روایت محمد هاشمی از ماجرای اختلافات مرحوم آیت الله هاشمی با رهبر انقلاب

به گزارش خاطره نگاری، چندی پیش رسانه عبدی مدیا گفتگویی با محمد هاشمی رفسنجانی برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی داشت و در آن محمد هاشمی ناگفته مهمی از پیشنهاد امام خمینی به مرحوم هاشمی رفسنجانی پس از عزل آیت الله منتظری بیان کرد (اینجا بخوانید). در بخش دیگری از این گفتگو محمد هاشمی از موضوع اختلافات مرحوم هاشمی رفسنجانی با رهبر انقلاب گفته است: (پیاده سازی متن از دیده بان)

اختلاف نظرهای بین آقای هاشمی و رهبری چقدر باعث ایجاد فاصله بین این دو چهره برجسته انقلاب شده بود؟

فاصله دو معنا دارد، یک فاصله به اصطلاح شخصی و دوستی است ، یکی فاصله فکری و اجرایی.از جهت اول یعنی رابطه دوستی میان رهبری و آقای هاشمی با توجه به مهر و عاطفه ای که نسبت به هم داشتند، هیچ گاه کم نشد.
آقای هاشمی واقعا همیشه به آقای خامنه ای و آقای خامنه ای همیشه به آقای هاشمی علاقه مند بودند. دو تا دوست بودند باهمدیگه رفیق بودند و خیلی هم نسبت به همدیگه صمیمی بودند. حالا یک اتفاقاتی افتاد، مثلا قبل از انقلاب یا در اوایل انقلاب رابطه خانوادگی بین دو خانواده خیلی قوی بود و خانواده ها باهم ارتباط داشتند
از سوی دیگر بچه ها البته خانم ها هم با یکدیگر ارتباط داشتند و خانه همدیگر می رفتند. اما بعد از رهبری و سالهای اخیر رابطه خانوادگی دیگر تقریبا نبود یا بسیار کم بود.اما رابطه عاطفی و دوستی آقای خامنه ای با آقای هاشمی برقرار بود. اما آقای خامنه ای و مرحوم هاشمی از نظر اجرایی و کاری با هم فاصله داشتند. البته این فاصله در سال اخیر بیشتر شد.
مثلا در قضیه عربستان آقای هاشمی میتوانست مشکل را حل بکند، از ایشان خواستند و ایشان هم رفت یک سفری با عبدالله نشستند طراحی کردند، هفت تا کمیته تشکیل دادند که بر اساس آن کمیته ها مسائلی که فی مابین بود حل شود. برنامه های وسیعی ریختند اما وقتی آقای هاشمی از سفر برگشت و گزارش دادند خدمت رهبری، رهبری ارجاع دادند به آقای احمدی نژاد که کار کمیته ها را ایشان انجام بدهد و ایشان هم بایگانی کرد و اصلا بدتر کرد قضیه را… بنابراین این نوع اتفاقات و این نوع مسائل در فواصل کار بود اما از نظر عاطفی همینطور که گفتم نه.

تاریخ درج مطلب: شنبه، ۱۷ خرداد، ۱۳۹۹ ۳:۵۹ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.