نارضایتی هاشمی رفسنجانی از اوضاع سیاسی و اقتصادی دولت خاتمی/ شکایت از شورای نگهبان برای نادیده گرفتن اجازه اجتهاد

روزنوشتهای آیت الله هاشمی رفسنجانی، 15 مهر 1377

از منزل با محسن، به دانشگاه امام حسین(ع) متعلق به سپاه رفتیم. ابتدا از کارگاه طراحى و ساخت گلایدرها و کایت‌هاى بى‌موتور و باموتور بازدید ‌کردیم و نمونه‌هاى ساخته شده و مانور آنها را دیدیم؛ کار خوبى است. سپس به جلسه مراسم دانشجویان بسیجى رفتیم. سردار [سیدمحمد] حجازى، [فرمانده نیروی مقاومت بسیج]، گزارش داد که جمعا حدود 140 هزار دانشجوى بسیجى دارند؛ حدود 10 درصد کل دانشگاه‌ها. پیام رهبرى را آقاى [محمود محمدی] عراقى، [نماینده ولی فقیه در سپاه] خواند و من هم صحبت کردم؛ از ویژگى‌هاى بسیج و انتظارات جامعه از آنها در انقلاب گفتم.
سپس از کارگاه طرح لیزر بازدید کردم. با کمک روس‌ها، یک نمونه لیزر با قدرت 15 کیلووات، با سوخت جامد و مایع ساخته‌اند. فیلمى از آزمایش آن دیدیم. گفتند، طرح ساخت واحد 300 کیلوواتى دارند. اصل طرح در دانشگاه کرمان بود، با ابتکار دکتر [علیرضا] بهرام‌پور و سپاه، به اینجا منتقل کرده. در زمان جنگ، با تأیید من آغاز شده است. گفتند در آمریکا با قدرت پنج مگاوات ساخته شده؛ براى طرح مقابله با موشک‌هاى قاره‌پیمای جنگ ستارگان.
سپس در جمع مدیران دانشگاه شرکت‌ کردم. آقاى [علیرضا] افشار، [رییس دانشگاه امام حسین(ع)]، گزارش داد. هشت هزار دانشجوى ثابت و 30 هزار مکاتبه‌اى، براى جبران عقب‌افتادگى [تحصیلی] پرسنل سپاه دارند. من هم صحبت‌ کردم. به دفترم رفتم.
عصر آقاى [غلامحسین] محسنى [اژه‌ای]، رییس دادگاه ویژه روحانیت آمد. گزارشى از کارهاى خود داد و در مورد مسایل عمده قضایى و رفتار با مخالفان و مزاحمان، مشورت و اظهار نگرانى از وضع سیاسى و اقتصادى کشور و اظهار خوشحالى از مصاحبه اخیر کرد و درخواست نمود که بیشتر در صحنه باشم و گفت، بعضى‌ها احساس مى‌کنند که از اوضاع ناراحت و ساکت‌اید؛ گفتم، از وضع امور اقتصادى و سیاسى راضى نیستم، ولى سیاستم این است که دخالت نکنم.
آقاى [علی] فلاحیان، [وزیر سابق اطلاعات] آمد. چگونگى نامزدى و امتحان خود در [آزمون نامزدی انتخابات مجلس] خبرگان را تعریف کرد و از شوراى نگهبان گله داشت، به خاطر نادیده گرفتن اجازه اجتهادش که براى وزارت اطلاعات گرفته بود و نیز از جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] گله داشت که او را در لیست خود در خوزستان قرار نداده‌اند. توقع دارد، کمک کنم. از مصاحبه تعریف کرد و گفت، شوراى نگهبان ممنون‌اند. آقاى [محمدرضا] ناصرى، امام‌جمعه شهرکرد تلفن کرد و گفت، آقاى ابراهیم امینى هم در استان [چهارمحال و بختیاری] نام‌نویسى کرده و او مایل نیست که رقابت با آقاى امینى داشته باشد و چاره‌جویى کرد.
فائزه آمد و گفت، تلفن‌هایى به روزنامه [زن] مى‌شود و از مصاحبه من [در حمایت از شورای نگهبان]، شکایت دارند. در گزارش‌ها، بحران سوریه و ترکیه مهم است.

تاریخ درج مطلب: شنبه، ۱۷ مهر، ۱۴۰۰ ۸:۳۵ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.