ماجرای پر کردن قلب رآکتور آب سنگین اراک با سیمان چه بود؟

حمید بعیدی نژاد از اعضای اصلی تیم مذاکره کنده هسته ای ایران، در یادداشتی تلگرامی نوشت: با فرارسیدن سالگرد برجام، مباحث مربوط به برجام از جمله موضوعات مربوط به رآکتور آب سنگین اراک مورد بحث رسانه ها قرار دارد. تکرار توضیحاتی در این خصوص شاید مفید باشد:

حفظ ماهیت آب سنگین رآکتور اراک و مدرن سازی آن از مهمترین نتایج و افتخارات برجام برای ماست. سازمان جنگ روانی صهیونیسم جهانی برای تبدیل این پیروزی به شکست، تمثیل ساختگی پر کردن قلب رآکتور با سیمان را مطرح کردند که خبرنگاران در بازدید به دروغ بودن آن پی بردند.مراقب توطئه دشمن باشیم. موضوع این بوده است که پس از آنکه اعضای ١+۵ مجبور به پذیرش حفظ ماهیت آب سنگین رآکتور اراک و مدرن سازی آن شدند، آنها اصرار داشتند چون جهت مدرن سازی، قلب موجود رآکتور یا همان کالاندریا با قلب جدید مدرن تعویض میشود، برای جلوگیری از سوءاستفاده و یا استفاده احتمالی، قلب موجود باید به خارج از ایران ارسال گردد.
ایران با این موضع مخالفت نموده و اعلام کرد هیچ قطعه ای از تجهیزات هسته ای خود را به خارج نمی فرستد. بعد از گفتگوی طولانی نتیجه آن شد که راهی فنی پیدا شود که تنها امکان استفاده فوری مجدد از کالاندریا وجود نداشته باشد. آنها پیشنهاد دادند که محفظه ی فولادی کالاندریا با جوشکاری به چند تکه بریده شود.
ایران با این پیشنهاد نیز مخالفت نمود و اعلام نمود که قصد دارد این محفظه را بعنوان محصول خلاقیت دانشمندان هسته ای برای بازدید مردم و نسل آینده، حفظ نموده و در موزه به نمایش بگذارد. در آخرین مرحله پیشنهاد گردید که فقط “منافذ کالاندریا” و نه خود قلب با سیمان پُر شود تا امکان استفاده ی فوری از آن وجود نداشته باشد.

منبع: کانال تلگرام حمید بعیدی نژاد، @Baeidinejad

تاریخ درج مطلب: دوشنبه، ۲ بهمن، ۱۳۹۶ ۹:۴۶ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات علم، صنعت و فناوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *