فراخوان همایش بینارشته‌ای «مطالعات خاطره»

همایش «مطالعات خاطره» ۲ و ۳ سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۲ و ۱۳ شهریور ۱۳۹۵) در تالارهای نیپون[۱] در استانبول برگزار خواهد شد. داکام (مرکز پژوهش‌های دانشگاهی شرق مدیترانه)[۲] هماهنگ‌کننده‌ این همایش و شرکت بیلساس (محصولات علمی، هنری و ورزشی)[۳] سازمان‌دهنده‌ آن هستند.

تمرکز ویژه

«حافظه فرهنگی خود را به عنوان چتری کارآمد برای توصیف راه‌های پیچیده‌ای که جوامع گذشته خود را به خاطر می‌سپارند، نشان داده است. خاطراتی که درون یک نسل و میان نسل‌های مختلف رد و بدل می‌شوند، نتیجه کنش‌های عمومی حافظه آدمی هستند که با استفاده از رسانه‌های مختلف بیان می‌شوند. سرگذشت‌ها، اعم از شفاهی و کتبی، تصاویر، موزه‌ها، و یادبودها همگی دست به دست یکدیگر می‌دهند تا «جایگاه‌های خاطره» را به وجود آورده و حفظ کنند.» (استرید ارل و آن ریگنی، ۲۰۰۶)[۴]

«از دیگر سو، یادآوردن و فراموش کردن دو بخش کلیدی سازوکارهای ذهن آدمی و یا طرق رمزآلود کارکرد پیچیده روان آدمی هستند. می‌توان به سادگی گفت، آثار ادبی که بر خاطره افراد به روش‌های ذهنی متمرکز هستند، از نظر شمار و کیفیت، برای آن که گونه ادبی را شکل دهند، کافی هستند.» (جاناتان لتم، ۲۰۰۰)[۵]

هدف این همایش، که پس از دو بند بالا به عنوان مقدمه، مطرح شده، تأمین چارچوبی برای پژوهش درباره وجوه مختلف ادبیات به عنوان مدیوم حافظه است تا به این شکل، راه را برای بحث گسترده‌تر درباره شیوه‌هایی که جوامع گذشته خود را به یاد می‌آورند، فراهم کند؛ همچنین زمینه‌ای به دست دهد که در آن بتوان به مشاهده نحوه عملکرد حافظه افراد برای کشف و تجربه پیچیدگی‌های ذهن و احساسات نشست.

همچنین از خبرگان حوزه‌های مختلف نظیر علوم سیاسی، تاریخ، جامعه شناسی، مطالعات جنسیت، مطالعات شهری، معماری، ادبیات، شعر، تاریخ هنر، علوم زیستی، و دیگر رشته‌ها دعوت شده تا آثار میان‌رشته‌ای خود را در این همایش ارائه کنند.

همه چکیده‌ها از سوی داورانی که نام و نشان مؤلفان را نمی‌دانند و نام و نشان آنها نیز برای مؤلفان روشن نیست، بررسی می‌شود و مقالات منتخب در جریان همایش در یک کتاب الکترونیک و با شابک منتشر شده و به هنگام ثبت نام نیز به شرکت کنندگان به صورت دی‌وی‌دی عرضه خواهد شد.

«دست‌اندرکاران این همایش اعلام کردند: از همه شما دعوت می‌کنیم برای این رویداد در استانبول به ما بپیوندید و مایلیم تأکید کنیم از پروپوزال‌های ارسالی از چهار گوشه جهان استقبال می‌کنیم. برای آگاهی از فرصت‌های انتشار، شرایط ثبت نام و دستورالعمل ارائه مقالات، از صفحه ثبت نام دیدن کنید.»

این همایش شامل موضوع‌های: خاطره جمعی، خاطره فردی، خاطره‌ و گذشته، تاریخ و خاطره، خاطره در ادبیات، خاطره و فیلم، خاطره و هنرهای معاصر، علوم سیاسی و خاطره است و در تالارهای نیپون برگزار می‌شود. تالارهای نیپون در مرکز محله تقسیم و مرکز فرهنگی استانبول قرار دارد. تقسیم یکی از محلات مرکزی استانبول است و هتل نیپون نیز در میدان تقسیم[۶] قرار دارد.

روز نخست این همایش ۳ سخنرانی اصلی و ۱۲ نشست دارد؛ روز دوم هم به گردش در مکان‌های تاریخی و مرتبط با رویدادهای اجتماعی می‌پردازند.

علاقه‌مندان می‌توانند چکیده مقاله خود را تا ۲۷ می‌۲۰۱۶ (۷ خرداد ۱۳۹۵) به نشانی conference@dakam.org

 ارسال کنند. ثبت نام در همایش تا ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۶ (۱ مرداد ۱۳۹۵) فرصت دارد؛ فرصت نهایی ارسال متن کامل مقاله هم ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۶ (۸ مرداد ۱۳۹۵) است.

 


[۱] Nippon Meeting Halls

[۲] DAKAM (Eastern Mediterranean Academic Research Center)

[۳] BILSAS (Science, Art, Sport Productions)

[۴] Astrid Erll and Ann Rigney, 2006

[۵] Jonathan Lethem, 2000

[۶] Topçu Caddesi No:6, Taksim, Beyoğlu, Turkey

منبع: سایت تاریخ شفاهی

تاریخ درج مطلب: جمعه، ۳۱ اردیبهشت، ۱۳۹۵ ۷:۱۳ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 × = 70