روایت ضرغامی از دیدار با فرزند مهدی کروبی؛ گفتگو پیرامون حوادث 88!

آنچه میخوانید بخشی از گفتگوی عزت الله ضرغامی با روزنامه شرق است:

در دیدار با حسین كروبی درباره چه چیزهایی صحبت كردید؟
گفت‌وگو و بحث‌های مختلف؛ از فرهنگی- اجتماعی تا سیاسی و قاعدتا حوادث ٨٨. من نگاه خودم را یك دور دیگر راجع به آن حوادث طرح كردم و با هم مرور كردیم. من معتقدم بین آقای كروبی و دیگران باید تفاوتی قائل شویم و این را جاهای مختلف هم مطرح كرده‌ام. معتقدم آقای كروبی در حوادث ٨٨ یك اشتباه مشخص كرد و برخلاف همیشه نتوانست موضع مستقل ولو مخالفش را حفظ كند و عملا در زمین آقای موسوی بازی كرد.
‌شما حامل هیچ پیام مستقیم یا غیرمستقیمی درباره حصر نبودید؟
نخیر؛ این دیدار كاملا رفاقتی و شخصی بود و راجع به موضوعات عادی صحبت كردیم و چای و میوه خوردیم. سعی كردیم رابطه حفظ شود. هیچ پیام خاصی كه حساب‌شده باشد، در كار نبود. حفظ همین روابط و سالم‌نگه‌داشتن برخی روابط دوستانه همیشه می‌تواند سازنده باشد.
‌در این چند سال چند بار با حسین كروبی دیدار داشته‌اید؟
دیدار حضوری مستقیم مثل این دیدار كه سه ساعت طول كشید، فرصت نشده بود.
‌شما معتقدید حامل پیام خاصی نبودید اما آیا این دیدار سه‌ساعته و انتشار تصویرش حامل هیچ نشانه خاصی هم نیست؟
ملاقات من كاملا جنبه شخصی داشت و هیچ‌گونه پیامی به لحاظ عملكردی و مسئولیتی یا مأموریتی كه نهادهای قانونی ذی‌ربط دارند، نداشت. كاملا شخصی بود. من معتقدم اصولا حصر یك راه‌حل برای حفظ امنیت كشور بود. امنیتی كه در آن مقطع كاملا مخدوش شده بود و همه مسئولان به این نتیجه رسیده بودند كه راه‌حلی مشابه حصر می‌تواند امنیت كشور را حفط كند. حصر مجازات نیست. فكر می‌كنم مسئولان امنیتی، مسئولان وزارت اطلاعات، دولت و رئیس‌جمهوری كه رئیس شورای عالی امنیت ملی است و سایر مسئولان دستگاه‌های اطلاعاتی متناسب با فلسفه اصلی حصر می‌توانند عمل دقیق و درستی برای حل آن داشته باشند اما چون یك تصمیم تخصصی است و من شخصا كارشناس این مسئله نیستم، نظر خاصی هم ندارم ولی فكر می‌كنم قاعدتا اوضاع امنیتی و شرایط متفاوت اگر ایجاب كند، شورای عالی امنیت ملی می‌تواند تصمیمات متفاوتی درباره نحوه ایجاد یا تغییر این ممنوعیت و حصر در راستای حفظ امنیت عمومی مردم بگیرد.

منبع: روزنامه شرق، شماره 2968، پنجشنبه 1396/6/30

تاریخ درج مطلب: پنجشنبه، 30 شهریور، 1396 10:43 ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *