پاسخ حمید انصاری به حمید روحانی: این است رسم تاریخ نگاری امانتدارانه؟

قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) به مطالب منتشر شده در برخی خبرگزاری‌ها به نقل از سیدحمید روحانی رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانش‌نامه انقلاب اسلامی، پاسخ داد.
به گزارش ایسنا به نقل از جماران، متن اظهارات حمید انصاری را در زیر می‌خوانید:
این اولین بار نیست که گروهی با دادن اطلاعات نادرست به سخنوران از هر مسأله‌ای ولو کاملا بی‌ارتباط علیه بیت امام و نهادهای منسوب به حضرت امام تیترهای تحریک کننده و خلاف واقع منتشر می‌کند چنانکه اولین بار نیست که بیت امام راحل و نهادها و یادگاران ایشان مشمول این قبیل الطاف گوینده اظهارات مذکور می‌شوند.
اما اصل ماجرا چیست؟ روز پنج شنبه گذشته همایش بزرگداشت مرحوم آیت الله میلانی در مدرسه فقهی حضرت آیت الله مکارم شیرازی و با حضور ایشان و چندین تن از مراجع تقلید و جمع کثیری از آیات و علما و مدرسین و مسئولین حوزه علمیه قم برگزار و در پایان همایش از آثار آیت الله میلانی رونمایی می‌شود.
ظاهرا در ویژه نامه‌ای که بین حاضران در این همایش توزیع شده و شامل گفت‌وگوها و مطالبی در باره زندگی و مبارزات آن مرحوم بوده است مصاحبه‌ای با عنوان گفت‌وگو با آیت الله میرزا علی خراسانی درج شده است که در فرازی از آن مطلبی صد در صد دروغ و خلاف واقع در مورد دوران حبس و حصر حضرت امام در سال ۴۲ از سوی گوینده بیان شده است. یاد آور می‌شوم که در این مراسم هیچ یک از اعضای بیت حضرت امام و یادگاران امام راحل – که به دلیل برنامه‌های پایان هفته و حضور در تهران – در این همایش حضور نداشته و برگزاری آن نیز هیچ ارتباطی با موسسه نداشته است.

صبح روز شنبه – اولین روز کاری بعد از همایش مذکور – مسئولین واحد رصد موسسه نشر آثار حضرت امام با دریافت تصویر صفحه حاوی این افترا به سرعت پیگیر تحقیق چگونگی امر، محل درج و نام نشریه و شناسایی گوینده این مطلب می‌شوند.
اینجانب بلافاصله‌ همان روز شنبه پس از اطلاع، طبق روال معمول در اینگونه موارد، بر تحقیق سریع موضوع و تماس با برگزارکنندگان همایش برای دریافت اطلاعات تکمیلی و ابلاغ مراتب اعتراض شدید موسسه نسبت به درج و نشر این مطلب کذب تأکید کردم. همزمان به بخش مربوطه برای گردآوری سریع مدارک و مستندات اثبات کذب بودن مطلب و تهیه پاسخی مستدل و مستحکم تأکید شد و به دلیل اهمیت موضوع شخصا نیز چندین ساعت، مستندات در اختیار را استخراج کردم و در اختیار بخش پژوهشی برای تنظیم پاسخی مستند و تفصیلی قرار دادم.
با جستجو در منابع مختلف مشخص گردید که فردی با این عنوان و نام که با مرحوم آیت الله میلانی و حضرت امام رفت و آمد داشته باشد شناسایی نگردید. تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای پیگیری قانونی و در صورت لزوم قضایی از سوی موسسه در دستور کار واحد مربوط قرار گرفت.
امروز با انتشار اظهارات مذکور مطلع شدیم که احتمالا گوینده این افترا همان شیخ علی تهرانی معروف است که سرانجام شومش به پناه بردن به صدام و چندین سال فحاشی در رسانه‌های بعثی علیه ملت ایران و امام و انقلاب انجامید و البته با توجه به اینکه آنچه در این ویژه نامه به حضرت امام نسبت داده شده توهین و افترایی آشکار است باید به طور جدی بررسی شود که انگیزه گفت‌وگو با چنین فردی که سال‌های سال حتی سخن عادی‌اش نیز آکنده از دشنام و ناسزا به حضرت امام و ارزشهای انقلاب و ارکان نظام می‌باشد چه بوده و چرا اتهام بی‌پایه او را در نشریه همایشی که به منظور بزرگداشت مقام شامخ مرجعیت و احیای میراث ارزشمند فقیهان وارسته برگزار شده است انتشار داده‌اند؟
ضمنا دیروز و امروز نیز پیگیر تهیه متن جوابیه مستدل موسسه شدم که خوشبختانه متنی کامل و مستند آماده گردیده است.
سیاست کلی موسسه در اینگونه موارد که مطلبی خلاف واقعیت در باره حضرت امام در جایی، گفته و یا منتشر شده – که مخاطب عمومی نداشته – این است که به تناسب دامنه انتشار آن مطلب، پاسخ موسسه در محدوده‌ همان دامنه، منتشر و برخورد قانونی مناسب بدون جنجال و هیاهو صورت می‌گیرد.
هرگز موافق با روشی که منتهی به بزرگنمایی اشخاص و جریانات مطرود گردیده و عملا باعث توسعه دامنه انتشار مطالب سخیف و بی‌پایه و بهره برداری جریانهای معاند می‌شوند نیستیم. بله اگر مطلبی خلاف واقع از سوی چهره و یا رسانه‌ای معتبر منتشر شود و یا مطلب کذب و شایعه‌ای خلاف واقع در سطح عمومی و وسیع منتشر شود حسب مورد موسسه اقدام به انتشار بیانیه و موضع گیری عمومی می‌نماید.

قبل از انتشار مطلب در یک خبرگزاری بر آن بودیم که پاسخ مستدل موسسه را از طریق الزام دست اندرکاران همایش مذکور به انتشار آن برای مخاطبان ویژه نامه همایش و همچنین نشر آن در شماره جدید نشریه حضور انتشار دهیم اما با توجه به فضایی که متأسفانه مطلب منتشره آکنده از انواع اتهامات بی‌مورد و بی‌ارتباط با موضوع نسبت به دولت محترم و بسیاری از جریان‌ها و شخصیت‌های معتبر انقلاب در این خبرگزاری پدید آورده و باعث جلب حساسیت و توجه افراد زیادی به این مطلب بی‌پایه گردیده و عملا نام فردی منفور و مطرود را بی‌دلیل بزرگ و مطرح ساخته است ناگزیر پاسخ مستند موسسه را از فردا در چند بخش در پرتال امام خمینی (س) منتشر می‌کنیم.
تکلیف آن‌ها که اعتبارشان به درج همینگونه مطالب است روشن است اما با توجه به توضیحات فوق جای این سوال جدی از جناب آقای سید حمید روحانی وجود دارد که شما که در کسوت مقدس روحانیت هستید که باید بیش و پیش از هرکسی نسبت به موازین اخلاقی و تقوای کلام و ادب موضع گیری پایبند باشید با کدام میزان شرعی و قانونی و اخلاقی پیش از آنکه سوالی از موسسه در رابطه با مطلب منتشره و اقدامات موسسه بکنید چنین بی‌پروا بیت امام عزیز و موسسه حاصل حکم و تدبیر حضرت امام را متهم به بی‌تفاوتی و سکوت کرده و آنان را متهم می‌کنید که امام برایشان تمام شده و تنها نان امام را می‌خورند!!
به واسطه انس و روابط کاری که مدتی با ایشان داشته‌ام این حق را به عنوان خدمتگزاری کوچک در موسسه دارم که از ایشان سوال کنم جناب آقای سید حمید روحانی شما که شماره‌های تماس بنده و مسئولین دفتر حضرت امام و موسسه را داشتید آیا حق این نبود که قبل از آنیکه برادرانتان را متهم به بی‌تفاوتی و سکوت و… کنید یک تماس کوتاه می‌گرفتید و بعد داد سخن می‌دادید و متهم می‌کردید؟ آیا به راستی شیوه شما در نگارش تاریخ انقلاب و نهضت امام هم بر همین پایه از تحقیق و مستندات است؟
جناب آقای روحانی همایشی در شهری با حضور چند صد نفر از علما و بزرگان حوزه و مراجع تقلید برگزار شده است، موسسه حضرت امام و بیت امام در آن هیچ نقش و حضور و حتی از محتوای آن اطلاعی نداشته‌اند، در صفحه‌ای از – شاید – چندین هزار از صفحات کتب و مطالبی که با حضور مراجع و علما رونمایی شده، مطلبی دروغ از قول فردی با اسمی مستعار – که شما شناخته‌ایدش – منتشر شده؛ این چه ربطی به بیت امام و موسسه نشر آثار امام دارد؟

اگر واقعا دلتان از انتشار این دروغ بزرگ به درد آمده و خواسته‌اید یقه کسی را بگیرید چرا حاضران و گیرندگان نشریه و مخاطبان همایش را خطاب قرار نداده‌اید؟ چرا به محض اطلاع از درج چنین مطلب کذبی، انتشار آن را به موسسه اطلاع ندادید؟ چه کسی به جنابعالی گفته است که موسسه در برابر این مطلب بی‌تفاوت بوده؟ آیا این است رسم تاریخ نگاری امانتدارانه؟ آیا بقیه مطالبی را که می‌گویید و می‌نویسید بر همین پایه از اعتبار است؟ اگر به خود زحمت می‌دادید و پیش از آنکه برخلاف دستور صریح قرآن کریم که «ولا تقف ما لیس لک به علم انّ السمع و البصر و الفواد کل اولئک کان عنه مسئولا» با تماسی کوتاه در جریان واقعیت امر قرار می‌گرفتید اینچنین بدون تحقیق، بیت امام و مجموعه خدوم اندیشه امام را متهم به بی‌تفاوتی نسبت به توطئه علیه امام و کنار گذاردن امام نمی‌کردید و دچار این همه بلاربط سخن گفتن نمی‌شدید. اگر پای بیت امام را به میان نمی‌کشیدید همچون موارد متعددی که در گذشته از لطف شما بارها مشابه آنچه امروز فرمودید بهره‌مند بوده‌ایم! و به واسطه حرمتی که از جنبه‌های مختلف قائل هستیم سکوت کرده این بار نیز سکوت می‌کردیم. اگر اعتراضی به بنده و موسسه وارد است به سکوتی است که در برابر این همه جفاهای بی‌دلیل کرده‌ایم.
از خوانندگان محترم این عرایض می‌خواهم واقعا یکبار متن اظهاراتی را که ایشان فرموده‌اند مرور کنند و ربط بین مطالبی که به بهانه اعتراض به مطلب کذب منتشره در نشریه همایش مذکور بیان شده است را جستجو کنند. امیدوارم این بازنگری منشأ تنبهی موثر گردد. از اینکه حقیقتا بر خلاف تمایل قلبی و شیوه معمولم ناگزیر از بیان حقیقت امر شدم عذر خواهم.
در پایان، صحت و سلامت آقای روحانی را مسئلت دارم و تأکید می‌کنم که ان‌شاءالله اصل دغدغه ایشان که جلوگیری از تحریف انقلاب و شخصیت والای امام است‌ همان امر مهمی است که ما زندگی خویش را وقف آن کرده‌ایم و ان‌شاءالله تا پایان عمر نیز چنین باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

تاریخ درج مطلب: سه شنبه، ۱۴ دی، ۱۳۹۵ ۱۰:۳۰ ق.ظ

دسته بندی: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *