خاطره شیرین از زیرکی امام خمینی

محمد هاشمی، عضو سابق مجمع تشخیص مصحلت نظام در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، پیرامون خاطره‌ای در ارتباط با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ گفت: دهه فجر حوادث بسیار مهمی را در کشور رقم زد از جمله آن زمانی که امام در پاریس بودند و پس از سه ماه تصمیم گرفتند به ایران سفر کنند به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران خارجی و ایرانی این سفر نباید انجام می گرفت، اما امام با رصد دقیقی که از اوضاع داشتند، تصمیم گرفتند به ایران سفر کنند.
وی افزود: آن‌ها معتقد بودند به لحاظ شرایط امنیتی و سیاسی حضور امام در ایران به جا و شایسته نیست در همین ارتباط اوایل بهمن ماه نماینده کارتر، رئیس جمهور آمریکا به اتفاق نماینده رئیس جمهور فرانسه به بیت امام در نوفل لوشاتو آمدند و به امام پیشنهاد دادند که شرایط طوری نیست که شما به ایران سفر کنید و به هیچ عنوان در شرایط فعلی به ایران نروید.
هاشمی ادامه داد: در این راستا به امام پیشنهاد دادند اگر هم در فرانسه جای شما مناسب نیست جای شما را عوض کرده و محل اسکان مناسب تری را در اختیارتان قرار می‌دهیم، اما به محض اینکه آن‌ها بیت امام را ترک کردند امام اعلام کرد من جمعه به ایران می‌روم.
عضو سابق مجمع تشخیص مصحلت نظام افزود: در راستای این سفر بختیار فرودگاه مهرآباد را به سوی امام بست و اجازه نداد هواپیمای ایران ایر حامل امام باشد و برای انتقال حضرت امام از ایرفرانس هواپیما اجاره شد، همه این مسائل ۱۰ الی ۱۲ روز به طول انجامید و سرانجام امام خمینی(ره)در ۱۲ بهمن ماه وارد ایران شدند.
وی با بیان اینکه همچنان این سوال در ذهن ما وجود داشت که امام با این شرایط و با این سنگ اندازی‌ها و با توجه به اینکه اکثر تحلیل گران موافق حضور ایشان در ایران نبودند چه طور این تصمیم را گرفتند، گفت: پس از اینکه این سوال از محضر امام مطرح شد ایشان گفتند خب دولت آمریکا یا آقای کارتر که دوست من نیستند این‌ها حتما توطئه‌ای در ایران دارند که اگر من آنجا نباشم، نمی‌توانند آن توطئه را عملیاتی کنند بنابراین من تصمیم گرفتم به ایران بیایم.
هاشمی یادآور شد: بعد‌ها معلوم شد در آن مقطع زمانی ژنرال آیزن هاور آمریکایی برای انجام یک کودتای نظامی توسط آمریکا به تهران فرستاده شده بود که زمانی که امام در ایران حاضر شد این کودتا با شکست مواجه و در نطفه خفه شد و آیزن هاور نیز شبانه ایران را ترک و فرار کرد.

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۱۷ بهمن، ۱۳۹۶ ۲:۴۲ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات تاریخ معاصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *