روایت حسن روحانی از حادثه مزار شریف: در مقر نظامى‌مان در خراسان، دستگاه شنود گذاشته بودند که در افغانستان می شنیده‌اند و اسرار نظامى را کشف کرده بودند./ مخالفت احمد جنتی با حضور زنان در مجلس خبرگان

روزنوشتهای آیت الله هاشمی رفسنجانی، 10 شهریور 1377

دکتر [حسن] روحانى، [دبیر شورای ‌عالی امنیت ملی] آمد. براى ثبت ‌نام در مجلس خبرگان، مشورت‌ کرد. مایل نیست در امتحان عمومى شوراى نگهبان شرکت‌ کند و خواسته است قبل از ثبت ‌نام، امتحان شود؛ اگر قبول است، ثبت نام کند، یا از روى یادداشت‌هاى درس آیت‌الله داماد ‌که دارد، نظر بدهند. قرار شد بررسى ‌کنیم.
راجع به مسایل افغانستان گفت، سرهنگ [الله‌مدد] شاهسوند که در کنسولگرى ما در مزارشریف بوده و با زحمت خود را به ایران رسانده، مى‌گوید طالبان همه را به زیرزمین بردند و با شلیک گلوله شهید کردند. او خودش را به زمین انداخته و به مُردن زده و به پایش تیر خورده، بعدا بیرون آمده. یک نفر دیگر هم زنده و مجروح بوده که تلاش او براى نجاتش بى‌اثر مانده. خودش از کنسولگرى بیرون آمده و راننده شیعه افغانى‌کنسولگرى، او را به منزلش برده و سپس همراه خانواده او، با لباس افغانى به ایران آمده‌اند و احتمالاً فرد دوم هم زنده باشد.
آقاى روحانى گفت، در مقر نظامى‌مان در خراسان، دستگاه شنود گذاشته بودند که در افغانستان می شنیده‌اند و اسرار نظامى را کشف کرده بودند. بعد از کشف آن، سریعا جایگزین شده است. درباره نحوه عکس‌العمل ما در مقابل پیشنهاد مُلا [محمد] عمر، [رهبر طالبان]، در خصوص دخالت سازمان ملل، براى روشن‌ شدن سرنوشت دیپلمات‌هاى ایران و عکس‌العمل احتمالى مذاکره ‌کردیم.
آقاى [احمد] جنتى، [دبیر شورای نگهبان]، در مورد شرکت خانم‌ها در مجلس خبرگان نظر مخالف دارد و نامه نوشته، هیأت رییسه خبرگان بگویند، مصوبه خبرگان منصرف از زنان است و گفت، آقاى [لطف‌الله] صافى ‌گلپایگانى مخالفت دارد؛ گفتم مصلحت نیست. اولا که زن‌ها مشمول قانون‌اند، اگر شرط را دارا باشند. ثانیا اگر بناست نظرى داده شود، مجلس خبرگان مى‌تواند نظر بدهد و نه هیأت‌رییسه و ثالثا محروم‌ کردن زنان، مصلحت نیست و ضرر دارد و حریفان هم سوءاستفاده مى‌کنند. گفت که آقایان [سیدمحمد] خاتمى و [حسن] روحانى هم باید امتحان بدهند و گفت، نظر رهبرى هم با نظر مجمل ‌بودن مصوبه خبرگان در مورد زنان، مخالف نیست.
آقاى [حسن] نوراللهى، از طلاب قدیم کرمانی آمد. با تشریح وضع زندگی‌اش، براى اداى قرض ساختن منزلش، استمداد کرد. مدتى در مدرسه حجتیه هم‌حجره بودیم. آقاى [سیدحسن] طاهرى خرم‌آبادى، [نماینده مجلس خبرگان] آمد. اظهار تمایل‌ کرد، به جاى نامزد شدن از خرم‌آباد از تهران نامزد شود و با محروم‌ کردن زن‌ها از نامزدى و نیز نصب سران سه قوه در خبرگان از طرف رهبرى، اظهار مخالفت‌ کرد و خواست براى نامزد شدن او از تهران، کمک کنم.
عصر آقاى [سیف‌الله] نورایى و فرزندش آمدند. براى فرزندش وام خواست. فرزندش مجروح جنگى است و مهندس است و متأسفانه بیکار. آقاى [امیر] تهرانى، معاون [پارلمانی] وزارت اطلاعات آمد. از مشکلات وزارت و عدم تسلط آقاى دُرّى [نجف‌آبادی] گفت و از صرف وقت آقاى درى در سخنرانى‌ها و سفرها انتقاد داشت. من هم از بى‌تحرکى در مسایل امنیتى گفتم. گزارشی از مسأله ترور شهید [اسدالله] لاجوردى و دستگیرى یک قاتل و مرگ دیگرى داد.
آقاى [علاءالدین] بروجردى، [نماینده ویژه در امور افغانستان] آمد. از وضع انفعالى وزارت امور خارجه و شوراى عالى امنیت ملى در مورد افغانستان و عدم آمادگى ستادکل [نیروهای مسلح] در اقدام مناسب، انتقاد داشت و گفت، دستور صریح [آقای سیدکمال خرازی]، وزیر امور خارجه بود که دیپلمات‌ها در مزارشریف بمانند و اکنون رسانه‌ها از او انتقاد مى‌کنند که چرا مانده‌اند و او نمى‌خواهد وزارت امورخارجه را زیر سؤال ببرد.
[آقای بیل کلینتون]، رییس‌جمهور آمریکا، براى تقویت آقاى [بوریس] یلتسین، امروز به روسیه رفته و در محافل ناظر مطرح است که دو رییس‌جمهور متزلزل در امر قدرت، مى‌خواهند یکدیگر را تقویت کنند. با بحران اقتصادى روسیه، امروز اکثر بورس‌هاى مهم غرب، دچار تزلزل و سقوط شده‌اند.

تاریخ درج مطلب: پنجشنبه، ۱۱ شهریور، ۱۴۰۰ ۱۰:۱۴ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *