خاطرات ناگفته حاج قاسم سلیمانی از شهید عماد مغنیه؛ از گریه های رضوان تا اثر انگشت عماد روی موشکها

روزنامه وطن امروز نوشت: برای 10 سال درباره دوست و یار و همسنگرش سکوت کرده بود. «عماد مغنیه» فرمانده ارشد نظامی حزب‌الله لبنان 12 فوریه 2008 / 23 بهمن 86 طی یک عملیات تروریستی در دمشق به شهادت رسید. حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آن زمان تاکنون درباره این موضوع به صورت عمومی صحبتی نکرده بود. روز پنجشنبه در دهمین سالگرد شهادت حاج‌عماد، حاج‌قاسم سلیمانی سخنرانی کرد و از نابغه لبنانی گفت.
سرلشکر سلیمانی در این سخنرانی که در بحبوحه تنش‌آفرینی مجدد رژیم صهیونیستی علیه حزب‌الله لبنان ایراد کرد، تصریح کرد قصاص خون مغنیه، نابودی کامل رژیم صهیونیستی خواهد بود. اظهارات حاج‌قاسم برای صهیونیست‌ها آن هم در شرایط فعلی منطقه که گزارش‌ها از احتمال جنگ‌افروزی جدید صهیونیست‌ها علیه لبنان و سوریه حکایت دارد، یک خط و نشان جدی تلقی خواهد شد. مراسم دهمین سالگرد شهادت حاج‌عماد مغنیه با حضور سرلشکر قاسم سلیمانی، شیخ نبیل قاووق، دختر حاج رضوان و جمعی از همرزمان شهید و برخی مقامات ایرانی و همچنین احمد جبرئیل فرمانده جنبش نهضت آزادی‌بخش فلسطین و آحاد مردم روز پنجشنبه در تالار وزارت کشور برگزار شد. سردار سرلشکر سلیمانی در سخنانی در این مراسم اظهار داشت: من برای نخستین‌بار می‌خواهم پیرامون دوست عزیزی صحبت کنم که دوره مهمی از زندگی‌ام را با او گذراندم، شخصیتی که شخصیت او تاکنون بین جوانان مجاهد اعم از سنی، شیعه، مسیحی و کسانی که در راه حق فعالیت می‌کنند ناشناخته است.
سردار سلیمانی اظهار داشت: البته این کنگره و کنگره‌های دیگر هم نمی‌توانند او را بشناسانند و‌ کمک همه هنرمندان و اهل قلم را می‌طلبد و بر آنها‌ واجب است کمک کنند تا او بیشتر به دنیا شناخته شود. فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: امروز روز شهادت اسطوره زمانه است، حقیقتاً من نمی‌شناسم در مجموعه کسانی که شهید شدند یا در معرض شهادتند، اسطوره‌ای مثل مغنیه باشد، کسی که شهادتش بهت بزرگی در عالم اسلام به وجود آورد. من بعد از ارتحال امام(ره) در بین شخصیت‌های غیرروحانی ندیدم شخصیتی مثل عماد که اندوهی با شهادتش در عالم اسلام به وجود آورد. سرلشکر سلیمانی با طرح این پرسش که چه عواملی باعث می‌شود انسان ‌به چنین مرحله‌ای از ایثار و نبوغ برسد، گفت: آیا این ذاتی و مختص شهید مغنیه بود یا اگر هر کسی تلاش کند می‌تواند به این مرتبه برسد؟ انسان بر اساس 2 عامل، شخصیت خود را می‌سازد و تعیین هدف می‌کند؛ اول آرزو و بعد اراده که 2 عاملی هستند که شخصیت انسان را تحت تاثیر خود دارند. سردار سلیمانی اظهار داشت: هیچ تعلق خاطری حتی علاقه به فرزند هم نتوانست در مسیر حرکت شهید عماد مغنیه خللی ایجاد کند، هر چند شهدا عاطفی‌ترین مردم هستند اما تعلق خاطر سنگین‌تری داشتند که این عواطف را زمینگیر می‌کرد و اگر اینطور نباشد نمی‌توانند هر فریادی را از هر مظلومی بشنوند، بنابراین مشغول امور بی‌ارزش خواهند شد.

گریه‌های رضوان پای ولایت عشق

فرمانده نیروی قدس سپاه در ادامه سخنرانی خود پیرامون شخصیت عماد مغنیه، خاطره‌ای از گریه‌های این سردار بزرگ شیعه در حب اهل‌بیت نقل کرد. به گزارش فارس، سرلشکر سلیمانی گفت: این ایمان مغنیه بود که او را نگه می‌داشت. من بارها شاهد گریه‌های شدید او بودم. در یک جلسه‌ای که همراه تعدادی از آقایان بودیم، تلویزیون فیلمی راجع به امام رضا(ع) پخش می‌کرد و در صحنه‌ای که به امام سم نوشانده شد، وقتی مغنیه برای نخستین‌بار آن صحنه را دید، اول متوجه نشد، بعد دقت کرد و آنقدر گریست که همه را منقلب کرد. وی یکی دیگر از ویژگی‌های عماد مغنیه را تواضع او دانست و افزود: حاج رضوان قبل از تأسیس حزب‌الله، حزب‌الله تأسیس کرد و وقتی که لبنانی‌ها شخصیت‌های‌شان ترور می‌شد، عماد مغنیه 19 ساله به فکر حفاظت از شخصیت‌های لبنان افتاد. روزی که کورانی و علامه فضل‌الله ترور شدند، کسی که چشم فتنه را کور و بعثی‌ها را اخراج کرد مغنیه بود اما در همه سال‌هایی که با هم طی کردیم یک بار ندیدم در صحبت‌هایش از خودش تعریف کند در حالی که او خالق بسیاری از پیروزی‌ها بود. وی افزود: در جنگ 33 روزه تماس می‌گرفتیم در جنوب می‌دیدم حاج عماد آنجاست، به مقر بقاع زنگ می‌زدیم او بود، در همه جا حضور داشت. حاج عماد همه‌جا نزدیک دشمن بود تا او را خوب بشناسد. سردار قاسم سلیمانی ادامه داد: یک مرتبه در جنوب لبنان جلسه‌ای برگزار کرده بودیم؛ هر چند همه نام او را می‌دانستند اما او را نمی‌شناختند، طی جلسه یکی از اعضا اعتراض کرد و گفت تو کی هستی که برای ما جلسه می‌گذاری، می‌خوری و می‌روی؟ باید ظرف‌ها را امروز تو بشویی، او قبول کرد و کار را انجام داد، بعداً فهمیدند که او حاج رضوان است.

سیلی به ترس!

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در ادامه درباره دیگر ابعاد شخصیتی عماد مغنیه اظهار داشت: جمله رهبری که فرمودند عماد فرزند امام بود یک جمله کامل است، هر چند حاج رضوان با همان نسبت به رهبری عشق می‌ورزید. وی گفت: نمی‌دانم چقدر لبنانی‌ها این موضوع را باور کنند اما آن کسی که در فضای خوفناک لبنان به ترس سیلی زد، عماد مغنیه بود که توانست جامعه لبنانی را از یک جامعه کتک‌خورده توسط دشمن به یک جایگاه عالی برساند. او در تمام عملیات‌ها محور اساسی بود و امکان نداشت بدون حضور عماد مغنیه عملیاتی آغاز شود. سردار سلیمانی با بیان اینکه حاج رضوان در امور تربیتی و علم‌آموزی روشی عجیب داشت، افزود: در عالم شیعه و سنی مجاهدی نداریم که در کنار او کار کرده باشد اما پای درسش نبوده باشد. او کسی بود که خودش از تجربیات دیگران می‌آموخت، با فلسطینی‌ها و عراقی‌ها می‌نشست و تجربه کسب می‌کرد و کادرسازی می‌کرد که بسیاری از مجاهدین امروز تربیت‌شدگان مدرسه عماد مغنیه هستند. فرمانده نیروی قدس سپاه گفت: حاج رضوان مرد غافلگیری بود و همواره برای دشمن شگفتی‌های جدید می‌آفرید. کسی که هواپیمای بدون سرنشین دشمن را می‌گرفت و اطلاعات آن را به صورت آنلاین می‌فهمید عماد مغنیه بود. در گذشته نیز عملیات انصاریه برگرفته از فکر حاج رضوان به وقوع پیوست. سرلشکر سلیمانی خاطرنشان کرد: او در جنگ 33 روزه غافلگیری جدیدی برای دشمن ساخت یعنی همان لحظه‌ای که ناوچه اسرائیلی را زدند، آیت الله سیدحسن نصرالله از طریق تلویزیون آن را اعلام کرد و گفت هم اکنون می‌بینید و این کار، کار عماد مغنیه بود. وی با بیان اینکه حاج رضوان از امیدها و ناامیدی‌ها فرصت‌سازی می‌کرد، افزود: وقتی رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان آمد، همه را آواره کرد و وضعیتی بود که نیروهای لحدی- بخشی از ارتش لبنان- به صهیونیست‌ها پیوستند و این یک خطر بسیار بزرگ بود اما عماد مغنیه از همین فرصت و از ضعف اعتقادی لحدی‌ها استفاده کرد و اسرائیل را مجبور به فرار از جنوب کرد. او آنچنان دشمن را تعقیب کرد که آنها مجبور شدند امکانات خود را جا بگذارند و حتی نتوانستند زندانی‌های خود را هم ببرند و این یک فرار مفتضحانه برای آنها بود. سرلشکر سلیمانی افزود: وقتی اسرائیل به جنوب لبنان آمد همه را آواره کرد اما یک عمل تومارش را در هم پیچاند و آن هم انفجار عظیم مقر افسران رژیم صهیونیستی در بیروت بود که مردم را نجات داد.

اثر انگشت عماد روی موشک‌ها

فرمانده نیروی قدس سپاه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: حاج رضوان معتقد بود برای به زانو در آوردن دشمن باید همه قابلیت‌های جهادی دنیای اسلام را احیا کنیم. کسی که گروه‌های فلسطینی را با مرکز مقاومت اتصال داد و یاسر عرفات را برای نخستین‌بار به ایران آورد عماد مغنیه بود. او حماس را قدرت داد و جبهه خلق برای آزادی فلسطین را فعال کرد و این تفکر توانست غزه را به یک دژ تسخیرناپذیر تبدیل کند. سرلشکر سلیمانی گفت: امروز غزه و لبنان نقاط تولید اضطراب دائم برای اسرائیل هستند و همانطور که گفته شد هر موشکی که از فلسطین شلیک می‌شود می‌توان اثر انگشت عماد مغنیه را در آن دید. فرمانده نیروی قدس سپاه تصریح کرد: او در عراق هم فعال بود و امروز حتی دشمن از او با مدح یاد می‌کند و من این حالت را تنها در امام دیده بودم. عماد مغنیه 25 سال تمام نقشه‌های دشمن را ناکام گذاشت و خیلی‌ها برای دستگیری او فعالیت کردند. یکبار مرا به اتاق عملیاتش برد و از پشت پرده پنجره‌ای را نشانم داد و گفت یک تیم همواره من را رصد می‌کند. او دشمن را با خود می‌کشاند اما در نهایت شکست‌شان می‌داد. وی خاطرنشان کرد: حاج رضوان حتی با کسانی که از حزب‌الله دور بوده و دشمنی می‌کردند صحبت و بحث می‌کرد و سعی داشت آنها را در مسیر حزب‌الله حرکت دهد و اگر آنها قانع نمی‌شدند می‌گفت من دیگر رضوان نیستم، بلکه عماد مغنیه‌ام و وقتی این حرف را می‌زد حساب کار دست‌شان می‌آمد.

تابع محض آیت‌الله نصرالله

سرلشکر سلیمانی در ادامه اظهاراتش پیرامون شخصیت عماد مغنیه با بیان اینکه عماد مغنیه مثل شمشیر فرود می‌آمد و مثل شبه ناپدید می‌شد، گفت: او به‌رغم این خصوصیات تبعیت عجیبی از آیت‌الله نصرالله داشت. من می‌گویم آیت‌الله چون او اغلب نشانه‌های خدا را به همراه دارد، مگر آیت‌اللهی فقط در فقه است؟ او آیت ایستاده خداست و عماد مثل نصرالله روحی‌فداه بود و گاهی که نظری مخالف نظر سید داشت به حرف او عمل می‌کرد و این را برای خود به صورت یک الزام در آورده بود و محال بود رهبری حرفی بزند و عماد به آن عمل نکند. فرمانده نیروی قدس سپاه خاطرنشان کرد: گاهی که سیدحسن از نگرانی نمی‌خوابید عماد مغنیه تا او را آرام نکند از خانه نمی‌رفت، زیرا معتقد بود نصرالله لبنان را سرفراز کرده است. وی اظهار داشت: سیدحسن مظلوم است، چون مظلوم 2 بعد دارد؛ یکی اتفاقاتی که برای او می‌افتد و دیگری کارهایی که انجام می‌دهد اما کسی از آن باخبر نمی‌شود. امروز مسیحیت لبنان هم حیات خود را از او می‌داند. چرا اهل سنت از حزب‌الله جدا نمی‌شود، چون این یک تشخیص بحق است. سرلشکر سلیمانی ادامه داد: من با شهادت عماد مغنیه یاد مالک اشتر می‌افتم، چرا که شهادت او عالمی را ویران و دنیایی را خوشحال کرد، عالم اسلام را در اندوه برد اما موجب شادی دشمن شد ولی مهم این است که اسلام یک قدرت مولد دارد، درست است که عماد مغنیه یک شخصیت غیرقابل تکرار در نوع خود است اما اسلام پیوسته شخصیت‌های بزرگی را تربیت و عرضه کرده و این راه به پایان نمی‌رسد. فرمانده نیروی قدس سپاه افزود: دشمن می‌داند اما باید با جدیت بداند که قصاص خون عماد مغنیه شلیک موشک و کشتن یک نفر نیست، قصاص این خون‌ نابودی رژیم صهیونیستی است و دشمن می‌داند که این یک امر حتمی است. این وعده الهی است که حتماً تحقق پیدا خواهد کرد. وی با بیان اینکه امروز هیچ عامل پایداری در این رژیم دیده نمی‌شود، گفت: ما نشانه‌های ناپایداری و وحشت را در حال و روز آنها می‌بینیم و اینها آخرین تلاش‌های دشمن است. وی ادامه داد: ما هرگز دشمن را فراموش نمی‌کنیم و شبی بدون فکر کردن به دشمن نمی‌خوابیم و دشمن همیشه جلوی چشم ما است.

منبع: روزنامه وطن امروز، شماره 2380، شنبه 1396/11/28

تاریخ درج مطلب: شنبه، ۲۸ بهمن، ۱۳۹۶ ۹:۰۴ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات شهدا و دفاع مقدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *