طرح مهندسان ایرانی برای رفع نشت سد لار

خاطره روز 24 فروردین سال 1363

صبح‌ زود، برای‌ بازدید از سد لار، از خانه‌ بیرون‌ رفتیم‌. در دانشکده‌ افسری‌ با [آقای‌ حسن‌غفوری‌فرد] وزیر نیرو و چند مهندس‌ مربوطه‌، سوار هلی‌کوپتر شدیم‌ و در محل‌ سد از جزئیات‌ کار بازدید کردیم‌. پیمانکار ایتالیائی‌ و مشاور انگلیسی‌ خیانت‌ کرده‌اند و آب‌ از زیر سد نشت‌ می‌کند. مهندسان‌ ایرانی‌، طرحی‌ برای‌ بستن‌ منافذ با تزریق‌ سیمان‌ تهیه‌ نموده‌اند و علیه‌ پیمانکار و مشاور هم‌ طرح‌ دعوی‌ کرده‌اند؛ سد خاکی‌ عظیمی‌ است‌. تونل‌ها و نیروگاههای‌ زیر سد و تصفیه‌ خانه‌ شرق ‌تهران‌ را هم‌ بازدید کردیم‌. روز پر حرکت‌ و خسته‌ کننده‌، ولی‌ نشاط آوری‌ را گذراندیم‌. مهندسان‌ از اینکه‌ به‌ آنها اعتماد شده‌ و کارهای‌ پیچیده‌ و سطح‌ بالا ـ که‌ در گذشته‌ فقط به‌ خارجیان‌ داده‌ می‌شده‌ـ به‌ آنها واگذار می‌شود، اظهار رضایت‌ می‌کردند.
ناهار را در ویلای‌ وزارت‌ نیرو واقع‌ در پائین‌ سد لتیان‌ صرف‌ کردیم‌. یاسر و دوستانش‌ نیز همراه‌ ما بودند، اما مهدی‌ از طرف‌ مدرسه‌ با همدرسهایش‌، برای‌ آموزش‌های‌ نظامی‌ به‌ اردو رفته‌است‌ و همراه‌ ما نبود. عفت‌ و فاطی‌ هم‌ برنامه‌های‌ شهر را بر دیدار از سد ترجیح‌ دادند.
شب‌، پسر آقای‌ رسولی‌ [محلاتی‌] ـ که‌ مهندس‌ شیمی‌ است‌ ـ آمد و خواستار کمک‌ برای‌ آمدن دوستان‌ همدرسش‌ از انگلستان‌، برای‌ خدمت‌ در صنایع‌ دفاع‌ و… بود. گزارشها را از مجلس‌آوردند، خواندم‌؛ مطلب‌ مهمی‌ نداشت‌، جز تحرک‌ جدید آمریکا در منطقه‌، برای‌ نجات‌ صدام‌ و یا برای‌ مهار گسترش‌ انقلاب‌ اسلامی. به‌ خاطر خستگی‌، زود خوابیدم‌.

منبع: کارنامه و خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1363، نشر معارف انقلاب، خاطره روز 24 فروردین

تاریخ درج مطلب: یکشنبه، ۲۶ فروردین، ۱۳۹۷ ۲:۰۰ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات علم، صنعت و فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *