روایت کمال خرازی از احضار جن در معیت عبدالله نوری/ ادعای دری نجف آبادی مبنی بر سوءاستفاده خاتمی از مساله قتلهای زنجیره ای

روزنوشتهای آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۱۳ دی ۱۳۷۷

آقاى [سیدکمال] خرازى، وزیر امور خارجه آمد. توضیحى درباره تصادف و فوت مادر و مصدوم شدن برادرش و گزارشى از سفر ژاپن و مذاکرات با اروپا داد و از پیشرفت در سیاست خارجى، اظهار رضایت کرد. درباره راهکارهاى اصلاح قیمت نفت مذاکره کردیم. داستانى نقل کرد از احضار جن توسط یک نفر دیگر که در معیت آقاى عبدالله نورى، نمایش داده است. درباره مسایل ناشى از قتل‌هاى اخیر صحبت شد.

آقاى [علی] عبدالعلى‌زاده، [وزیر مسکن و شهرسازی] آمد. متن اظهاراتش درباره سدسازى را آورد که روزنامه سلام و بعضى از روزنامه‌هاى دیگر، تحریف‌ کرده بودند و من هم در سخنرانى در صداوسیما، به آن اظهارات حمله کرده بودم. از روزنامه سلام که تکذیبیه را چاپ نکرده است، شکایت دارد. از برنامه ساخت منازل کوچک براى اجاره، گزارشى داد ولى در مقابل سؤالات فراوان من، از منابع مالى و مبلغ اجاره و.. از عهده جواب برنیامد و گفت، تقریباً نیمى از اعتبارات عمرانی شان را داده‌اند. گزارش سفر به سوریه و لبنان را داد و موضوعات جدید قابل همکارى، منجمله وصل شدن راه‌آهن و لوله نفت ایران به مدیترانه از طریق عراق و سوریه.

عصر آقاى [قربانعلی] دُرّى نجف‌آبادى، [وزیر اطلاعات] آمد. ناراحت است از اینکه آقاى خاتمى، [رییس‌جمهور]، پیشنهاد داده که وزیر اطلاعات، به دنبال اعلان کشف قاتلان قتل‌هاى جدید استعفا بدهد. معتقد است، آقاى [مصطفی] موسوى [=کاظمی، جانشین معاون امنیت وزارت اطلاعات]، براى حل مشکل خودش، به دروغ گفته است، آقاى دُرّى مطلع بوده و یا موافقت کرده است. انتظار دارد که من و رهبرى، جلوی این ظلم را بگیریم و معتقد است، آقاى خاتمى براى تسلط بر [وزارت] اطلاعات، چنین استفاده‌اى از این جریان مى‌کند.

عصر به منزل رهبرى رفتم. درباره مسایل قتل‌هاى اخیر و محاکمه قاتلان و نحوه برخورد با وزیر اطلاعات، مذاکره طولانى داشتیم. تا مغرب، پس از نماز و افطار هم ادامه دادیم. ایشان هم موافق نیستند که وزارت اطلاعات خطی باشد و یا آقاى دُرّى که با اصرار و خواهش، وزارت را پذیرفته، وجه‌المصالحه قرار گیرد و در عین حال مایل نیستند، آقاى خاتمى را هم برنجانند. درباره دادگاه آقای کرباسچى صحبت شد؛ ایشان به خاطر نمى‌آورد که قول جزمى ‌داده‌اند که عفو مى‌کنند، ولى امکان عفو را هم نفى نمى‌کنند. آقاى [محمد] یزدى، [رییس قوه قضاییه]، تلفن کردند و از من خواستند، جلسه‌ای را تشکیل دهم، براى مشورت با سران سه قوه، در مورد کیفیت اداره مسأله قتل‌ها، پیشنهادى شبیه پیشنهاد آقاى خاتمى دادند.

تاریخ درج مطلب: چهارشنبه، ۱۵ دی، ۱۴۰۰ ۸:۵۱ ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *