گلایه هاشمی رفسنجانی از آلمانی ها بخاطر نیروگاه بوشهر

تا ساعت نُه صبح كارها انجام شد. رييس‌جمهور كومور و همراهان براى مذاكرات رسمى آمدند. مقدارى مذاكره خصوصى داشتيم؛ وضع اقتصادى نياز خود را توضيح دادند و كمك خواستند و گفتند در گذشته كويت نفت ارزان مى‌داده و از درآمد آن زندگى را تأمين مى‌كرده‌اند؛ خواستند كه به جاى آنها عمل كنيم. سپس مذاكرات رسمى داشتيم كه تشريفاتى بود. به اقامتگاه رفتند.
آقايان نوربخش و [سيدحسين]موسويان آمدند. شرح مذاكره با وزير اقتصاد آلمان را دادند كه رسماً اعلان كرده‌اند، حاضر به تكميل نيروگاه هسته‌اى بوشهر نيستند و آمادگى تكميل شيميايى كرج  را هم ندارند. سقف بيمه هرمس  را برداشته‌اند و پرونده زير دريايى‌ها به دادگاه رفته است.
سپس با [آقاي يورگن موله‌مان]، وزير اقتصاد آلمان ملاقات داشتم كه در آن بر نيازهاى انرژى هسته‌اى تأكيد كردم و گفتم در مذاكره راه‌حل پيدا كنند و از تصميم يك‌طرفه آلمانى‌ها انتقاد كردم؛ البته اگر خسارت بدهند و مانع تكميل توسط ديگران نشوند، پذيرفتني است.
عصر در جلسه هيات دولت شركت كردم. اساسنامه سازمان عمران منطقه سيستان تصويب شد. شب مهمان آيت الله خامنه‌اى بوديم. دربارة تصميمات ديروز شوراى عالى امنيت ملي دربارة [اعضاي]خلق عرب و مسايل كمك به نهضت‌هاى آزاديبخش و مسايل جارى كشور مذاكره شد. دير وقت به خانه رسيدم.

منبع: خاطرات هاشمی رفسنجای سال 1370، نشر معارف انقلاب، روز 9 تیر

تاریخ درج مطلب: چهارشنبه، 9 تیر، 1395 6:25 ب.ظ

دسته بندی: خاطرات علم، صنعت و فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

four × = 12