ناگفته های هاشمی رفسنجانی از قتلهای زنجیره ای

تازه‌ترین خاطرات روزنوشت سال ۱۳۷۷ آیت الله هاشمی رفسنجانی با عنوان «در جست‌وجوی مصلحت» پنجشنبه این هفته، در مراسمی در خانه موزه هاشمی رونمایی می‌شود؛ مجلدی که با دستگیری غلامحسین کرباسچی در ابتدای سال آغاز شده و با کتک زدن وزیر ارشاد، استیضاح وزیر کشور و قتل‌های زنجیره تداوم می‌یابد.
به گزارش خاطره نگاری، روزنامه شرق نوشت: عماد هاشمی، مدیرعامل دفتر نشر معارف انقلاب، درباره این کتاب می‌گوید: «این کتاب حاوی روایتی متفاوت و بعضاً بازگو نشده از پشت پرده برخی از اتفاقات مهم کشور در سال ۱۳۷۷ است که از جمله آنها به قتل‌های زنجیره‌ای، دادگاه آقای کرباسچی، برکناری وزیر کشور، حصر آیت الله منتظری، حمله به وزیر ارشاد و وزیر کشور در مراسم تشییع شهدا و تلاش‌های پیدا و پنهان برای مذاکره با آمریکا و رویدادهای دیگر می‌توان اشاره کرد». عماد هاشمی با بیان اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی از ابتدای سال ۱۳۶۰ تا یک روز پیش از رحلت، خاطرات روزانه خود را ثبت کرده است، گفت: «پیش از این خاطرات ۱۷ سال منتشر شده بود و امسال هجدهمین جلد از این خاطرات منتشر می‌شود و ۱۸ جلد باقی مانده نیز در آینده به تدریج منتشر خواهد شد».

پیگیری عفو رهبری درباره پرونده کرباسچی

هاشمی در خاطرات روز اول دی درباره پرونده غلامحسین کرباسچی آورده است: «آقای [علی محمد] بشارتی [وزیر اسبق کشور] آمد. راجع به پرونده آقای [غلامحسین] کرباسچی [شهردار تهران] و آقای [حسین] محلوجی [وزیر سابق معادن و فلزات] صحبت کرد و کمکی که ممکن است بشود و از اوضاع خراب اقتصاد کشور گفت. عصر از [اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی] آقایان [محسن] نوربخش، [محمدعلی] نجفی، محمد [هاشمی]، [حسین] مرعشی و علی [هاشمی] آمدند. درخواست داشتند، برای پیگیری عفو رهبری در مورد آقای کرباسچی، در صورت محکومیت در [دادگاه] تجدیدنظر. افطار به خانه آمدم. فاطی افطار تهیه کرده بود و بعضی از بچه‌ها هم بودند». او در دو روز بعد یعنی در تاریخ سوم دی درباره نتیجه دادگاه تجدیدنظر کرباسچی می‌آورد: «در منزل بودم. کمی باران داشتیم؛ لابد هوای آلوده تهران، کمی پاک می‌شود. دو هفته گذشته، به خاطر آلودگی هوا، چند روز مدارس تعطیل بود. خبر محکومیت آقای [غلامحسین] کرباسچی [شهردار تهران] در دادگاه تجدیدنظر اعلان شد؛ مقداری تخفیف داده‌اند، ولی باز هم بالا است. علی هاشمی -اخوی زاده- تلفنی خواست که عفو وعده داده شده رهبری را پیگیری کنم. تلفنی با آیت الله خامنه‌ای صحبت کردم و به یادشان آمد که قبلاً گفته‌اند در صورت محکومیت عفو می‌کنند. گفتند به آقای [غلامحسین] محمدی گلپایگانی [رئیس دفتر رهبری] دستور می‌دهند که متن حکم را بگیرد و مسئله را پیگیری کند، ولی قول صریحی ندادند. تا شب به مطالعه گذشت. افطار بعضی از بچه‌ها اینجا بودند. فاطی، افطار تهیه کرده بود و بخشی را از منزل خودش آورده بود؛ مثل روزهای دیگر. باز علی [اخوی زاده]، خواست که به دادستان کل کشور تذکر دهم که قبل از تقدیم اعتراض به حکم آقای کرباسچی، مانع اجرای حکم شود. با آقای [مرتضی] مقتدایی [دادستان کل کشور] صحبت کردم؛ قبول کرد و گفت اعتراض را روز شنبه بدهند.

مطرح شدن نقش نیروهای خودسر در قتل‌های زنجیره‌ای

هاشمی در ادامه خاطراتش در همین روز درباره نتیجه بررسی قتل‌های زنجیره‌ای در گفت‌وگو با دری نجف آبادی، پورمحمدی و احمد شفیعی می‌نویسد: «شب آقایان [قربانعلی] دری [نجف آبادی]، [مصطفی] پورمحمدی و [احمد] شفیعی، از وزارت اطلاعات آمدند. از نتیجه بررسی قتل‌های اخیر که اتهام متوجه وزارت اطلاعات شده و احتمال خودسری بعضی از افراد تند، اظهار نگرانی کردند و برای حفظ حیثیت نظام و وزارت چاره جویی نمودند و برای مجازات مرتکبین، در صورت اثبات، اظهار آمادگی کردند. درباره انتخابات شوراها و حکم آقای کرباسچی و محکومیت آقای اسدالله بیات هم صحبت شد. گفتند آقای خاتمی [رئیس جمهور]، خیلی کلافه است و در جلسات، ناراحتی خودش را ابراز می‌کند. در ترکیه باز هم تشکیل دولت میسر نشد و بولنت اجویت [از حزب جمهوریت خلق] هم کنار رفت؛ مشکل خلأ دولت، مزمن شده است».

درخواست مشترک خاتمی و هاشمی از رهبری درباره پرونده کرباسچی

او در ادامه در چهار دی درباره ابعاد دیگری از قتل‌های زنجیره‌ای می‌نویسد: «شب آقای [سیدمحمد] خاتمی، رئیس جمهور آمد. راجع به مسائل عمده کشور صحبت کردیم… در مورد محکومیت آقای کرباسچی صحبت شد؛ قرار شد هر دو از رهبری بخواهیم او را عفو کنند… در مورد قتل‌های اخیر، معتقد است که وزارت اطلاعات، با انگشت گذاشتن روی فردی خاص، می‌خواهد به جناح چپ منتسب کند».
هاشمی در پنجم دی ادامه می‌دهد: «مجمع [تشخیص مصلحت نظام]، جلسه شورا داشت. کلیات ملاک‌های اولویت‌ها و شورای ویژه فناوری‌های تک [پیشرفته] تصویب شد. بعد از جلسه، آقای [محسن] نوربخش [عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی] آمد و خواست مسئله محکومیت آقای کرباسچی را نزد رهبری، برای عفو پیگیری کنم. عصر آقای [قربانعلی] دری نجف آبادی [وزیر اطلاعات] آمد. در مورد پیگیری قتل‌های اخیر مذاکره شد و نتیجه‌گیری نوار معروف عصر عاشورا را که علیه آقای خاتمی تهیه شده بود، آورد. آقای [سیدمحمد] میرمحمدی [معاون نظارت و حسابرسی دفتر رهبری] آمد. توضیحی در مورد تز دکترای خود داد که در مورد هماهنگ و استانداردکردن جریان‌ها و نهادهای متعدد بازرسی در کشور نوشته است، مشورت کرد…».

اتهام زنی به دولت خاتمی در پرونده قتل‌ها

خاطرات هاشمی در ششم دی باز هم به منشأ این اتهام ثابت نشده از سوی برخی نیروها به دولت خاتمی که چپ‌ها (اصلاح طلبان) در قتل‌های زنجیره‌ای نقش داشتند، می‌پردازد: «آقای [قربانعلی] دری نجف آبادی [وزیر اطلاعات] آمد. گفت مقرر شده از ۲۳ رمضان، حصر آیت الله منتظری محدودیت کمتری داشته باشد و علما و فامیل و… بتوانند به ملاقات بروند. گزارشی از پیشرفت تحقیق در مورد قتل‌های اخیر داد و از فتنه احتمالی گفت که چپ‌ها به دنبال آن هستند. تعدادی از پرسنل [وزارت] اطلاعات، من جمله آقای [مصطفی] موسوی [کاظمی]، مدیرکل امنیت، اعتراف کرده‌اند که آنها عامل قتل‌ها هستند و این گروه که می‌گویند از جناح چپ و طرفداران آقای [سیدمحمد] خاتمی بوده‌اند، اخیراً برای انقلاب، به خاطر تحرکات موذیانه ضدانقلاب، احساس خطر کرده‌اند و از دولت آقای خاتمی مأیوس شده‌اند. بعد از آنکه آقای دری، اعتراف آنها را به آقای خاتمی، [رئیس جمهور] گفته است، آقای خاتمی خواستار مجازات آنها شده. گفته‌اند، قبلاً با آقای دری در میان گذاشته بودند و احساس کرده‌اند که آقای دری، موافق و حتی با تنبیه افرادی مثل آقای نوری و [محسن] آرمین و… موافق است، ولی آقای دری به طور اکید، اطلاع و موافقت خود را تکذیب می‌کند و معتقد است برای پیدا کردن شریک نیرومند برای جرم خود چنین گفته‌اند».

احتمال رفع حصر از آیت الله منتظری

خاطرات هاشمی در چهارشنبه ۹ دی به وضعیت حصر آیت الله منتظری اختصاص دارد: «آقایان [حسام‌الدین] آشنا و [امیر] تهرانی، معاونان وزارت اطلاعات آمدند. گزارش‌های ویژه را آوردند و گزارش سفر به قم و ملاقات با جمعی از علما و جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم] را دادند. به اطلاع آنها رسانده‌اند که از آیت الله منتظری، به طور محدود رفع حصر خواهد شد و نظر آنها را خواسته‌اند. معمولاً تذکر داده‌اند که شرط کنید و مواظب باشید مسائل گذشته تکرار نشود و جامعه مدرسین، نخواسته مسئله به آنها مربوط باشد. گفتند، آسیدهادی [هاشمی]، داماد آقای منتظری هم آزاد شده و تعهد کرده مواظبت کند که ضدانقلاب نتواند از طریق بیت آیت الله منتظری مزاحمت ایجاد کنند و اعتراف به تخلف‌های گذشته کرده است. گزارش کشف گروهی را دادند که علیه دولت و آقای میرحسین موسوی و خط سه مبارزه دارند. از فشاری که بعد از قتل‌های اخیر، روی وزارت اطلاعات است و نیز از بی اعتمادی رئیس جمهور و دولت نسبت به وزارت و عدم حمایت و سرد شدن و ضعف روحیه پرسنل اطلاعات و اظهارات بعضی از اعضای دولت در خصوص استعفا یا برکناری آقای [قربانعلی] دری [نجف آبادی]، [وزیر اطلاعات]، اظهار نگرانی شدید کردند و گفتند حال نیروهای وزارت، قدر دوره گذشته را می‌فهمند».

ملاقات با خاتمی درباره قتل‌ها

روایت در ۱۰ دی به آنجا می‌رسد که هاشمی و خاتمی درباره روند بررسی ابعاد قتل‌ها با هم ملاقات می‌کنند: «شب بچه‌ها افطار جمع بودند. یاسر، یک برگ قدیمی کارت دعوت مراسم ازدواج من و عفت را پیدا کرده و نشان می‌دهد. هنگام افطار، محسن خبر داد که آقای خاتمی کار فوری دارند. ساعت هشت شب، برای ملاقات تعیین شد؛ با نیم ساعت تأخیر آمدند. جریان ملاقات با رهبری و آقای دری [وزیر اطلاعات] و دیگران را درباره مسئله قتل‌های اخیر گفت و درباره نحوه عمل و برخورد مشورت کرد. گفت، آقای [مصطفی] موسوی، [کاظمی]، مدیرکل معاونت امنیت و تعدادی دیگر، به ارتکاب قتل‌ها به خاطر دفاع از اسلام و جلوگیری از خطرها، اعتراف و ادعا کرده‌اند که آقای دری هم در جریان بوده، ولی آقای دری تکذیب می‌کند. می‌گویند آقای موسوی از همفکران آقای خاتمی است و نامزد معاونت امنیت اطلاعات ایشان بوده است. نظرشان این است که آقای دری، اعلان کنند که خود وزارت اطلاعات، جریان را کشف کرده که واقعیت همین است و خود با پذیرش ضعف و کوتاهی، استعفا بدهد و سپس مدتی آقای خاتمی، سرپرستی وزارت را به عهده بگیرد و اصلاحات را انجام دهد و با مرتکبین قتل‌ها مطابق قانون عمل شود. گفتم، مسئله مهم رسیدگی به ادعای مطلع بودن آقای دری است؛ در صورت مطلع بودن یا نبودن، برخورد فرق می‌کند. قرار شد بررسی و مشورت بیشتر بکنیم».

مخالفت روحانی با اعلام قاتل بودن افراد اطلاعاتی

هاشمی در ۱۲ دی ماه می‌نویسد: «دکتر [حسن] روحانی [دبیر شورای عالی امنیت ملی] آمد. درباره مسائل قتل‌های اخیر مذاکره شد. آقای خاتمی [رئیس جمهور]، با ایشان هم مشورت کرده است. ایشان موافق نیست که خبر قاتل بودن افراد اطلاعاتی اعلان شود؛ گرچه تنبیه شدن را قبول دارد. درباره بودجه مرکز تحقیقات [استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام] و انتخابات شوراها و درباره اوضاع کشور و تضعیف رهبری هم مذاکره شد و هر دو اظهار نگرانی کردیم. گفت، خیلی‌ها منتظرند که اقدامی بکنید و نمونه اظهارات نمایندگان مجلس و آقای ناطق [نوری، رئیس مجلس] و آقای [علی] لاریجانی [رئیس سازمان صداوسیما] را نقل کرد. تا عصر کارها را انجام دادم و به خانه آمدم».

ناراحتی دری نجف آبادی از خاتمی

هاشمی در ۱۳ دی از اختلاف دری نجف آبادی با خاتمی می‌نویسد: «آقای [سیدکمال] خرازی، وزیر امور خارجه آمد… داستانی نقل کرد از احضار جن توسط یک نفر دیگر که در معیت آقای عبدالله نوری، نمایش داده است. درباره مسائل ناشی از قتل‌های اخیر صحبت شد… عصر آقای [قربانعلی] دری نجف آبادی [وزیر اطلاعات] آمد. ناراحت است از اینکه آقای خاتمی [رئیس جمهور]، پیشنهاد داده که وزیر اطلاعات، به دنبال اعلان کشف قاتلان قتل‌های جدید استعفا بدهد. معتقد است آقای [مصطفی] موسوی [کاظمی، جانشین معاون امنیت وزارت اطلاعات]، برای حل مشکل خودش، به دروغ گفته است آقای دری مطلع بوده و یا موافقت کرده است. انتظار دارد که من و رهبری، جلوی این ظلم را بگیریم و معتقد است، آقای خاتمی برای تسلط بر [وزارت] اطلاعات، چنین استفاده‌ای از این جریان می‌کند. عصر به منزل رهبری رفتم. درباره مسائل قتل‌های اخیر و محاکمه قاتلان و نحوه برخورد با وزیر اطلاعات، مذاکره طولانی داشتیم. تا مغرب، پس از نماز و افطار هم ادامه دادیم. ایشان هم موافق نیستند که وزارت اطلاعات خطی باشد و یا آقای دری که با اصرار و خواهش، وزارت را پذیرفته، وجه‌المصالحه قرار گیرد و در عین حال مایل نیستند آقای خاتمی را هم برنجانند. درباره دادگاه آقای کرباسچی صحبت شد؛ ایشان به خاطر نمی‌آورد که قول جزمی داده‌اند که عفو می‌کنند، ولی امکان عفو را هم نفی نمی‌کنند. آقای [محمد] یزدی [رئیس قوه قضائیه]، تلفن کردند و از من خواستند جلسه‌ای را تشکیل دهم، برای مشورت با سران سه قوه، در مورد کیفیت اداره مسئله قتل‌ها، پیشنهادی شبیه پیشنهاد آقای خاتمی دادند».

انتقاد عسکراولادی از روزنامه سلام

هاشمی در ۱۵ دی از دیدار با حبیب الله عسکراولادی می‌نویسد: «هنگام افطار، آقای [حبیب الله] عسکراولادی [عضو هیئت منصفه مطبوعات] که کنار من بود، از سرمقاله امروز روزنامه سلام که به نحوی قتل‌ها را به وزارت اطلاعات نسبت داده، انتقاد کرد و گفت، به نوعی به رهبری هم اهانت کرده و خواستار کناره‌گیری وزیر اطلاعات شده است. لغو پروانه هفته نامه شلمچه را تأیید کرد. از طرف شورای نظارت [بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی]، به جرم اهانت به مرحوم آیت الله [سیدابوالقاسم] خویی، لغو شده است. آقای [علی] لاریجانی، از صداوسیما، به عنوان کار فوری به منزل آمد. گفت وزارت اطلاعات بیانیه‌ای در مورد قتل‌های اخیر داده و [قتل‌های زنجیره‌ای را] به عهده افراد خودسر از درون وزارت انداخته است؛ پیشنهاد اصلاحی داشت. به آقای دری گفتم؛ معلوم شد، متن را با نمایندگان آقای خاتمی [رئیس جمهور] تهیه کرده و تغییر آن را یک‌طرفه به صلاح نمی‌داند. آقای لاریجانی را قانع کردم که این تغییر، هدف او را تأمین نمی‌کند. خبر رسید که به آقای [علی] رازینی، رئیس دادگستری تهران، سوءقصد شده است، با نارنجکی که علیه اتومبیل [پاترول] او به کار برده‌اند؛ مجروح شده، ولی خطر ندارد. آخر شب، آقای خاتمی، رئیس جمهور، تلفنی تماس گرفتند و گفتند، آیت الله خامنه‌ای پیشنهاد استعفای وزیر اطلاعات را نپذیرفته‌اند؛ با فرض اینکه رئیس جمهور در سه ماه قانونی وزارت را اداره کند، بلکه گفته‌اند اگر وزیر مورد قبولی به جای آقای دری معرفی شود، می‌پذیرند و نیز از سرمقاله امروز روزنامه سلام، اظهار نارضایتی کرد و گفت به آنها گفته که شما دوستان، با این رفتار به دولت ضربه می زنید».

انتقاد مسیح مهاجری از بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌ها

هاشمی در چهارشنبه ۱۶ دی از بیانیه وزارت اطلاعات درباره قتل‌های زنجیره‌ای چنین مطرح می‌کند: «اخوی محمد آمد. در مورد مسائل اقتصادی و برنامه و خانوادگی صحبت شد. گفت، هنوز دزد خانه‌اش پیدا نشده است. آقای مسیح مهاجری [مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی] آمد. از بیانیه دیشب وزارت اطلاعات در مورد عوامل قتل‌ها، انتقاد داشت. آن را معلول فشار آقای خاتمی و این کار را برای نظام مضر می‌داند و با توجه به اینکه مسئولیت قتل‌ها را متوجه نیروهای چپ طرفدار آقای خاتمی در وزارت اطلاعات می‌داند، این اقدامات را فاقد توجیه می‌پندارد و درصدد است که در روزنامه، به نحوی با سیاست رئیس جمهور برای وزارت اطلاعات مقابله کند. اعتمادی به افراد مورد نظر رئیس جمهور…».

بالاگرفتن اختلافات چپ و راست درباره قتل‌های زنجیره‌ای

او در ۲۱ دی می‌نویسد: «با دکتر [حسن] روحانی [دبیر شورای عالی امنیت ملی] به خانه آمدیم. درباره وضع کشور و مشکلات ناشی از مسائل قتل‌های اخیر و اعلامیه وزارت اطلاعات و سپس اختلافاتی که بین دو طرف چپ و راست پیش آمده، صحبت کردیم. چپی‌ها، برای استعفای [آقای دری نجف آبادی] وزیر اطلاعات، اصرار دارند و راستی‌ها از او حمایت می‌کنند. تاکنون تبلیغات این بوده که راستی‌ها را به عنوان کارشکنی در کار دولت، مسئول قتل‌ها معرفی کرده‌اند؛ از دیروز حمله متقابل شروع شده و راستی‌ها مطرح کرده‌اند که قاتلان چپ و از طرفداران آقای خاتمی هستند و روزنامه‌های کیهان و رسالت و جمهوری [اسلامی] نوشته‌اند. مصاحبه آقای [روح الله] حسینیان با کیهان امروز، مسئله را داغ‌تر کرده و دارد تبدیل به فتنه می‌شود. رهبری هم برای حل مشکلات دچار مشکل است و احتیاج به کمک دارد. مقداری راجع به راه علاج مذاکره کردیم».

اتهام زنی حسینیان به اصلاح طلبان

هاشمی در ادامه به روایت ماجرای انتقادهای گسترده اصلاح طلبان به علی لاریجانی متعاقب پخش برنامه چراغ از صداوسیما و همچنین انتقادهای تند روح الله حسینیان از اصلاح طلبان می‌پردازد و در ۲۲ دی چنین می‌آورد: «تا ساعت ده صبح، جراید و بولتن‌ها را دیدم. جناح چپ از برنامه چراغ دیشب تلویزیون خیلی عصبانی است و در روزنامه‌های خود، بخش مهمی را به انتقاد و تاختن به صداوسیما اختصاص داده و با عبارات تند و اهانت آمیز از آقای [علی] لاریجانی [رئیس سازمان صداوسیما] و سیما یاد می‌کند. آقای [روح الله] حسینیان، به دنبال مصاحبه در کیهان دیروز، مطالب تندتری در سیما گفته و صریحاً همکاران آقای خاتمی را به ارتکاب قتل‌های اخیر به منظور ایجاد جو، جهت تصرف [وزارت] اطلاعات متهم کرده و حمله به جناح راست و وزیر اطلاعات را در این راستا تحلیل کرده است. آقایان تقدسیان و [محمدرضا] نعمت زاده [مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی] آمدند. درباره یک درصد عوارض پتروشیمی که دچار اختلاف نظر در رده‌های اجرایی شده، از من نظر خواستند. توضیحاتی برای رفع مشکل اختلاف دادم. آقای [سیدمحمد] کیاوش [علوی تبار، مشاور نهاد ریاست جمهوری] آمد. از مشکلات جامعه و خود گفت و خواست که با ما همکاری کند. ظهر محسن [سرپرست دفتر ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام] آمد. درباره عوارض منفی اختلافات و نزاع‌های جدی بر سر قتل‌ها و راه‌های علاج صحبت شد. ساعت سه و نیم به دفتر رهبری رفتم. جمع زیادی از مسئولان کشور را به عنوان افطاری دعوت کرده‌اند. آقای [سیدمحمد] خاتمی [رئیس جمهور] صحبت کرد. مطالبی درباره امور کشور و وضع اقتصاد گفت و سپس از برنامه چراغ دیشب سیما و اظهارات آقای [روح الله] حسینیان، با حضور رهبری، به تلخی انتقاد کرد. با توجه به اینکه صداوسیما در اختیار رهبری است، حتماً به ایشان هم برخورد داشت، ولی رهبری بعد از صحبت، عکس‌العملی نشان ندادند. آقای خاتمی به من گفت که دیشب در هنگام پخش برنامه، به رهبری پیغام داده است که بنا دارد اعلامیه علیه صداوسیما بدهد، ولی رهبری ضمن حق دادن به ایشان، از دادن اعلامیه منع کرده‌اند. به رهبری گفته است که حداقل جبران این است که آقای [علی] لاریجانی [از ریاست سازمان صداوسیما] عزل شود؛ انصافاً ضربه محکمی است. آیت الله خامنه‌ای هم صحبت مفصلی داشتند، ولی وارد مسائل سیاسی نشدند و بیشتر موعظه و تحلیل مسائل فکری و اعتقادی بود. بعد از نماز و افطار، به خانه آمدم. هنگام افطار، آقای ناطق [نوری، رئیس مجلس] کنار من بود. با اشاره به اظهارات آقای حسینیان، گفت که در مقابل سمپاشی های طولانی جناح چپ بوده است».
او در ادامه در ۲۳ دی می‌نویسد: «جمعی از دست‌اندرکاران پرورش آبزیان، از بخش خصوصی [اعضای اتحادیه شرکت‌های تعاونی تکثیر و پرورش میگو و ماهی]، همراه با معاون شیلات جهاد [سازندگی] و معاونان تعاونی‌ها آمدند. گزارش برنامه توسعه پرورش شیلات در برنامه سوم را دادند و از عدم همکاری بانک‌ها گله داشتند و تشکر کردند که این صنعت را پایه گذاری و تقویت کردم و درخواست ادامه حمایت و سفری به گواتر برای بازدید را داشتند.
آقای [جواد] مقصودی، از ستاد [برگزاری] نمازجمعه [تهران] آمد. مطابق معمول انتقادات زیادی از عملکرد دولت آقای خاتمی [رئیس جمهور] و برخوردهای آنها در مسئله قتل‌ها دارد و از من خواست، به سکوت پایان دهم و برای جلوگیری از خسارت بیشتر، وارد میدان شوم. اخوی محمد آمد. راجع به حوادث روزهای اخیر و تشدید خصومت‌های جناحی و اقدام سیما در برنامه چراغ و انتخابات شوراها صحبت شد. آقای دری نجف آبادی [وزیر اطلاعات]، گزارشی از بازجویی‌های متهمان قتل‌ها داد و ادعای آقای [مصطفی] موسوی [کاظمی، جانشین معاون امنیت وزارت اطلاعات]، در خصوص اطلاع آقای دری و پیشنهاد خودش به آقای [محمد] نیازی [دادستان نظامی تهران] قاضی دادگاه، برای شنیدن توضیحات ایشان و ضبط توضیحات و سوال‌ها و دفاع از خودش داد که قابل توجه بود و از بی اطلاعی خود و غلط بودن ادعای موسوی گفت. انتظار دارد که رهبری و من کمک کنیم که به ایشان ختم نشود و مسئله به گونه‌ای جمع شود که بیش از این به ضرر نظام تمام نشود. گفت، وزارت هم انسجام خود را از دست داده و احتیاج به تقویت دارد. گفت، با توجه به بیانیه اخیر آیت الله منتظری و تحرکات اصفهان، رفع محدودیت از آقای منتظری دچار تردید شده است. تا عصر کارها را انجام دادم و به خانه آمدم. بحث عمده رسانه‌ها، مسئله قتل‌ها و اقدام صداوسیما و [مصاحبه] آقای [روح الله] حسینیان است. رسانه‌های چپ، اهانت‌های زیادی به آقای [علی] لاریجانی و سیما و برنامه چراغ دارند و رسانه‌های راست، به گرمی از آنها دفاع می‌کنند. رسانه‌های خارجی، عمدتاً از آقای خاتمی دفاع می‌کنند. رهبری هم در صحبت‌هایشان از حمایت‌های خارجی‌ها انتقاد کردند و تعبیر اصلاح طلبان را که رسانه‌های خارجی درباره جناح چپ به کار می‌برند، به سخره گرفتند».

اصرار خاتمی برای کنارگذاشتن دری نجف آبادی

هاشمی رفسنجانی همچنین در ۲۶ دی همان سال یعنی سال ۷۷ می‌نویسد که خاتمی اصرار به کنارگذاشتن دری نجف آبادی داشت و می‌خواست اسماعیل شوشتری را جایگزین او کند که نظر مقام معظم رهبری علی یونسی بود: «درباره مشاجرات مطبوعاتی برای قتل‌ها، قرار شد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، کنترل کنند. درباره مسائل قتل‌ها، گزارش بازجویی‌ها را دادند؛ معلوم شد چیز جدیدی به دست نیامده است. آقایان [مصطفی] موسوی [کاظمی] و صادق [مهدوی= مهرداد عالیخانی]، آقای دری [وزیر اطلاعات] را متهم می‌کنند که مطلع و راضی بوده و آقای دری، منکر است و آقای خاتمی اصرار دارد که آقای دری عوض شود و هنوز با آیت الله خامنه‌ای بر سر وزیر جایگزین، به توافق نرسیده‌اند. آقای خاتمی بنا دارد آقای [اسماعیل] شوشتری را پیشنهاد کند؛ رهبری آقای [علی] یونسی را قبول کرده، ولی آقای خاتمی تردید دارد که او را بپذیرد یا نپذیرد. آقای خاتمی گفت به آقایان [عبدالله] نوری و [سیدمحمد موسوی] خویینی ها و [سعید] حجاریان و… گفته است که چرا توقع مردم را در مورد برخورد با مسئله قتل‌ها بالا می‌برند. آنها از آقای خاتمی انتظار دارند که برخورد تندتر کند و بر سر این مسئله اختلاف دارند. از تندروی آنها و نیز جلسات آقای [جلال‌الدین] طاهری در اصفهان، ناراضی است».

تاریخ درج مطلب: دوشنبه، ۶ اردیبهشت، ۱۴۰۰ ۷:۲۱ ق.ظ

دسته بندی: خاطرات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *