تلاش هاشمی رفسنجانی برای گرفتن عفو کرباسچی از رهبری

روزنوشتهای آیت الله هاشمی رفسنجانی، 3 دی 1377

در منزل بودم. کمى باران داشتیم؛ لابد هواى آلوده تهران، کمى پاک مى‌شود. دو هفته گذشته، به خاطر آلودگى هوا، چند روز مدارس تعطیل بود. خبر محکومیت آقاى [غلامحسین] کرباسچى، [شهردار تهران]، در دادگاه تجدید نظر اعلان شد؛ مقدارى تخفیف داده‌اند، ولى باز هم بالا است. على هاشمى -اخوى زاده- تلفنى خواست که عفو وعده داده شده رهبرى را پیگیرى کنم. تلفنى با آیت‌الله خامنه‌اى صحبت کردم و به‌ یادشان آمدکه قبلا گفته‌اند، در صورت محکومیت عفو مى‌کنند. گفتند به آقاى [غلامحسین] محمدی گلپایگانى، [رییس دفتر رهبری]، دستور مى‌دهند که متن حکم را بگیرد و مسأله را پیگیرى کند، ولى قول صریحى ندادند.
تا شب به مطالعه گذشت. افطار بعضى از بچه‌ها اینجا بودند. فاطى، افطار تهیه کرده بود و بخشى را از منزل خودش آورده بود؛ مثل روزهاى دیگر. باز على [اخوی‌زاده]، خواست که به دادستان کل کشور، تذکر دهم که قبل از تقدیم اعتراض به حکم آقای کرباسچى، مانع اجراى حکم شود. با آقاى [مرتضی] مقتدایى، [دادستان کل‌کشور] صحبت کردم؛ قبول کرد و گفت، اعتراض را روز شنبه بدهند.
شب آقایان [قربانعلی] درى [نجف‌آبادی]، [مصطفی] پورمحمدى و [احمد] شفیعى، از وزارت اطلاعات آمدند. از نتیجه بررسى قتل‌هاى اخیر که اتهام متوجه وزارت اطلاعات شده و احتمال خودسرى بعضى از افراد تند، اظهار نگرانى کردند و براى حفظ حیثیت نظام و وزارت چاره‌جویى نمودند و براى مجازات مرتکبین، در صورت اثبات، اظهار آمادگى کردند. درباره انتخابات شوراها و حکم آقای کرباسچى و محکومیت آقای اسدالله بیات هم صحبت شد. گفتند، آقاى خاتمى، [رییس ‌جمهور]، خیلى کلافه است و در جلسات، ناراحتى خودش را ابراز مى‌کند.
در ترکیه باز هم تشکیل دولت، میسر نشد و بولنت اجویت، [از حزب جمهوریت خلق] هم کنار رفت؛ مشکل خلأ دولت، مزمن شده است.

تاریخ درج مطلب: شنبه، ۴ دی، ۱۴۰۰ ۱۱:۰۰ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *