ناگفته هایی از سناریوسازی آمریکا برای حمله به عراق؛ نطق پاول در سازمان ملل!

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس نوشت: سرهنگ ستاد لارنس ویلکرسون مشاور عالی و رئیس کارکنان دفتر ویژه ژنرال کالین پاول آخرین وزیر امور خارجه آمریکا در سالهای ٢٠٠٢ تا ٢٠٠۵ در مقاله ای که روز گذشته در روزنامه نیویورک تایمز به چاپ رسیده است به حقایق وحشتناکی از فرآیند تصمیم سازی حمله آمریکا به عراق اعتراف می کند. خلاصه یادداشت به شرح زیر است:

پانزده سال پیش در چنین هفته ای ژنرال کالین پاول در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل متحد تلاش نمود که سناریوی طراحی شده جورج بوش و دیک چنی برای حمله به رژیم صدام حسین را به اجرا بگذارد که من هم بعنوان مسئول آن زمان در این سناریو سازی شرکت داشتم. ما بر اساس اطلاعات سازمان سیا و پنتاگون تلاش کردیم نشان دهیم که در برابر عراق بعنوان دارنده سلاحهای کشتار جمعی و حامی تروریسم، جنگ تنها راه مانع تبدیل شدن عراق به تهدید بزرگتر علیه آمریکا و جهان میباشد (سرهنگ ویلکرسون چند سال پیش در بیانیه ای اعلام کرده بود که مشارکت خود در طراحی سناریوی از پیش ساخته حمله به عراق را تاریک ترین نقطه طول خدمت خود می داند.)
در آن روز سرد وقتی کالین پاول سخنرانی خود در سازمان ملل را تمام کرد من فکر کردم هر چند این موضعگیری باعث حمایت بین المللی از موضع آمریکا نگردید، اما ما وظیفه خود را بخوبی ایفا کردیم. نظرخواهیها در داخل آمریکا نشان می داد که درصد قابل توجهی از مردم آمریکا از این استدلالهای ما قانع شده بودند. ما فهمیدیم که در واقع وظیفه تبیین موضع آمریکا در حمله به عراق به این علت به کالین پاول احاله شده بود که او موجّه ترین وزیر کابینه در دولت بود. اما جورج بوش حتی بدون آن سخنرانی هم تصمیم حمله به عراق را گرفته بود. چنانچه بدون حمایت سازمان ملل این حمله انجام گرفت و نتایج فاجعه باری برای منطقه به بار آورد و کل منطقه را به بی ثباتی و نا امنی سوق داد.

امروز هم وقتی نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد با آوردن شواهدی ضعیف مانند کمکهای موشکی ایران به یمن میخواهد ایران را بعنوان یک تهدید معرفی کند در واقع دارد سناریوسازی مشابهی این بار توسط رئیسش ترامپ را به اجرا می گذارد که مرتب از تغییر نظام در ایران صحبت می کند و میخواهد دیگر کشورها را به مقابله با ایران دعوت کند. اما سناریوی آنها بسیار نازل تر و ضعیف تر چیزی است که ما طراحی کردیم. شرایط ایران هم البته بسیار متفاوت است. ایران عراق نیست و همه می انند که مقابله نظامی با ایران که توان نظامی و عمق استراتژیک بسیار بیشتری از عراق دارد عملا ممکن نیست. و اما عجیب اینست که ایران هراسی در زمانی صورت می گیرد که روسیه، چین و کره شمالی تهدیدات بسیار جدی علیه امنیت ملی آمریکا میباشند. اما انگار مردم آمریکا نیز به این سناریو سازیها که در خدمت اهداف سیاستهای جنگ طلبانه دولتها در آمریکاست و تعجبی نیست که همواره با موافقت کنگره نیز همراه میشوند عادت کرده اند. در حالی آمریکا ایران را حامی تروریسم و طرفدار القاعده می داند که پانزده نفر از نوزده نفری که در یازده سپتامبر به آمریکا حمله کردند از اتباع عربستان سعودی نزدیک ترین متحد آمریکا بوده اند. اما بی توجه به این واقعیتها ترامپِ امروز همانند بوش سازمانهای اطلاعاتی آمریکا را برای جعل اطلاعات و اسناد تحت فشار گذاشته است و در شرایطی که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است وی مدام از ضرورت تغییر برجام سخن می گوید. مشخص است که او فقط بدنبال ایران هراسی است و میخواهد با حاکمیت ترس سیاستهای غلط خود را برای مردم و دیگر کشورها توجیه کند.
ما متاسفانه وقتی پانزده سال پیش با این سناریوسازیهای ساختگی عامل دست جنگ طلبان شدیم به عواقب فاجعه آمیز جنگی که تریلیونها دلار برای آمریکا هزینه برداشت و به جای پیشبرد دمکراسی به بی ثباتی و نا امنی انجامید آگاه نبودیم. ولی امروز همه باید از گذشته درس بگیرند و از سیاستهای ناامن کننده ی ترامپ آگاه باشند و فریب آنرا نخورند.

منبع: کانال تلگرام حمید بعیدی نژاد

تاریخ درج مطلب: چهارشنبه، ۱۸ بهمن، ۱۳۹۶ ۱۰:۱۸ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.