تصمیم دولت به جبران کسری بودجه با گران کردن بنزین، نوشابه، سیگار و اتومبیل

روزنوشتهای آیت الله هاشمی رفسنجانی، 3 آذر 1377

آقاى [ابراهیم] عزیزى، نماینده کرمانشاه آمد. با شش شهید در خانواده‌اش، از نیروهاى حزب جمهورى اسلامى است و تحصیلات قدیم و جدید دارد. گزارشی از روزهایی داد که براى حل مشکلات قضایى دیه داشته. براساس گزارش بازرسى از مسأله فوکر 100 ساقط شده، معتقد است قوه قضاییه در آن پرونده، بد عمل‌کرد و نتیجه بررسى‌هاى فنى مى‌گوید، عامل ناشناخته‌اى باعث سقوط هواپیما شده است. در آسمان، با نیروی مرموزى که از چهار جهت بر هواپیما وارد شد، کلیه مسافران در هوا متلاشى شده‌اند که بزرگترین قطعه آن، آرنج دست مسافر است.

خواست در امور کشور دخالت کنم و گفت، دلسوزان آگاه و به خصوص در مجلس، بار دیگر نجات کشور از این وضع را فقط در امکان من مى‌بینند و منتظراند که شاید اقدامات مؤثرى باشد. توضیحات من براى عدم اقدام، ایشان را قانع نکرد. مُهر و پارچه تبرک شده از کربلا، سوغات آورد. یک دوره تفسیر راهنما هدیه دادم.

دکتر [محمدعلی] نجفى، [رییس سازمان برنامه و بودجه] آمد. درباره بودجه سال 1378 توضیح داد و گفت، 700 میلیارد تومان کسرى دارد که بناست این مبلغ را با گران‌ کردن بنزین، نوشابه، سیگار و اتومبیل ‌پرکنند و با رهبرى هم مذاکره‌ کرده‌اند و ایشان هم کوپنى‌ کردن بنزین و گران کردن مازاد بر کوپن را پذیرفته‌اند. گفتم، این از استقراض بهتر است، ولى به حیثیت دولت ضربه مى‌زند و ضمناً در اصل بودجه هم درآمدها واقعى نیست. درآمد نفت و مالیات و سایر، کمتر از ارقام پیشنهادى است و به ظن قوى، باز هم دو هزار میلیارد تومان، عدم تحقق خواهد داشت. ضمناً از آقاى [سیدمحمد] خاتمى، [رییس‌جمهور] هم گله داشت که حمایت از مدیران ندارد و زود از جا در مى‌رود؛ گویا فشارها خسته‌اش کرده. از جناح‌چپ شکایت داشت‌که نسبت به [حزب] کارگزاران [سازندگی]، بد برخورد دارند.

عصر، [غلامرضا] آقازاده، [رییس سازمان انرژی اتمی] آمد و گفت، با روس‌ها توافق کرده، اورانیوم‌هایى که در آلمان و فرانسه داریم، به روسیه برود و براى سوخت نیروگاه بوشهر، غنى شود و گفت، شوراى ویژه‌اى که به عنوان معضل به مجمع آمده، بهتر است توسط رهبرى تصویب شود؛ قرار شد به آقاى خاتمى بگویم.

عقد ازدواج صبیه آقاى [محمد] سلیمانیان، از محافظان را بستم. آقاى حسین مرعشى، [نماینده کرمان] آمد.گزارش سفر به عربستان سعودی را داد و از ادامه نتایج سیاسى و تهاجم دولتى‌ها، اظهار نگرانى کرد و در امکان همکارى [حزب] کارگزاران [سازندگی] و چپ‌ها، در انتخابات شوراها، اظهار تردید نمود. امروز فرودگاه بین‌المللى غزه، براساس قرار مریلند، افتتاح شد و تبلیغات سنگینى کردند.

تاریخ درج مطلب: پنجشنبه، ۴ آذر، ۱۴۰۰ ۱۰:۲۴ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *