خاطره ای از مطالبه رهبری از دولت اصلاحات که عملی نشد

رهبرمعظم انقلاب در آخرین دیدار با اعضای هیات دولت اصلاحات به مناسبت هفته دولت(شهریور 1383) مطالبه قابل تاملی را مطرح کردند؛ مطالبه ای که عملی نشد.

نکته جالب این است که رهبرانقلاب به طرز بی سابقه ای این مطالبه را “سه بار” در ابتدا و انتهای این سخنرانی مطرح کردند و در سخنان خود اشاره می کنند که “قبلا” هم از رئیس دولت اصلاحات این را خواسته بودند

اما مرور شرایط کشور در این سال خالی از لطف نیست، سال 1383 ؛ دومین سال استقرار مجلس هفتم بعد از ماجراهای پرحاشیه مجلس ششم(تحصن برخی از اصلاح طلبان) سال آرامش نسبی در فضای کشور توام با افول نسبی اصلاح طلبان در صحنه سیاسی کشور بود. اصولگرایان در حال آماده کردن خود برای بازپس گیری قدرت بودند و اولین پیروزی های خود در شورای شهر و مجلس را به دست آورده بودند.

شکاف جدی میان حزب مشارکت-سازمان مجاهدین انقلاب و بخش های سنتی اصلاح طلبان از جمله مجمع روحانیون مبارز  حاصل شده بود، شکافی که یکسال بعد خود را در انتخابات نهم ریاست جمهوری با معرفی سه نامزد جداگانه(کروبی و معین و مهرعلیزاده) و شکست در برابر محمود احمدی نژاد نشان داد.

در این شرایط آخرین دیدار هیات دولت اصلاحات با رهبرانقلاب صورت گرفت.

در بخشی ابتدایی این سخنرانی که در چهارم شهریور 1383 (سال پاسخگویی) بیان شده است، آمده است:

من قبلاً به آقای رئیس جمهور هم این مطلب را گفته‌ام. دو ستون درست کنید: کارها و خدماتی که انجام داده‌اید، کارهایی که انجام نداده‌اید، یا ناکام مانده‌اید در انجامش؛ اینها را با مردم در میان بگذارید و بدانید که مردم قدر خدمت و قدر تلاش را میدانند. ما باید هم کارهای کرده‌ی خودمان و هم کارهای نکرده‌ی خودمان، یا درست نکرده‌ی خودمان را با صداقت در میان بگذاریم.

گزارشهایی که امروز داده شد، گزارشهای بسیار خوبی بود؛ اما افسوس که هم کوتاه بود و هم همه‌ی دوستان فرصت نکردند گزارش بدهند و هم فرصت نشد که همه‌ی آنچه را که در هر دستگاه هست، گزارش بدهند. این جلسه برای گزارش دادن کافی نیست؛ شما بخشی از وقت امسال را برای گزارش دادن به مردم صرف کنید. این‌که ما گفتیم امسال، سال پاسخگویی است، مظهر این پاسخگویی همین گزارشهایی است که شما به مردم خواهید داد.

آیت الله خامنه ای در پایان همین سخنرانی مجددا گفتند:

تأکید میکنم آن دو تا ستون را حتماً ترسیم کنید. من دو، سه مرتبه با آقای خاتمی در همین سال پاسخگویی – البته چه قبل از فروردین امسال، چه بعد از فروردین – درباره‌ی این قضیه صحبت کرده‌ام. هیچ اشکالی ندارد که مجموعه‌ی دولت مشخص کند که این بخش از مجموع عملکردش مثبت است؛ این بخش، منفی؛ چون آن بخش که مجموع عملکردش منفی است، معنایش این نیست که بد کار کرده، بلکه ممکن است کمبود منابعش، نداشتن امکانات و نبودن زیرساختهایش در عملکردش مؤثر بوده است، که البته کاملاً عملی و ممکن است. حداقل کار این است که در هر بخشی از بخشها، ستون موفقیتها را با ستون عدم موفقیتها کنار هم بگذارند و به مردم نشان بدهند، تا مردم جمع‌بندی کنند.

منبع: پارسینه

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۱۹ آبان، ۱۳۹۴ ۶:۳۹ ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *