فایل صوتی شنود ساواک از مکالمه شاه و امینی در آستانه انقلاب 1

شرحی بر مکالمه تلفنی محمدرضا شاه  با علی امینی

فایل صوتی  که در اینجا  ملاحظه می فرمائید مربوط به شنود ساواک از خانه دکترعلی امینی نخست وزیر زمان شاه است. این مکالمه تاریخی در آستانه پیروزی  انقلاب اسلامی درپنجم دی ماه 1357  انجام شده است. شاه در ابتدای سخنان خود به سخنرانی کریم سنجابی دربیمارستان پهلوی( امام خمینی کنونی) اشاره دارد. بر اساس اسناد موجود  در ساواک دراطلاعیه هایی که در قسمت های مختلف  دانشکده پزشکی بیمارستان پهلوی در روز دوشنبه چهارم دیماه  1357 نصب شده بود از کلیه کارکنان دانشکده خواسته شده در ساعت 10 صبح به منظور پشتیبانی از استادان متحصن در دانشگاه تهران به خیابان رفته و اقدام به راهپیمایی کنند. درپایان این راهپیمایی دکتر کریم سنجابی برای حضار سخنرانی کرده است.

درمکالمه تاریخی شاه با علی امینی، علاوه بر موضوع سخنرانی سنجابی ، آنها درباره اتفاق هایی که درپنج دی ماه1357 به وقوع پیوسته است، باهم مشورت می کنند . شاه 21 روز قبل از خروج از ایران به صراحت به امینی می گوید « ما داریم آب می شویم»

درادامه این مکالمه شاه  تلاش می کند دیدگاه علی امینی را در باره سخنرانی کریم سنجابی در بیمارستان پهلوی تهران بداند. سنجابی در این سخنرانی  بصورت علنی خواستار تشکیل جمهوری دموکراتیک درایران بجای نظام شاهنشاهی شده بود. علی امینی ضمن اظهار بی اطلاعی ازاین ماجرا می گوید اگرچنین ادعایی صحت داشته باشد اقدام غیر قانونی است و در نهایت در برابر پرسش مشورتی شاه در باره  دستگیری سنجابی، نظر موافق خود را اعلام می کند .

دربخش دیگری از این سند در باره ترور استاد نجات اللهی گفتگو شده است. این استاد شهید  در محل تحصن اساتید دانشگاه هنگام قدم زدن بر روی تراس ساختمان وزارت علوم در خیابان ویلا (استاد نجات اللهی کنونی ) توسط نیروهای امنیتی به شهادت رسیده بود. شاه و امینی در باره مشکوک بودن این اقدام به بحث می پردازند و هر دو مدعی آن هستند که احتمال دارد کار مخالفان باشد!!

در بخش سوم در باره اعتصاب کارکنان نفت و تاثیر آن بر اقتصاد ایران و منطقه صحبت می شود که دراین مورد امینی به تشریح اقدامهای احتیاطی خود با کمک معتمدین انقلابی درمهار اعتصاب کارکنان  صنایع نفت ایران  می پردازد.

در این بخش شاه ضمن اظهار نگرانی برای از دست دادن درآمدهای نفتی به صراحت عجزخود را در برابر اراده مردم برای سرنگونی حکومتش نشان می دهد انجا که میگوید:

« بله ، اصلاً رفتیم، بدون اینکه با آبرو هم رفته باشیم، مثل پیرزن ها، »

منبع: موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی

 

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۲۶ آبان، ۱۳۹۴ ۱۱:۴۶ ق.ظ

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *