توضیحات سردار سلیمانی درباره نامه فرماندهان سپاه به خاتمی/ اصرار قاسم سلیمانی به هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری در مجلس

روزنوشتهای آیت الله هاشمی، ۲۹ شهریور ۱۳۷۸

در روزنامه‌های دوم خردادی، حملات تندی به آقای [روح‌ الله] حسینیان، [رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی] شده که در جمع طلاب، صحبت‌های تندی علیه دولت و شخص آقای خاتمی و جناح چپ، در رابطه با قتل‌های اخیر داشته و آنها را مسئول قتلها دانسته که به منظور تضعیف رهبری، مرتکب شده‌اند و مطالبی هم که دادگاه نظامی و رهبری و [وزارت] اطلاعات را میرنجاند، اظهار کرده و دادگاه نظامی عکس‌العمل نشان داده است. محاکمه آقای لطیف صفری، مدیرمسئول روزنامه نشاط هم سروصدا دارد.

اعضای جمعیت مبارزه با اعتیاد آمدند. خانم [سهیلا] جلودارزاده، گزارش داد و من هم درباره خطرهای اعتیاد و اهمیت مبارزه با آن صحبت کردم. آقای [محمد] فلاح، [دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر]، قبل از جلسه اطلاع داد، بین جمعیت که تازه تأسیس است، اختلاف افتاده و اینها که آمده‌اند، شعبه‌ای از جمعیت‌اند.

سردار [قاسم] سلیمانی، فرمانده نیروی قدس آمد. در مورد نامه‌ای که فرماندهان سپاه، چند هفته پیش به آقای [سیدمحمد] خاتمی، [رییس‌ جمهور] نوشتند و سروصدای زیادی به پا کرد، توضیحی داد. گفت، تصمیم همه بوده، ولی به قلم خود او نوشته شده و هدف سیاسی نداشته‌اند و قبل از نوشتن، از آقای خاتمی وقت خواسته‌اند که تذکرات را خصوصی بگویند؛ چون وقت نداده، نوشته‌اند. گفت، فردی با اهداف جناحی، آن را به روزنامه جوان داده که مورد اعتراض و شکایت فرماندهان است. از سیاست وزارت امور خارجه در مورد عراق انتقاد دارد. گفت، پیشنهاد داده‌اند که از غرامت جنگ صرف‌ نظر کنیم، به بهای رسمی شدن مجدد قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر.
گفت، نیروهای شورشی در داغستان، وهابی هستند و طالبانی و ضیاءالدین هم از آنها حمایت میکنند، ولی نیروهای مبارز ازبکستانی که اکنون در قرقیزستان فعال‌اند، مسلمانان معتدلی هستند و رهبرشان طاهر یولداش، [رهبر جنبش اسلامی ازبکستان]، جوان خوبی است و در تاجیکستان هم قدرت دارند. گزارشی از انفجار قندهار داد. فکر میکنند، انفجار [در فلکه آب] مشهد را عوامل طالبان انجام داده‌اند. اصرار زیادی کرد که من نامزد مجلس شوم و گفت، وگرنه انقلاب در خطر است.

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۲۹ شهریور، ۱۴۰۱ ۶:۰۲ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *