“ر”

کتاب «ر» زندگی رسول حیدری (مجید منتظری) را به تصویر کشیده است؛ زندگی مردی که در کنار مردمی از جنس خودش اما با زبان و آداب و رسوم متفاوت در کشوری غریب (بوسنی) به شهادت رسید.
این زندگی در سه فصل روایت شده است: فصل نخست، از زمانی آغاز می شود که رسول حیدری از سفر بوسنی در سال ۷۱ باز می گردد. نویسنده در این فصل، حال و هوای او در خانه و دلتنگی های همسرش معصومه و بچه ها را در آن روزها ترسیم کرده است. روایت زندگی در بخش بعدی وارد دوره دانشجویی او می شود که با همرزمانش در دانشگاه امام حسین علیه السلام می گذرانند. فوتبالهای گل کوچک دانشکده فرصتی است برای بازگشت به دوران نوجوانی و جوانی و از آنجا خاطرات دوران کودکی رسول آغاز می شود و تا دوران انقلاب و بعد از آن، تا سال ۶۲، ادامه می یابد. تشکیل سپاه همدان، سپاه ملایر، دوره های آموزشی و جریان مبارزه با ضد انقلاب و شرکت در عملیات غرب و ازدواج با معصومه برزگر از مهمترین وقایع این برهه است که برای خواننده روایت می شود.
فصل دوم کتاب دوران تشکیل قرارگاه رمضان تا پایان جنگ را در بردارد و به دوره ورود به دانشگاه اشاره می کند که خواننده با فضای آن در فصل نخست آشنا شده است. در این فصل، مانند سایر فصول، سعی شده است روایتی انسانی از حضور رسول حیدری در تمام مراحل زندگی تصویر شود. چرا که برای مخاطب این کتاب، شناخت مردان جنگ و نه صرفاً شاهکارهای جنگی آنها اهمیت دارد. جذّابیت زندگی رسول نیز مانند بسیاری از دیگر مردان دوران جنگ، همین چهره ی انسانی اوست. به همین دلیل در همه جا نویسنده به عمد از جزییات عملیات جنگی عبور کرده است.
از آنجایی که نقطه تمایز زندگی رسول حیدری، شهادت او در بوسنی است، فصل سوم که به نُه ماه زندگی آخر او (مهر ۷۱ تا خرداد ۷۲) برمی گردد سفر آخر او به این سرزمین و جزییات حضورش در آنجا را در برمی گیرد و شاید نقطه عطف کتاب همین چیزی است که کتابهای نگاشته شده تاکنون به آن کمتر پرداخته اند.
استفاده از عکس ها، آوردن نقل قول های مستقیم و ارجاع به نامه ها و اسناد خطی دیگر علاوه بر افزایش سندیت، بر جذابیت و لطافت کار افزوده است. نویسنده نام کتاب را از امضای همیشگی رسول پای نامه هایش ر انتخاب کرده است.

مولف: مریم برادران
ناشر کتاب : آرما
نوع جلد: شومیز
قطع: رقعی
سال نشر: ۱۳۹۴
شمارگان: ۱۰۰۰
چاپ جاری: ۱
تعداد صفحات: ۳۰۳
وزن(گرم): ۴۳۰
شابک: ۹۷۸-۶۰۰-۶۰۷۷-۶۷-۳

تاریخ درج مطلب: شنبه، ۳۰ خرداد، ۱۳۹۴ ۳:۳۹ ق.ظ

دسته بندی: خاطره نگاشته ها

۲ thoughts on ““ر”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *