ظریف چگونه وارد وزارت امور خارجه شد؟

دکتر علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ماجرای ورود دکتر ظریف به وزارت امور خارجه را اینگونه روایت کرده است: در سال 1361 در سفری به آمریکا با دکتر ظریف که حدودا 22 سال سن داشتند و از اعضاء فعال و تاثیر گذار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا بوده اند آشنا شدم که در آن زمان برای دریافت دکترای روابط بین الملل به نیویورک آمده بودند و مرحوم دکتر رجایی خراسانی سفیر وقت کشورمان نزد سازمان ملل متحد به دلیل سوابق فعالیت های انقلابی و همکاری که پیش از این نیز به صورت افتخاری از سوی انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا با کنسولگری کشورمان در سانفرانسیسکو داشته اند ایشان را به بنده معرفی نمودند که با دفتر نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد همکاری داشته اند.

23 Dec 2006 --- Iranian Ambassador to the United Nations, Dr. Javad Zarif, speaks after members of the United Nations unanimously approved sanctions against Iran. The draft resolution calls for a ban on trade with Iran in goods related to it's nuclear and ballistic missile programs. --- Image by © Peter Foley/epa/Corbis
23 Dec 2006 — Iranian Ambassador to the United Nations, Dr. Javad Zarif, speaks after members of the United Nations unanimously approved sanctions against Iran. The draft resolution calls for a ban on trade with Iran in goods related to it’s nuclear and ballistic missile programs. — Image by © Peter Foley/epa/Corbis

دکتر ولایتی در ادامه افزود: در سال 1361 و برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به آمریکا سفر نمودم و دکتر ظریف را متعهد، متخصص و متدین و مناسب برای همکاری در دفتر نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل متحد یافتم و با توجه به توانمندی های ارزشمندی که داشته اند از ایشان برای همکاری در دفتر نمایندگی ایران دعوت نمودم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک افزود: در ادامه و در طی سفرهای بعدی به آمریکا برای مذاکره با دبیر کل سازمان ملل متحد، ایشان بنده را در جلسات همراهی می کردند و نهایتا در جریان یکی از این برنامه ها، دبیر کل وقت سازمان ملل از بنده درخواست کرد تا با حضور ایشان به عنوان نیروی دبیرخانه سازمان ملل متحد موافقت نمایم که با این درخواست مخالفت کردم و دکتر ظریف هم موافق این موضوع نبودند و لذا ایشان همکاری خود را با وزارت امور خارجه آغاز نمودند.

منبع: خبرگزاری خبرآنلاین

تاریخ درج مطلب: پنجشنبه، 13 آبان، 1395 9:32 ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 89 = 94