صبح شام

«صبح شام» روایتی دیپلماتیک از بحران سوریه است؛ خاطراتِ حسین امیرعبداللهیان در این بازه حساس را روایت می کند.
کتابی که به گفته راوی آن به توصیه حاج قاسم سلیمانی تدارک دیده شده است. امیرعبداللهیان می گوید: ابتکار تدوین این خاطرات به توصیه قهرمان بین ‌المللی مبارزه با تروریسم، سردار حاج قاسم سلیمانی بازمی‌‏گردد که یک سال قبل از شهادت و آسمانی شدن، در دیداری تأکید کرد که برای انتقال پیام رشادت‏‌ها، شهادت‏‌ها، شجاعت‏‌ها و حتی جنایات و خیانت‏‌ها در سوریه و منطقه غرب آسیا، بخشی از خاطرات خود را مکتوب و منتشر کنم. … من با تأکیدشان کار روی خاطرات را شروع کردم؛ البته خودشان هم وقایع دوران مسئولیت خود را در دفترهایی نوشته‌اند و در زمان مناسبی منتشر خواهد شد.
تاکنون روایت‌های گوناگونی از حوادث سوریه منتشر شده، به خصوص از جنبه نظامی و حضورِ مدافعان حرم، اما با توجه به نیازِ روز، یک روایت و نگاه کلی از حوادث برای تبیین نقش جمهوری اسلامی ایران در سوریه،  می طلبید روایتهایی از جنبه های دیگر بویژه جنبه های سیاسی و دیپلماتیک هم ثبت و منتشر شوند. صبح شام پاسخ به این نیاز است و به گفته سعید فخرزاده، پژوهشگر باسابقه تاریخ شفاهی انقلاب، این کتاب به این سؤالات پاسخ دهد که چرا جمهوری اسلامی ایران در مسئله سوریه شرکت کرد؟ فضای کلی بحران سوریه چه بوده است و پایان این بحران چگونه رقم خورد؟
در بحران سوریه امیرعبداللهیان به عنوان مدیر ارشد سیاسی منطقه سمت داشته است. او کاملاً به حوادث سوریه اشراف داشته و تمام مذاکرات سیاسی نیز با نظارت او انجام شده است؛ بنابراین امیرعبداللهیان بهترین شخصیتی بود که می‌توانست روایتی دسته اول از بحران سوریه را به دست دهد.
حجت‌الاسلام فخرزاده در توضیح مراحل آماده سازی این کتاب گفته: بیش از یک سال و نیم پیش بود که با راهنمایی محسن مؤمنی شریف برای ثبت روایت امیرعبداللهیان به سراغش رفتیم. حدود 13 جلسه هم مصاحبه‌ها طول کشید و متنی فراهم آمد و در اختیار نویسنده اثر محمدحسین مصحفی قرار گرفت. او متن را با مستندات دیگر تطبیق و جلسات تکمیلی مصاحبه را پیشنهاد داد که انجام شد. در نهایت پس از رفت و برگشت‌های بسیار متن نهایی به سرانجام رسید. «صبح شام» روایت جامعی است از بحران سوریه. روایتی که پیش از این کتاب از منظر ایرانیان در اختیار مخاطبان قرار نگرفته بود.
البته عبداللهیان در خصوص تحقیق و تدوین این کتاب نکات تکمیلی تری نیز گفته است: مصاحبه‌ها به صورت تصویری هم انجام شده و آنچه در این کتاب آمده حدود 50 درصد از کل مطالب مصاحبه‌ها است. این مصاحبه الآن امکان انتشار ندارد و در آرشیو حوزه‌ هنری است تا در آینده در صورت وجود شرایط مساعد منتشر شود. با این وجود مطالبی که در این کتاب ذکر شده، مواردی است که در جایی ذکر نشده‌است اما به این خاطر که روند تغییر و تحولات بسیار سریع است، تصمیم گرفتم آن را منتشر کنم.
صبح شام، به قلم محمدحسین مصحفی و توسط انتشارات سوره مهر روانه بازار نشر شده است.

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۲۲ مهر، ۱۳۹۹ ۸:۵۴ ق.ظ

دسته بندی: خاطره نگاشته ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *