رونمایی از تقریظ‌های رهبر انقلاب بر چهار کتاب دفاع مقدس

مراسم ششمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت به همراه رونمایی از تقریظ‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر چهار کتاب حوزه‌ی ادبیات دفاع مقدس از نویسندگان استان همدان، صبح امروز (چهارشنبه) در حسینیه‌ی امام خمینی شهر همدان برگزار شد.
در این برنامه که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد، از چهار تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب‌های «دختر شینا»، «وقتی مهتاب گم شد»، «گلستان یازدهم» و «آب هرگز نمی‌میرد» -که به شرح حال رزمندگان همدانی می‌پردازد- رونمایی شد.
در این مراسم همچنین تصاویری از دیدار خانواده‌های شهیدان ابراهیمی و چیت‌سازیان و نویسندگان و دست‌اندرکاران کتاب‌های تقدیرشده با رهبر انقلاب برای نخستین بار منتشر شد.

تصویر تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب دختر شینا

ساعت ۱۰:۱۵؛ تقریظ دختر شینا
در ابتدای این مراسم از تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب «دختر شینا» -که خاطرات خانم قدم‌خیر محمّدی‌کنعان از همسر شهیدش (سردار حاج ستار ابراهیمی هژیر) و به قلم خانم ضرابی‌زاده می‌باشد- رونمایی شد.
متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:
بسمه‌تعالی
رحمت خدا بر این بانوی صبور و با‌ایمان؛ و بر آن جوان مجاهد و مخلص و فداکاری که این رنجهای توانفرسای همسر محبوبش نتوانست او را از ادامه‌ی جهاد دشوارش باز دارد.
جا دارد از فرزندان این دو انسان والا نیز قدردانی شود.
شهریور ۹۱

ساعت ۱۰:۳۰؛
سردار سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سخنانی به تجلیل از فرهنگ ایثار و شهادت و بزرگداشت آن پرداخت.

تصویر تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب وقتی مهتاب گم شد

ساعت ۱۱:۰۵؛ تقریظ وقتی مهتاب گم شد
از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «وقتی مهتاب گم شد» -که روایتی عاطفی از خاطرات جانباز سرافراز آقای علی خوش‌لفظ، هم‌رزم حاج احمد متوسلیان به قلم آقای حمید حسام می‌باشد- رونمایی شد.
متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
بچّه‌های همدان؛ بچّه‌های صفا و عشق و اخلاص؛ مردان بزرگ و بی‌ادّعا؛ یاران حسین (علیه‌السّلام)؛ یاوران دین خدا .. و آنگاه مادران؛ مردآفرینان شجاع و صبور .. و آنگاه فضای معنویّت و معرفت؛ دلهای روشن، همّتها و عزمهای راسخ؛ بصیرتها و دیدهای ماورائی .. اینها و بسی جویبارهای شیرین و خوشگوار دیگر از سرچشمه‌ی این روایت صادقانه و نگارش استادانه، کام دل مشتاق را غرق لذّت میکند و آتش شوق را در آن سرکش‌تر میسازد.
راوی، خود یک شهید زنده است. تنِ بشدّت آزرده‌ی او نتوانسته از سرزندگی و بیداری دل او بکاهد، و الحمدلله ربّ العالمین. نویسنده نیز خود از خیل همین دلدادگان و تجربه‌دیدگان است. بر او و بر همه‌ی آنان گوارا باد فیض رضای الهی؛ ان‌شاء‌الله. ۹۵/۱۰/۱۸
درباره‌ی نگارش این کتاب، آنچه نوشتم کم است؛ لطف این نگارش بیش از اینها است. مقدّمه‌ی کتاب یک غزل به تمام معنی است. ۹۵/۱۰/۱۸

ساعت ۱۱:۱۰؛
با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و مسئولین استانی، کشوری و لشکری از جانباز سرافراز آقای علی خوش‌لفظ، هم‌رزم حاج احمد متوسلیان و راوی کتاب «وقتی مهتاب گم شد» تقدیر گردید.

ساعت ۱۱:۱۵؛
آقای «حمید حسام» خاطره‌نگار و تدوین‌گر کتاب‌های «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی‌میرد» -که هر دو مورد تمجید رهبر انقلاب قرار گرفته است- در سخنانی به اهمیت ثبت خاطرات رزمندگان دفاع مقدس و تجلیل از افتخارآفرینان این حماسه‌ی بزرگ پرداخت.

ساعت ۱۱:۳۵؛
آقای علیرضا مختارپور (دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و معاون نشر مؤسسه‌ی پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی) به ارائه‌ی مقاله‌ای درباره‌ی پیشینه‌ی دیدارهای رهبر انقلاب با مردم استان همدان و تحلیل محتوای آن پرداخت.

تصویر تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب گلستان یازدهم

ساعت ۱۲:۰۵؛ تقریظ کتاب گلستان یازدهم
از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «گلستان یازدهم» -که خاطرات خانم پناهی روا از همسر شهیدش (سردار علی چیت‌سازیان) به قلم خانم ضرابی‌زاده می‌باشد- رونمایی شد.
متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
این روایتی شورانگیز است از زندگی سراسر جهاد و اخلاصِ مردی که در عنفوان جوانی به مقام مردان الهی بزرگ نائل آمد، و هم در زمین و هم در ملأ اعلیٰ به عزّت رسید .. هنیئاً له.
راوی -شریک زندگی کوتاه او- نیز صدق و صفا و اخلاص را در روایت معصومانه‌ی خود بروشنی نشان داده است.
در این میان، قلم هنرمند و نگارش آکنده از ذوق و لطف نویسنده است که به این همه، جان داده است. آفرین بر هر دو بانو؛ راوی و نویسنده‌ی کتاب.
۹۵/۱۰/۲۱

ساعت ۱۲:۱۰؛
با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر و مسئولین استانی از خانم پناهی روا (همسر شهید علی چیت‌سازیان) و همچنین خانم ضرابی‌زاده (خاطره‌نگار کتاب گلستان شینا) تقدیر گردید. راوی و نویسنده‌ی کتاب «گلستان شینا» همچنین در سخنانی کوتاه به بیان انگیزه‌ها و اهداف خود از تلاش برای به نگارش درآمدن کتاب گلستان شینا پرداختند.

تصویر تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب آب هرگز نمیمیرد

ساعت ۱۲:۳۵؛ تقریظ آب هرگز نمیمیرد
در پایان این مراسم، از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «آب هرگز نمی‌میرد» -که روایت دوران حضور جانباز سرافراز سردار میرزامحمد سُلگی در دوران دفاع مقدس در کسوت فرماندهی گردان ۱۵۲ حضرت اباالفضل در لشکر انصارالحسین (علیهم‌السلام) همدان می‌باشد- رونمایی شد.
متن تقریظ رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
سلام بر یاران حسین (علیه‌السّلام) و سلام بر لشگر انصارالحسین همدان؛ و سلام بر شهیدان، دلاوران، فدائیان، شیران روز و عابدان شب؛ و سلام بر شهید زنده میرزا محمد سُلگی و بر همسر باایمان و صبور او؛ و سلام بر حمید حسام که دردانه‌هایی چون سُلگی و خوش‌لفظ را به ما شناساند. ساعتهای خوش و باصفائی را با این کتاب گذراندم و بارها با دریغ و حسرت گفتم:
درنگی کرده بودم کاش در بزم جنون من هم / لبی تر کرده زان صهبای جام پرفسون من هم
هزاران کام در راه است و دل مشتاق و من حیران / که ره چون میتوانم یافتن سوی درون من هم …
در میان کتابهای خاطرات جنگ، این، یکی از بهترین‌ها است. نگارش درست و قوی، ذوق سرشار، سلیقه و حوصله، همّت بلند، همه با هم دست به کار تولید این اثر شده‌اند. کتاب خانم ضرّابی در شرح حال شهید عالی‌مقام علی چیت‌سازیان نیز دارای همین برجستگی‌ها است. این دو نفر از ستارگان اقبال همدانند.

تاریخ درج مطلب: چهارشنبه، ۲۰ بهمن، ۱۳۹۵ ۸:۴۳ ق.ظ

دسته بندی: همایش‌، فراخوان، مسابقات و جشنواره ها

One thought on “رونمایی از تقریظ‌های رهبر انقلاب بر چهار کتاب دفاع مقدس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *