یاران موافق

کتاب «یاران موافق» خاطرات آیت الله سید مرتضی مستجابی در قالب مصاحبه هایی است که به کوشش حمید قزوینی و واحد تاریخ شفاهی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر گردآوری شده است.
محقق در مصاحبه با آیت الله مستجابی به این موضوعات پرداخته است: «تولد، خانواده و اولین هجرت»، «خاندان صدر»، «ورود به سلک روحانیت»، «مبارزات سیاسی»، «امام موسی صدر» و «سجادۀ شعر». بیان شیوا و جذاب راوی، تدوین روان و مناسب مصاحبه ها، نکات و خاطرات جدید و ناگفته از وقایع مختلف تاریخ معاصر ایران از اواخر دهه 20 تا هنگامه ناپدید شدن امام موسی صدر، عواملی است که خواننده را تا انتهای کتاب با خود همراه می کند. آیت الله مستجابی به دلیل نزدیکی بسیار زیاد با آیت الله کاشانی، بدون واسطه خاطرات و ناگفته هایی از افراد موثر آن زمان و وقایع آن روزها بیان می کند که برای هر محقق اهل تاریخی شنیدنی است. از دیگر ویژگی های این عالم 90 ساله روحیات ویژه منحصر بفردش است که با تدوین مناسب مصاحبه ها آن سجایا در کتاب به خوبی منعکس شده است؛ اهل مرام و معرفت بودن و جان دادن برای رفیق ویژگی اخلاقی بارزی است که راوی نیز در لابلای گفته های خود به آن اشاره می کند و حسرت آن روزها را می خورد. از جانب این جنبه اخلاقی است که از جوانی رابطه عمیقی با پسر عموی خود، امام موسی صدر برقرار کرده و تا به امروز هر صبح و شام را به یاد او می گذراند.
علاوه بر بخش اصلی کتاب، در بخش ضمایم نیز شرح مختصری از زندگینامه افرادی که اسامی آنها در متن کتاب آمده، اسناد و تصاویر، نامه‌های مبادله شده بین امام صدر و آیت الله مستجابی، متن سخنان حجت الاسلام والمسلمین عبدالامیر قبلان (سرپرست هیات اعزامی امام صدر به ایران) و اسناد مربوط به آیت الله کاشانی نیز پیوست شده است.
آیت‌الله سید مرتضی مستجاب الدعواتی معروف به مستجابی یکی از برجستگان خاندان صدر و از دوستان نزدیک امام موسی صدر و چهره‌ای شناخته‌شده در میان رجال معاصر اصفهان است.

آیت الله مستجابی

مؤلف: حمید قزوینی
انتشارات: موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر
چاپ اول: 1395
قیمت: ۲۸۰۰۰۰ ریال
تعداد صفحه: ۴۲۸
قطع: رقعی

تاریخ درج مطلب: یکشنبه، 4 مهر، 1395 9:36 ق.ظ

دسته بندی: خاطره نگاشته ها

24 دیدگاه برای «یاران موافق»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + one =