امام خمینی چکونه از ماجرای سلمان رشدی و محتوای کتاب آیات شیطانی باخبر شد؟

سیدمحمدعلی ابطحی نوشت:

شبکه بی‌بی‌سی جهانی در خبری مدعی شده است که آقای خاتمی تحت تاثیر یکی از شخصیت‌های پاکستانی، در فرودگاه تهران، خبر اهانت سلمان رشدی به پیامبر را به امام رسانده و امام فتوای مشهور خودشان را داده‌اند.
من چون آن زمان معاون بین الملل وزارت ارشادی بودم که آقای خاتمی وزیرش بود و مسائل بین‌المللی را معاونت و پیگیری می‌کرد و در جریان جزییات خبر بودم،‌ از این خبر تعجب کردم. می‌دانستم این خبر دروغ است. محض احتیاط با خود آقای خاتمی هم حرف زدم. ایشان هم قاطعانه تکذیب می کرد.
می‌دانید که من خاطراتم را همیشه مینویسم. در خاطرات آن سال‌ها دیدم اولین بار در سال ۶۷ آقای محتشمی -وزیر کشور وقت- خبر چاپ کتاب را به ما در بخش بین‌الملل ارشاد رساند. گفت در پاکستان اعتراضات و تظاهراتی علیه مطالب کتاب اتفاق افتاده و حتی کشته هم داده‌اند.
واکنش پاکستان عملا آن کشور را پیشتاز ماجرا نشان داد و این در حالی بود که هنوز از ام‌القرای جهان اسلام صدایی بلند نشده بود. تا اینکه فتوای امام در خصوص مهدورالدم خواندن سلمان رشدی صادر شد.
آقای محتشمی همان عصر که خبر را به ما داد به دفتر امام رفت و خبر را به ایشان رساند. پس از رسیدن خبر به دفتر امام بلافاصله با ما تماس گرفتند، دستور دادند که تا فردا شب یک نسخه ترجمه شده از کتاب را حاضر کنیم و فتوا انتشار یافت.
آقای محتشمی می‌گفت: با اینکه پاکستان، تظاهرات را شروع کرد و کشورهایی مثل عربستان سعودی هم بیانیه دادند ولی فتوای امام همه جهان اسلام را دنبال ایشان کشاند.

تاریخ درج مطلب: دوشنبه، ۷ شهریور، ۱۴۰۱ ۳:۳۰ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات مذهبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *