عکس‌های ازدواج فوزیه و محمدرضا پهلوی ثبت شدند

دو آلبوم نفیس تاریخی اهدایی کشور مصر به ایران، با بیش از هزار و ۳۱۴ قطعه عکس سیاه و سفید، مستندنگاری و ثبت شدند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی سعدآباد، تاج‌بخشیان، مسئول موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد با اعلام این خبر گفت: این آلبوم‌های نفیس مربوط به مراسم ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه است که از طرف کشور مصر در سال ۱۹۳۹ به دربار ایران اهدا شده‌اند.
وی درباره مراحل مستندنگاری و ثبت آثار مذکور اظهار کرد: اوراق این آلبوم‌ها به وسیله پیچ‌های مخصوصی به جلد متصل شده‌اند و همین کار باعث شده تا مرحله دیجیتالی کردن تصاویر بدون کوچک‌ترین آسیبی صورت گیرد.

عکسهای ازدواج فوزیه و شاه
آلبوم عکسهای ازدواج فوزیه و محمد رضا پهلوی

مسئول موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد افزود: همه‌ تصاویر با رزولوشن ۶۰۰ dpi اسکن شدند و نسخه دیجیتال این آثار به صورت دو فایل مجزا ذخیره‌سازی شده‌اند. فایل اول با هدف آشنایی با نوع صفحه‌آرایی، چیدمان تصاویر ، تزئینات و زیرنویس آن دوره یا کشور، حفظ برگه‌های هر آلبوم بدون کوچکترین تغییر و بهره‌برداری از آنها در امور مطالعاتی و در فایل دوم که با عنوان تک عکس هستند، هر عکس به صورت مجزا ذخیره‌سازی می‌شود.
به گفته‌ او، در حال حاضر یکی از این آلبوم‌ها در بخش مخزن و آلبوم دیگر در بخش پهلوی دوم موزه آلبوم‌های سلطنتی و اسناد سعدآباد در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.
براساس این گزارش، ساختمان موزه آلبوم‌ها و اسناد سلطنتی در حد فاصل کاخ وزارت دربار (موزه هنرهای زیبا) و کاخ سفید (موزه ملت) واقع شده که پیش از این محل استقرار و استفاده گارد جاویدان شاهنشاهی بوده است و در حال حاضر آلبوم‌های خاندان پهلوی، اسناد، مهرها و جلدهای این دوره از تاریخ در آن به نمایش درآمده‌اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

تاریخ درج مطلب: چهارشنبه، ۸ دی، ۱۳۹۵ ۲:۲۳ ب.ظ

دسته بندی: اسناد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *