چه كسي بمب ساختمان نخست وزيري را ساخت؟

محمدحسين ساعي، استاد دانشگاه صداوسیما با ذکر خاطره ای می نویسد: استادي داشتيم به نام دكتر بارزي. او مدرس تاريخ علم فيزيك در دانشگاه صنعتي اصفهان بود و سوابق علمي درخشاني داشت. به عنوان نمونه، او دستيار يك فيزيكدان آمريكايي بود و اين فيزيكدان برنده جايزه نوبل فيزيك شده بود؛ جايزه اي كه در حقيقت بايد به دستياران كه كار اصلي را انجام مي دهند داد!
به هر حال اين استاد ما بعدها در آزمايشگاه تريست مشغول به كار شده بود. پروفسور عبدالسلام (تنها برنده مسلمان نوبل) مركزي را به نام مركز فيزيك نظري تريست در ايتاليا تاسيس كرده بود و دانشمندان نخبه آسيايي و آفريقايي را در آن به كار گرفته بود.
روزي استاد به مناسبتي در كلاس درس «تاريخ علم فيزيك» تعريف مي كرد كه در زمان حضورش در مركز تريست، بروشوري براي معرفي فعاليت ها از آزمايشگاه «لوس آلاموس» آمريكا براي اين آزمايشگاه ارسال مي شود. لوس آلاموس، يكي از پيشرفته ترين آزمايشگاه هاي دنياست و تكنولوژي هايي كه ممكن است ۱۰ سال بعد به جهان ارائه شود، در اين آزمايشگاه وجود دارد. لوس آلاموس در ابتداي دهه ۴۰ ميلادي زمان روزولت ساخته شده بود؛ ولي در تاريخ آمده است كه شروع كار آن به قدري سري بود كه حتي رئيس جمهور هم تا مدتها از وجود آن بي خبر بوده است.
داخل اين بروشور، به يك سري از تكنولوژي هايي سطح بالا كه در اين آزمايشگاه به دست آمده بود، اشاره شده بود. از جمله مواردي كه قيد شده بود، بمب اول و دوم هسته اي بود كه در پايان جنگ دوم براي بمباران هيروشيما و ناكازاكي استفاده شده بود؛ از جمله فعاليتهاي ذكر شده اين آزمايشگاه كه اعجاب استاد را برانگيخته بود اشاره صريح به اين بود كه بمب منفجر شده در سال ۱۹۸۰ در ساختمان نخست وزيري ايران، محصول اين آزمايشگاه بوده است؛ ذيل ويژگي هاي اين بمب هم اشاره به كوچكي و قدرت انفجار و اشتعال بالاي آن بود.
حالابه نظر شما منافقين آن بمب را منفجر كردند يا…
و امام خميني به درستي گفته بود كه آمريكا شيطان بزرگ و ام الفساد است…

منبع: روزنامه کیهان، شماره ۲۰۰۱۴، تاريخ ۱۳۹۰/۶/۱۳

تاریخ درج مطلب: چهارشنبه، ۱۹ تیر، ۱۳۹۸ ۶:۰۹ ب.ظ

دسته بندی: خاطرات برگزیده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =