مقاومت همسر علی لاریجانی برای نپذیرفتن ریاست صداوسیما

۲۳ دی ۱۳۷۲ رهبری، علی لاریجانی وزیر وقت ارشاد اسلامی را خواست و فرمود می‌خواهد او را جایگزین رئیس صدا‌و‌سیما ـ محمد هاشمی برادر رئیس جمهور وقت ـ کند.
این در حالی بود که لاریجانی کمتر از دو سال بود که در وزارت ارشاد مسوولیت را بر عهده گرفته و نگران کارهایی بود که در ارشاد شروع کرده. رهبری مصمم به این تغییر بود و به او گفت درباره پیشنهاد من با کسی گفت‌وگو و مشورت نکن.
لاریجانی همسرش را استثنا کرد و ماجرا را به او گفت و دردسر جدیدی برای پذیرش مسوولیت جدید پیش آمد؛ همسر ناراضی بود. علی لاریجانی واکنش همسرش را اینگونه توضیح می‌دهد:‌ «آشفته شد و به گریه افتاد. تعجب کردم چرا این واکنش را داشت. اصرار ایشان بر این بود که به هر نحو شده، مقام معظم رهبری را از این تصمیم منصرف کنم… واقعا کار برایم مشکل شده. می‌دانم که اگر بار سنگین مسئولیت صداوسیما را بپذیرم و همسرم نیز این‌قدر مخالف باشد، مشکلات جدی برایم پیش می‌آید.»
علاوه بر این لاریجانی دوست نداشت آقای هاشمی رئیس‌جمهور از او ناراحت شود. چند باری برای تغییر نظر رهبری تلاش کرد، ولی بی‌فایده بود.
همسرش هم راضی نمی‌شد. همسرش به او گفت از رهبری بخواهد استخاره بگیرد. از طریق آقای حجازی درخواست استخاره را به رهبری رساند اما جواب این بود که استخاره لازم نیست. آن شب در خانه، لاریجانی و همسرش از ناراحتی و مشغولیت فکری نفهمیدند شام چه خوردند.
این ناراحتی ادامه داشت تا این‌که همسر علی لاریجانی شبی خوابی دید که دلش آرام شد و دلش به ریاست علی‌آقا در تلویزیون رضایت داد.
نکته این‌که در بررسی‌های تاریخی گاه عوامل مهمی دخیل است که چندان در دسترس مورخ و تحلیل‌گر تاریخ نیست و نباید از آن‌ها غافل بود. همان‌گونه که در زمان واقعه نیز این موضوع عامل تاثیرگذاری بوده است. لاریجانی در مذاکره با رهبری دلایل دیگری را می‌گفت و این موضوع را عنوان نمی‌کرد و می‌توان فرض گرفت که رهبری درباره این همه تردید لاریجانی حدس‌های دیگری بزند؛ مثلا مخالفت و ناراحتی رئیس‌جمهور هاشمی در‌حالی‌ که اصل مساله چیز دیگری بوده است.

منبع: کانال تلگرام نکته‌های تاریخی جعفر شیر‌علی ‌نیا

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۲ خرداد، ۱۳۹۶ ۶:۰۶ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 15 = 24

چندرسانه‌ای