو در کاخ کنونسیونس هاوانا و در حضور شخصیت‌هایی چون وزیر فرهنگ کوبا، رئیس اتحادیه نویسندگان و هنرمندان و نویسنده کتاب «چریک زمان»، گفت: «باید از فرصت حسن استفاده را کنم، زیرا حافظه‌ام در حال فرسایش است.»
رهبر انقلاب کوبا افزود: «آماده‌ام هر آنچه ممکن است را برای انتقال خاطراتی که به یاد می‌آورم، انجام دهم. تمام تفکراتی را که داشتم و احساساتم را بیان کرده‌ام. من از اهمیت نقل همه این‌ها آگاهی دارم.» وی خطاب به بلانکو، نویسنده کتاب گفت: «ساعت قدیمی، عینک کهنه و پوتین‌های کهنه را ترجیح می‌دهم، ولی در عرصه سیاست ترجیح من بر چیزهای نو است.»
این کتاب دو جلدی بر گفت‌وگو‌های فیدل کاسترو با روزنامه‌نگاری به نام کاتیوسکا بلانکو، استوار است. بلانکو، نویسنده نخستین زندگینامه رسمی کاسترو و خانواده وی که پیش از این نیز کتاب‌هایی در این باره نوشته، این دو جلد پرسش و پاسخ‌ را مشابه کتاب «صد ساعت با فیدل» ارائه کرده که «ایگناسیو رامونه»، روزنامه‌نگار اسپانیایی- فرانسوی در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد، سالی که کاسترو به دلیل وخامت اوضاع جسمانی خود از ریاست دولت کناره گرفت.
در کتاب «چریک زمان» از تصاویر و نقاشی‌های ارنستو رانکانیو، نقاش کوبایی، استفاده شده است. کاسترو کتاب دو جلدی جدید خود را هنگام سفر دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل، به کوبا در هفته گذشته به وی هدیه داد.

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۱۸ بهمن، ۱۳۹۰ ۱:۱۸ ب.ظ

دسته بندی: خاطره نگاشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *